Domů » Bleskovky » Microsoft Edge postavený na Chromiu unikl na internet. První dojmy jsou pozitivní

Microsoft Edge postavený na Chromiu unikl na internet. První dojmy jsou pozitivní

Podíl internetového prohlížeče Microsoft Edge se globálně pohybuje mezi 3 – 4 procenty, nejpoužívanějším webovým prohlížečem je Google Chrome. Redmondští chtějí s tímto nelichotivým stavem něco udělat a připravují zbrusu nový Edge postavený na open source vykreslovacím jádru Chromium.

microsoft edge 4

Díky tomu se bude nový Edge chovat na internetu stejně jako Google Chrome, a dokonce bude kompatibilní i s jeho doplňky. Dá se předpokládat, že první testovací verze bude zanedlouho vypuštěna do programu Windows Insider, instalační soubor s interní testovací verzí totiž již nyní koluje internetem. My jsme si nový Edge stáhli a podrobili krátkému testu.

microsoft edge 3
Microsoft Edge: starý vs. nový

Stejný jako všechny ostatní

Prohlížeč rozhodně nepůsobí jako nějaká beta verze, ale jako hotový produkt, který v sobě mísí vlastnosti původního Edge a Google Chrome. Rozmístění prvků je stejné jako u většiny prohlížečů, stejně tak je to i se seznamem funkcí. V Nastavení se nachází přepínač jazyků, češtinu jsme stáhli, ale aktivovat nešla.

microsoft edge 12

Po přihlášení k Microsoft účtu se načtou všechny záložky, hesla, atd. ze starého Microsoft Edge, ke Google účtu se přihlásit nelze. Pokud se však otestujete na stránkách What´s my browser, dostane se vám odpověď, že používáte Google Chrome.

chrome

To s sebou nese několik výhod, například v podpoře doplňků. Ty lze stahovat z klasického „microsoftího“ obchodu, pokud však v nastavení povolíte instalaci doplňků od třetích stran, můžete si nainstalovat libovolná rozšíření z jiných obchodů, např z Chrome Extensions. Vyzkoušeli jsme jich několik a všechny pracují stejně jako na Google Chrome.

microsoft edge 7

Pokud vám nevyhovuje výchozí vyhledávač Bing, je možná jeho záměna za jiný. Skrze Edge lze také instalovat progresivní webové aplikace, pracovat v anonymním režimu, ukládat si oblíbené položky, zobrazovat historii, a spoustu dalších běžných funkcí. Nechybí ani podrobná správa oprávnění pro jednotlivé stránky.

microsoft edge 11

Paradoxně chybí všechny speciality, které jsou prohlížeči Microsoft Edge vlastní, např. rozšířená podpora stylusu nebo ukládání otevřených záložek na potom. Chybí také tmavý režim, byť ten je podle serveru TheVerge v přípravě (lze jej zapnout skrze flags), stejně tak bychom se měli dočkat i verze pro macOS.

microsoft edge 6

Překvapivě funkční „éčko“

Nový prohlížeč Microsoft Edge založený na Chromiu nás prozatím mile překvapil, byť zatím se jedná spíše pouze o „přeskinovaný“ Chrome. Prohlížeč pracuje svižně, je stabilní a nabízí veškeré funkce, které od webového prohlížeče očekáváte. A to je rozhodně správná cesta ke znovunabytí důvěry v přístup na internet skrze modré „éčko“.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Jak je to z využití RAM, je v pohodě nebo na úrovni chrome?

 2. Překvapili. Vážně je to téměř hotový produkt. Jsem zvědavý na náročnost.
  S takovým prohlížečem pak úplně odpadá potřeba doinstalovat Chrome, když je to úplně to samé plus funkce Microsoft Edge.

  • Lépe číst text. K hotovému produktu (Edge) to má ještě daleko, vlastně asi vyjma loginu do Live komplet:)

  • Jj vidím, že tam chybí i dokonce základní Edgovské funkce co dělá Edge Edgem, ovšem nečekal jsem, že již vypadá tak hotově. :)

  • Tray1: zobrazit okno a použít existující rendering engine na vykreslení HTML dokumentu není nic složitého:D

  • Neni hotove jako hotove. Co sa tyka zakladu Chrome, tak asi sa neni co cudovat, ze vsetko funguje, ved zobrali hotovy produkt. Ale tie veci specificke pre Edge tam budu musiet dorobit, tie hotove urcite nie su, ved to este nie je ani verejna beta verzia.

 3. Já se ptám proč používat obnož Chrome, když mohu mít originál. Sami vývojáři užívali při vývoji Project Spartan (dnešní MS Edge), Chrome a byla otázka času, kdy k tomu dospějí, že tam dají motor Chrome. V siláckých buildech a konferencí, chtěli zanechat Edge jen v ekosystému Windows, ale aby si zajistil nějaké 2-3 % na trhu musel se stát multiplatformní. Já osobně MS mám rád a využívám ho na NT i s jeho dalšími službami, Onenote, Onedrive, Office 365 atd. Ale prohlížeč, který byl v beta (Technician/ Insider Preview) od r.2014 a 2015 byl vydán spolu s oficiálními Windows 10 (nutno dopsat s hrubými nedostatky- téměř nic neuměl) a Windows Phone/ Mobile – je katastrofa a měli by se soustředit dávat doplňky do Chrome. Já užívám na NT, tabletu, telefonu Chrome Canary a super a že občas spadne, jasně ale to s tím se musí počítat, když je to nestabilní verze, ale mám rád novinky, proto se svým HP Elitebook jsem v Insider programu MS.
  A pro srovnání, kde je dnes Opera, která je zas další obnož Chrome, když patřila Norům ok a když je pod čínskou divizí, přitomž je to Chrome má 1-2% zastoupení na trhu. Ať se to líbí/nelíbí Chrome nemá v podstatě konkurenci napsal bych, že ani mít nebude ( vzhledem k častým aktualizacím, doplňkům a implementování nových funkcí co Edge získá za 2 roky Chrome bude mít za půl). A je v podstatě monopolem mezi prohlížeči na trhu. Hezký den.

  • Prosím tě, nepoužívají Chrome, ale Chromium. Z něj se buildií i Chrome a hromadu dalších.

  • Řešil bych proč používat odnož Chrome kdyby byla situace opačná. Ale takto není důvod instalovat Chrome, když Edge Chrome je. :-)

  • Ne, edge není Chrome,

  • Třeba proto, že používám MS launcher na mobilu a obecně MS produkty a synchronizuje se mi to napříč zařízeními a můžu pak pokračovat ve čtení na mobilu? Nebo proto, že se mi chrome nelíbí? Nebo proto, že se mi líbí funkce edge, jako třeba náhledy stránek po rozvinutí záložek nebo skupiny rozečtených?

 4. Microsoft se snaží prětahnout lidi a to tím způsobem že když to vypadá jak chrome tak to hodně lidí zmate a po prvotním naběhnutím systému po čisté instalaci kde je ten prohlížeč otevřený tak si lidi řeknou: hele on už je tam chrome předinstalovaný super. No a tím to hasne a chrome přijde o lidi :D

 5. Dobrý den, mohli byste dát do článku nový odkaz ke stažení? Děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).