Domů » Bleskovky » Microsoft Edge přechází na Chromium. Bude podporovat i doplňky pro Google Chrome?

Microsoft Edge přechází na Chromium. Bude podporovat i doplňky pro Google Chrome?

Microsoft v minulém týdnu oznámil, že svůj internetový prohlížeč Microsoft Edge převede na nové vykreslovací open source jádro Chromium od Google. Tím si zajistí nejen kompatibilitu s všemi weby uzpůsobenými pro běh na nejpoužívanějším prohlížeči Google Chrome, ale bude kompatibilní také s jeho doplňky.

Edge bude podporovat doplňky pro Google Chrome

Potvrdil to Kyle Alden z Microsoftu na komunitní síti Reddit s tím, že podpora doplňků pro Google Chrome je chystaným záměrem, byť pravděpodobně se obchodě aplikací neobjeví všechny, ale jen ty vybrané. Jejich doplňování však bude probíhat mnohem pružněji. Microsoft Edge se tak bude chovat velmi podobně jako Google Chrome, pouze dostane odlišné uživatelské rozhraní a nabídne několik vlastních funkcí. Zachována má být například podpora dotykového ovládání, prohlížeč má být také méně energeticky náročný.

Kyle Alden také ubezpečil, že všechny univerzální aplikace využívající původního vykreslovacího jádra EdgeHTML budou nadále fungovat, nicméně v Redmondu již kutí novou verzi funkce WebView založenou na Chromiu. Minimálně po nějakou dobu tak budou obě verze fungovat v souběhu. Progresivní webové aplikace zaslané do Windows Store budou vykreslovat obsah pomocí Chromia.

Potvrzeno: Microsoft Edge přejde na Chromium a bude dostupný na Windows 7, 8.1 a macOS

Je také potvrzeno, že nový prohlížeč dorazí na všechny zařízení od Microsoftu, včetně konzole Xbox. O podpoře na telefonech s Windows Phone/Mobile ale silně pochybujeme.

Kdy se dočkáme?

První náhled na nový Microsoft Edge založený na Chromiu bude dostupný počátkem příštího roku, dá se tak předpokládat, že s jeho vydáním Microsoft cílí na příští podzimní update.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

  1. jklejna58

    Ještě taky android Hw nároky jako comodo a ne 1 GB RAM a víc jako chrome. Což u microsftu nepřipadá do úvahy. Ještě apk z google play aby běžely na WIndows a není co řešit. Krásná utopie

  2. Toto je ale dost velka hrozba pre mozilu, a ta sa uz aj vyjadrila ze sa tym zas zvýši monopol chromia.
    No takze na tabletoch a notebookoch mozme čakať horsi výkon aj vydrz baterie (ako poznám nových porgramatorov u MS, tak lepšie od google chrome to nebude na istotu ?

  3. Skylark (neregistrovaný)

    Je smutné vidět, že kdysi neotřesitelný gigant Microsoft teď ohýbá hřbet před Googlem..

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *