Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Microsoft chystá nový webový prohlížeč. Namísto jádra EdgeHTML použije Chromium

Microsoft chystá nový webový prohlížeč. Namísto jádra EdgeHTML použije Chromium

S příchodem Windows 10 nahradil Microsoft zastarávající Internet Explorer modernějším prohlížečem Microsoft Edge, který byl postaven zcela od nuly na zbrusu novém vykreslovacím enginu EdgeHTML. I přes spoustu zajímavých nápadů však Edge nedokázal vzbudit nadšení ani u uživatelů, ani u webových vývojářů, kteří preferují konkurenční prohlížeče, zejména Google Chrome.

Microsoft Edge jako Google Chrome

V Redmondu údajně chtějí s tímto stavem něco udělat a pod kódovým označením Anaheim chystají nový webový prohlížeč, který bude postaven na vykreslovacím open source jádru Chromium od Google. Toto jádro je používáno v Chrome a v několika dalších prohlížečích. Zatím není jasné, zda Microsoft představí zbrusu novou aplikaci s novým rozhraním, nebo pouze v Edge vymění vykreslovací jádro. Tak jako tak se zdá, že s EdgeHTML do budoucna příliš počítat nemůžeme.

MicrosoftEdge

Díky této výměně odpadnou problémy se špatným vykreslováním stránek, výkonem a nestabilitou; webové stránky by se v novém prohlížeči měly chovat stejně jako v Google Chrome, pouze uživatelské rozhraní bude jiné. Na systémech Android a iOS využívá Microsoft Edge nativních vykreslovacích jader, takže zde se žádná změna odehrávat nebude.

Cestička pro Google Chrome do Windows Store?

Použití jádra Chromium může přinést i sekundární benefit, a to přítomnost konkurenčních webových prohlížečů v Microsoft Store. Do něj je totiž možné aktuálně zasílat pouze ty prohlížeče, které využívají vykreslovací jádro EdgeHTML, k jeho použití se však žádný z tvůrců prohlížečů neodhodlal. Pokud by však Microsoft do obchodu aplikací vpouštěl webové prohlížeče založené na jádru Chromium, mohly by se zde v budoucnu objevit i prohlížeče Google Chrome, Opera, Amazon Silk a další.

Dostat konkurenční prohlížeče do Windows Store by byl velký krok z hlediska budoucího prosazování S Mode pro Windows. V tomto režimu není možné do systému instalovat aplikace z externích zdrojů, (zejména kvůli bezpečnosti a stabilitě), tudíž Edge je na Windows s aktivovaným S Mode jedinou možností.

Windows 10 dostanou na podzim volitelný S Mode. Vzdáte se dobrovolně aplikací z třetích zdrojů?

Project Anaheim by mohl spatřit světlo světa v prvním čtvrtletí příštího roku, oficiální oznámení podle TheVerge proběhne ještě tento týden.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

34 komentářů

 1. Axl (neregistrovaný)

  :-D :-D :-D

  MS ma na kazdy den pripravene prekvapeni, ktere nestranneho pozorovatele zarucene rozesmeje a pobavi.

  Ted vazne – cekal snad nekdo neco jineho? Edge je stejne kram a nedodelek jako cele Windows10.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Axl:Ty taky jsi nedodělaný, tak to neřeš

  • V čem je to nedodělek? Nedostatek doplňků, možná, reálně tam běžný uživatel ty nejpuživánější najde. :)

   Ale jestli to zkusí na Chromium, proč ne, no a, za mě jedině dobře. Osobně si také myslím, že Chromium je lepší a nám to přinese jen plus, proč se vysmívat a posílat milion smajlíků. :)

   • lukass71

    Trayi si opravdu retardovanej? Tu samou vec se ptas uz pod nekolikatym komentarem o nedodelanosti Windows, uz ti nekolikrat bylo odpovezeno.

