Domů » Bleskovky » Microsoft dnes odhalí Windows 11. Sledujte s námi online premiéru

Microsoft dnes odhalí Windows 11. Sledujte s námi online premiéru

Nedávno se uskutečnila vývojářská konference Microsoft Build, na které se redmondská firma takticky vyhnula představení novinek v příští velké aktualizaci Windows. Důvod je jednoduchý – namísto tradičního podzimního updatu Windows 10 letos dostaneme rovnou „nový“ systém Windows 11. Jeho premiéra se odehraje už za několik okamžiků.

Windows 11 9 1

Windows 11: nový vzhled a funkce

Slavnostní odhalení Windows 11 proběhne na stránkách Microsoftu, akce bude začínat v 17:00 našeho času. Bezprostředně po akci začne druhá tisková konference, která bude zaměřena na vývojáře. Těm se má výrazně více otevřít obchod s aplikacemi, spekuluje se o podpoře platebních a aktualizačních systémů třetích stran.

I když Microsoft před šesti lety tvrdil, že Windows 10 budou poslední verzí Windows vůbec, nakonec své původní rozhodnutí přehodnotil. Zřejmě aby nebyl pozadu za macOS, který loni rovněž povýšil z desítky na jedenáctku. V případě jablečného systému se jednalo o přidanou podporu architektury ARM a velkou vizuální změnu, přičemž vzhled se bude měnit i ve Windows – Microsoft změní hlavní panel a nabídku Start, ze které budou odstraněny živé dlaždice; ty částečně nahradí nová funkce widgety.

Windows 11 9

Těšit se také můžeme na nový vzhled oken se zaoblenými rohy a několik dalších funkcí, které jsme díky uniklému testovacímu sestavení měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži. Předpokládáme však, že Microsoft do „jedenáctek“ propašuje mnohem více novinek, které se zatím v uniklé testovací verzi objevily. Dá se očekávat, že Microsoft nabídne Windows 11 jako bezplatnou aktualizaci pro uživatele systémů Windows 7, 8, 8.1 a 10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).