TOPlist

Microsoft jedná s Huawei kvůli desátkům z Androidu

V minulosti se už několikrát objevily zprávy o tom, že redmondský (nejen) softwarový gigant vydělává na konkurenční mobilní platformě od Google nemalé peníze. Díky patentovým poplatkům od výrobců jako HTC, Samsung, Acer a dalších má Microsoft z Androidu paradoxně dokonce vyšší zisky než z vlastního systému Windows Phone.

-

Jak je ale zřejmé podle posledního vývoje událostí, Microsoftu ani současný status quo nestačí a už oslovil dalšího významného výrobce, čínskou společnost Huawei. Victor Xu, marketingový ředitel Huawei, potvrdil, že v současnosti probíhají jednání mezi oběma společnostmi týkající se licenčních podmínek ohledně jistých patentů vlastněných Microsoftem, které Huawei díky nasazení Androidu ve svých zařízeních porušuje.

„Ano, Microsoft nás oslovil,“ uvedl Xu. „Vždy respektujeme duševní vlastnictví ostatních společností. My sami vlastníme celosvětově 65 tisíc patentů, což je dostatek k tomu, abychom bránili naše vlastní zájmy. Náš byznys je s Androidem velice úzce spojený.“ Victor Xu dále vyjádřil své přesvědčení, že se akvizicí mobilní divize Motoroly Googlu snad konečně podaří uklidnit rozčeřené hladiny patentových vod kolem Androidu a ochránit tak výrobce zařízení s tímto operačním systémem.

Společnost Huawei se netají svými vysokými ambicemi na poli chytrých telefonů. „Během následujících tří let se chceme dostat mezi pět největších výrobců smartphonů, v horizontu pěti let pak míříme do top trojky,“ dodal Xu. Zda se Číňanům skutečně podaří předstihnout v prodejích takové značky, jakými jsou Blackberry (aktuálně 5.) nebo Nokia (3.), ukáže až čas. Odvaha se jim ale rozhodně nedá upřít.

Zdroj: TheGuardian

Autor článku Miroslav Havlíček
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku