Domů » Bleskovky » Microsoft letos vydá Office 2021 pro Windows i macOS. Zachová tak alternativu k předplatnému

Microsoft letos vydá Office 2021 pro Windows i macOS. Zachová tak alternativu k předplatnému

Microsoft oznámil dvě nové varianty kancelářského balíku Office. Obě budou zaměřeny na ty, kdo si nechtějí předplácet balíček Office 365 – Office 2021 bude určen běžným zákazníkům, Office LTSC pak těm firemním.

office 2021
Ilustrační obrázek

O Office 2021 zatím není známo příliš detailů, ale napovědět může právě zmíněný Office LTSC. Zásadní novinkou bude podpora tmavého režimu, jinak se ale v prostředí mnoho změn neodehraje. Vylepšení se odehrají také v oblasti přístupnosti nebo u dynamických tabulek v Excelu.

Microsoft oznámil také zkrácení podpory u firemní verze ze sedmi na pět let a na stejný počet, tedy polovinu, omezí i podporu u LTSC verze Windows 10. Podle společnosti tak bude snazší pro firmy nahrazovat zastaralé verze novými najednou.

mac office 2
I nové Office 2021 budou k dostání nejen ve verzi pro Windows, ale i pro macOS

Zatímco u Office 2021 by cena měla zůstat stejná jako u Office 2019, tedy kolem čtyř tisíc Kč za jednu licenci, komerční Office LTSC by měly podražit asi o 10 %.

Nové Office 2021 budou k dispozici pro Windows i macOS, a to ve 32 nebo 64bitové variantě. Jejich součástí bude také poznámkový aparát OneNote, naopak Outlook bude součástí pouze firemní LTSC verze.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

22 komentářů

 1. A koho dnes zajímá Microsoft? Devadesátky již skončili, teď je éra Applu.

 2. Moc tohle nechápu. Naopak jsem rad, že existují licence na bázi měsíční nebo roční platby a současně mám možnost mit stále tu aktuální verzi programu. Takto si platím Office, doménu, cloud, AutoCAD, Adobe, Spotify, webTV a pár dalších věcí. Například AutoCAD kdysi stál 150tis, takže byl pro mnoho firem i pro mne v mých začátcích prostě nedostupný. Dnes postačuje LT licence za 13tis ročně a stále mám poslední verzi. To platí i o produktech Microsoft.

  • Je spousta lidí, která nemůže měsíčně dávat pět nebo víc tisícovek za všechna ta předplatná. Musí se zařídit jinak. Licence na krabicové Office se dá koupit v přeprodeji a vydrží se s nimi klidně deset let.

  • Tak pořád je ještě alternativa v podobě OpenOffice. Na nějakou tabulku nebo sesmolení dopisu to bohatě stačí a je to zadarmo. 99% lidí na domácí použití víc nepotřebuje.

  • Tak pod tohle se klidně i podepíšu. Raději alternativní OpenOffice, než zasekaný MS. Excelovská tabulka se otevírá 3 dny. V Microsoftu by se měli zamyslet, jestli místo software nedělat raději nábytek. IKEA by měla aspoň kvalitou odpovídající konkurenci.

  • Souhlas, na domácí použití to chápu. Já to mám jako pracovní nástroj a tam se to vyplatí platit spíš paušálem.

  • Kulhavec: jenže s OpenOffice, LibreOffice a dalšíma alternativama je problém, protože nemají standardní ani výstup ani otvírání Office souborů, často je přeformátujou nebo jinak domrví.

  • Na domácí použití je nejlepší si koupit Office za dvě stovky na aukru. Dle EU legální a že neplatím MS indickým neumětelům ani korunu navíc je chtěný bonus. Nějaké předplatné za ten paskvil Office, nedejbože platit nehorázný prachy za Windows? Ani náhodou.

  • Windows měly svůj vrchol ve verzi 7. Od tý doby se to jenom zhoršovalo.

  • To je jen haterský canc, sedmy byly možná nejlepší před osmi lety. Teď už je to jako jezdit Spartakem po dálnici.

  • Menty, ty máš v hlavě asi seno fakticky. MS na Widlích samozřejmě neustále pracuje, nikdo tě nenutí Win používat. Klidně si do pc nahrej třeba linux.

  • „MS na Widlích samozřejmě neustále pracuje“

   A presto je to porad system plny frustraci, inkonzistence a nespolehlivosti..

  • Přesně tak

  • Kdyby pět stovek :D Kdybych všechno platil jako předplatný, tak se mi to snadno vyšplhá na 50 000. Už teď jsem na 20. Office používám velmi sporadicky, většinou jen pokud můj zákazník to má jako standard k něčemu, pro mě osobně je naprosto zbytečný a udžovat ho na bázi měsíčních poplatků by pro mě bylo o to zbytečnější.

  • OpenOffice používám už asi 8 let na domácím PC a nikdy jsem neměl problém s otevíráním dokumentů z MS Office. Jediný problém může nastat pokud někdo používá pokročilejší funkce nebo makra. To jsou ale věci, které 99% lidí nepoužívá nebo ani neví o co jde. Takže na domácí použití je to naprosto ideální řešení.

  • Že lidi nepoužívají makra neznamená, že všichni. Já je třeba používám hodně často.

  • Kulhavec – tím, že jsem pracoval pravděpodobně s podstatně větším množstvím dat, která musela jít do tisku, tak vím, že tyhle programy byly vždycky opožděné a pokud byl soubor uložený v nějakém novějším třeba *.docx formátu, tak s tim bylo jenom sr**í. Dokonce oficiální OpenOffice tutorials říká, že se rozbíjí formátování, číslování stran, zalamování stránek…

 3. Johny – Jasně, já skoro 10 let používám OpenOffice a najednou se tady od nějakého chytráka dozvím, že to mám vsechno rozbitý a špatně 😄 Že jsem si toho já blbec nevšimnul dřív 😆 Si používej co chceš, mně to je úplně jedno. Miliony lidí na světě OpenOffice používaj, nemaj jedinej problém, ale Johny ví všechno nejlíp. Já naštěstí doma s ohromnejma objemama dat pracovat nemusím, to si nechávám do práce, kde máme MS Office…

 4. Dík, připoměli jste mi vyměnit 2016 za 2019 a aktivovat pomocí nejmenovaného nástroje :D :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).