Domů » Bleskovky » Microsoft chystá sjednocený obchod s aplikacemi pro smartphony a počítače

Microsoft chystá sjednocený obchod s aplikacemi pro smartphony a počítače

Na začátku léta jsme vás informovali o plánu Microsoftu sjednotit aplikační platformu a vývojářské nástroje pro Windows 8.1/RT a Windows Phone. Server The Verge nyní přišel se zajímavou zprávou, podle které se sloučení dočkají také jednotlivé obchody s aplikacemi pro dané systémy.

Novinku prý oznámil Terry Myerson, šéf divize operačních systémů v Microsoftu, na včerejším interním setkání, kterého se účastnili tisíce zaměstnanců softwarového giganta. Podle něj přijde sjednocení obchodů už na jaře příštího roku. Tomuto procesu bude předcházet ještě uvolnění Windows Phone 8.1 a jedné významné aktualizace pro Windows 8.1/RT.

Myerson zatím blíže neodhalil, jak bude sjednocený appstore fungovat, ani zda budou aplikace pro Windows Phone už od jeho spuštění fungovat na velkých Windows. Je možné, že Microsoft přistoupí k podobnému modelu jako Apple, takže programy navržené pro smartphony bude možné v roztažené podobě používat na velkých obrazovkách tabletů a počítačů, ale naopak to nepůjde.

Na tuto novinku si ale každopádně ještě nějaký čas počkáme. Microsoft má před uvolněním Windows Phone 8.1 ještě vydat aktualizaci GDR3 pro současnou generaci mobilního systému a řada uživatelů ještě přitom ani nedostala GDR2.

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mceza
Uživatel
mceza
Offline

Vzhledem k tomu, že jádro OS je stejné, tak si říkám: Proč to ještě není?

Při uvedení Windows 8/WP 8 jsem právě toto viděl jako hlavní výhodu Windows v notebooku/tabletu/mobilu…

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Pro vývoj aplikací nehraje jádro žádnou roli. Důležitá jsou API a ta jsou zcela jiná. Mají sice velmi podobné nevizuální komponenty na bázi .NET, ale GUI je hodně jiné. Po sjednocení bude třeba WP aplikace z části přepsat.

standa (neregistrovaný)
Anonym
standa (neregistrovaný)
Offline

Jadro je sice stejne, ale ty systemy vyviji dve party lidi, ktere se proste vcas nedohodly. Na vyvojarske konferenci win8 jsem se na to ptal. Tehdy nikoho nenapadlo, ze to v budoucnu zabije win RT.

mceza
Uživatel
mceza
Offline

Jádro hraje tu roli, že následný vývoj API je o to jednodušší. Stejně tak je pro MS jednodušší spravovat, udržovat a aktualizovat jedno jádro než dvě.

Vzhledem k tomu, že bude v budoucnu nejspíš možné publikovat stejné aplikace jak na WP, tak na Win, tak se dá předpokládat sjednocení API (předpokládám, že nikoli celého GUI).

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Současné WP UI se zahodí a WinRT se upraví tak, aby se dal použít i na menších obrazovkách. S tím není žádný problém, umí to Android i HTML.

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Asi největší výhodou stejného jádra je, že nové API bude fungovat i na stávajících přístrojích, takže sjednocený systém dopadne na vávojáře, ale ne na uživatele, což je nejdůležitější.

mimonaut
Uživatel
mimonaut
Offline

třikrát hurá a už aby to bylo.. nehodlám si jednu věc kupovat několikrát..

mino
Uživatel
mino
Offline

No v tomto asi moc nezmení

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Sjednocená platforma = jeden vývoj = 1x platba. Takže změní.

htcjirka
Uživatel
htcjirka
Offline

Mino moc nepremysli ,kdyz neco pise.Pise nesmysly uz jen z pleziru,aby si kopnul a vyvolaval flame.Jinak take to vitam,vyrazna zmena a posun.

uni
Uživatel
uni
Offline

Ale houby, MINO je kupodivu zcela in (často je ale mimo). Stále se produkt může lišit, např. „standard“ a „HD“ verze v závislosti na uhlopříčce, tedy „telefonní“ a „tabletí“ GUI např. a tím vývojář může odlišit produkt. Nebo může odlišit „x86/64“ a ARM verzi (i funkčně vzhledem k specifikacím dané platformy). A kdo ví, co mě nenapadá. Tedy sjednocená platforma nemusí se rovnat „jedna aplikace vládne všem“. Navíc z textu NEvyplývá, zda se automaticky vůbec bude jednat o binárni kompatibilitu. A že MS umí dělat v Store totální bordel jasně ukazuje praštěnými „prezentacemi“ desktop aplikací, což je jen pár screenshotů… Číst vice »

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Tady nejde o nějaká hardwarová omezení (ty jsou i uvnitř storů, např. aplikaci kompas si nestáhne ten, kdo nemá v zařízení magnetometr.)

Jde o sjednocení vývojářské platformy, aby se jeden kód dal spustit jak na telefonu, tak na tabletu.

Ano, verze „HD“/“SD“ mohou stále existovat, ale tam už jde jen o nastavení detailů hry nebo připojení balíku textur v nižším rozlišení.

V html už takové UI existuje, říká se mu responzivní design. Android už to samé umí taky.

uni
Uživatel
uni
Offline

Tak samozřejmě že jde o sjednocení kódu, ale toto oznámení s tímto nemusí nijak souviset:-)

Spíše jde o pohled vývojáře, pokud bude mít pocit, že si může dovolit odlišení „SD/HD“ udělá to. Nezávisle na responzivním GUI.

Jen upřesňuji, že „jedna aplikace všude“ není automaticky dána sloučením marketů.

Navíc ono sloučení může být jen na straně backend:-)

mino
Uživatel
mino
Offline

hTCjirko: Nezmeni.Ak je reč o W8 aplikáciách tak za tie budeš platiť vždy viac a oddelene než za WP. Tie mlhli byť v jednej cene tak s RT, ale to je mrtvy systém pokiaľ sa nejak nezjednoti s WP.

steelspace
Uživatel
steelspace
Offline

Motáš dohromady WinRT a Windows RT.

WinRT (Windows Runtime) je Metro UI a nové API ve Windows 8.

Windows RT je Windows 8 bez Win32 API (desktopu), jenom s WinRT.

Nevím, proč by RT mělo být mrtvé – budou existovat zařízení s ARMem a tudíž jenom Windows s WinRT, zatímco na těch výkonnějších s Intelem bude Win32 i Win RT. Zároveň se asi sloučí WinRT s WP a Windows Phone se tak stane v podstatě minitabletem.

uni
Uživatel
uni
Offline

steelspace: Intel slibuje x86 architekturu do 200$, moc prostoru pro mrzáčka ARM&Win RT nebude…

Jj, dává to smysl, cca do 5″ WP, nad 6″ Windows. Na Win RT není prostor. Logicky.