   • Kdy jsem se ptal na Edge? ?
    Já jen, že jsou lidi, kteří nadávají na Edge z principu a prostě rovnou stáhnou Chrome. Pro uživatele je Edge většinou zcela schopný prohlížeč. Tak jsem chtěl načíst diskuzi, kde by se normálně sdělilo, proč je Edge špatný, co neumí, co nezvládá a proč třeba zvolit spíše Chrome. To by byl i zajímavý článek o tom, proč je Edge neúspěšný, co postrádá a v čem je špatný. :)

 2. Ivan (neregistrovaný)

  No to mi ho vyndej. Očekávám prilet východoslovenské MS fanboy letky. Popcorn už mám.

  Nějaké „moudro“ jistě přidá i Tray1 :-)))

  • Ivan
   Já nechápu, proč se musí škatulkovat hned když jeden něco obhájí a druhý nesouhlasí. Hm, ale fajn.
   Jestli chceš slyšet můj názor, tak za mě plus :) Chromium je velmi dobré, jak pro developery a plus na tom budou mít i uživatelé. Mnoho Googlích služeb je optimalizováno výhradně na Chrome. Chrome hodně žrával RAM, to víme. A to, že Edge je jeden z nejúspornějších browserů také. Je svižný i na pomalejších přístrojích a příjemný k použití. Aspoň za mě. Jenže teď RAM žere i Edge. Podobně, jako Chrome. Porovnával jsem. :D
   Třeba výsledek bude nějakým způsobem optimalizovaná verze browseru na Chromiu, opět aby nebyl příliš náročný na baterii a pro ARM a s příjemným UI. Ovšem ten nový Chrome je také mnohem příjemnější, než to, co bylo před tím. . :)
   Další plus rozhodně je přinést podporu Chromia do Storu! :)

 3. kropovez (neregistrovaný)

  Opravdu špatná zpráva. Na místo svižného a nenáročného Edge se přejde na zasekané a pomalé jádro od Googlu. Proč potom takový prohlížeč vytvářet, když uživatel může používat rovnou Chrome, Firefox a podobný odpad, který již taktéž přešel na Chromium? Vím, že Edge taky není dokonalý, občas se nechápavě zasekne, nejde zavřít… ale webovky běhají o dost svižněji a rychleji, než u Chromu. Chromium je nenažrané, neoptimalizované, což je vidět i u Firefoxu, který po přechodu na stejné jádro maximálně propadnul. Microsoft zkrátka nestíhá, všechno mu trvá moc dlouho a proto musí volit takovéto kroky…

 4. Jarmila Vlhká (neregistrovaný)

  Na mém LG G6 běhá internet jako po másle. Není nutné využívat žádných třetích aplikací, jako je Edge nebo Chrome, vše s přehledem zvládne vestavěný prohlížeč.

 5. Teď už jen zbývá, aby MS přichystal nové Windows postavené na jádru Linuxu a bude to komplet :-D

 6. Yegor (neregistrovaný)

  Jak bych to…. Asi tak: Chňááá chňááá chňááá

 7. Carda (neregistrovaný)

  Možná je to dobře já ho stejně nepoužíval no vlastně používal musel jsem si stáhnout Chrome :-D

 8. Zaklinac

  Škoda, ja mám Edge rád.

  • Na Win Edge jádro, na Android WebView, na iOS Safari, tak místo jednoho jádra na Win bude jiné jádro, tak jako kdekoli jinde, to snad nijak nemění tvou lásku k Edge ne?:)

  • Q (neregistrovaný)

   Edge ako také mozno zostane, pre BFU sa nič nezmeni

   • Karel Endler (neregistrovaný)

    Čímž to bez ohledu na jádro bude nadále nepoužitelné. To, čím Edge na Windows prohrává, je uživatelské prostředí.

   • Tak zrovna uživatelské prostředí jsem nečekal, že bude mínusem.

   • qam (neregistrovaný)

    Tray1: Tys toho nečekal. Podobný mimoň jak uni, akorát z „druhé“ strany.

   • qam
    Proč prosím tě? ?

 9. Johny (neregistrovaný)

  Tak snad to tentokrát vyjde :D

 10. Iv (neregistrovaný)

  MS přidá chromium do windows (podobně jako tam přidal jádro linuxu). Tím umožní aby ve store byl chrome a další prohlížeče. Změna edge ani konec edgehtml se zatím nekoná.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel