Domů » Bleskovky » Microsoft Mesh: když hologram spolupracuje s hologramem na hologramu

Microsoft Mesh: když hologram spolupracuje s hologramem na hologramu

V těchto dnech probíhá konference Microsoft Ignite, která je zaměřená především na vývojáře a IT profesionály. V rámci této akce vystoupil i duchovní otec náhlavní soupravy Hololens Alex Kipman a představil platformu Microsoft Mesh. Asi není žádným překvapením, že hlavní slovo na této platformě mají hologramy.

Introducing Microsoft Mesh

Microsoft Mesh: teleportujte se za hranice vašeho okresu

Microsoft Mesh umí propojit skutečný svět s tím virtuálním. Tato služba v blízké budoucnosti umožní spolupracovat dvěma a více lidem na jednom projektu v rámci jedné místnosti, přestože fyzicky se každý z nich nachází v jiném koutu světa. To se hodí obzvláště v této době, kdy nás pandemie COVID-19 nepustí ani za hranice okresu.

microsoft mesh 2

Skrze platformu Microsoft Mesh se můžete virtuálně teleportovat za svými kolegy a pracovat s nimi ve smíšené realitě. Nejvíce službu ocení návrháři a inženýři pracující s 3D modely, které si mohou ukotvit do virtuálního prostoru, detailně si je prohlížet a přímo na nich provádět úpravy.

microsoft mesh 1

Platforma Microsoft Mesh je postavená na inteligentním cloudu Azure, jedná se tedy o výkonné a zabezpečené řešení využívající rozsáhlé výpočetní zdroje, data a umělou inteligenci. Přístup k platformě Microsoft Mesh získají nejdříve majitelé soupravy Hololens 2, nicméně se jedná o otevřené řešení, které bude možné v rámci aplikací třetích stran provozovat i na ostatních náhlavních soupravách, smartphonech, tabletech a počítačích. Microsoft rovněž plánuje integraci platformy Mesh do svých služeb Teams a Dynamics 365.

V budoucnosti by mělo být možné skrze Mesh virtuálně teleportovat i sebe sama tak, aby vás vaši kolegové viděli na vlastní oči. Na dokonalou holoportaci ale bude zapotřebí obklopit se sítí kamer, které vaši 3D podobu přenesou na druhý konec světa. V současnosti je možné ukázat se pouze jako virtuální avatar.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Microsoft. To bohatě stačí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).