TOPlist

Microsoft Edge je nyní dostupný pro iPhony. Android verze přijde brzy

Microsoft dnes přišel s nečekaným oznámením. Webový prohlížeč Edge je ode dneška dostupný pro majitele iPhonů a v nejbližších týdnech zamíří i na platformu Android. Aktuálně je dostupnost prohlížeče omezena pouze na americký trh, ale Microsoft slibuje následnou expanzi do ostatních regionů.

Prohlížeč Edge se tak rozšíří z počítačů s Windows 10 na hned dva další operační systémy, od čehož si Microsoft slibuje zejména lepší propojení svých služeb. To souvisí i s velkým podzimním updatem Windows 10, v němž je obsažena funkce „Continue on PC“. Ta slouží k tomu, že článek či dokument rozečtený na mobilním zařízení jedním kliknutím odešlete do svého počítače, kde ho budete moci dočíst.Nepřehlédněte

Windows 10: podzimní Creators Update je hotov, Microsoft podepsal verzi RTM

Mobilní Edge bude v blízké budoucnosti podporovat funkce, na něž jsme zvyklí z desktopové verze. Chybět tak nebude synchronizace záložek, hesel a seznamu k přečtení. Potěší také podpora e-knih včetně formátu ePub a obsahu zakoupeného ve Windows Store. Z funkcí, které jsou k mání již v tomto okamžiku, lze zmínit přihlášení pomocí Microsoft účtu, soukromé okno InPrivate, AirDrop a nastavení defaultního vyhledávače.

Microsoft neplánuje podporu doplňků, ale slibuje, že bude reagovat na požadavky uživatelů a postupně přidávat nové funkce.

Zajímavý je pak přístup, který Microsoft zvolil k technickému řešení browseru. Zatímco původní desktopová verze používá vlastní vykreslovací jádro EdgeHTML, varianta pro iOS pracuje na WebKitu. Tento ústupek musel Microsoft učinit kvůli politice Applu, jenž neumožňuje publikovat v Apple Store prohlížeče založené na jiné technologii. Nadcházející verze pro Android pak bude používat opět jiné jádro, kterým se stane Chromium. Zde už sice neexistuje omezení ze strany Googlu, ale jednoduše se jedná o nejlepší volbu pro tento operační systém.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku