Domů » Bleskovky » Microsoft chce prodloužit výdrž chytrých telefonů na baterii na jeden týden

Microsoft chce prodloužit výdrž chytrých telefonů na baterii na jeden týden

Na právě probíhajícím summitu MIT Technology review, který se koná v San Franciscu, vystoupil mimo jiné i Ranveer Chandra z Microsoft Research s přednáškou o tom, jak by se dala v blízké budoucnosti prodloužit výdrž smartphonů na jedno nabití. Nečekejte zázračné revoluční baterie, spíše poukázal na fakt, že současné operační systémy nedokáží s energií efektivně pracovat.

  

Kapacita baterie sotva stíhá růst tak rychle, jako výkon výpočetního hardwaru, za posledních 15 let se při stejné velikosti článku pouze zdvojnásobila. Tým, který Chandra vede, chce vhodnou kombinací softwarových a hardwarových vylepšení prodloužit výdrž běžného jednodenního smartphonu až na jeden týden. Dopomoci jim má dvojice menších Li-Ion baterií namísto jedné velké, přičemž jedna by byla optimalizována pro dodávání velké zásoby proudu při náročných operacích, zatímco druhá by udržovala telefon v klidovém stavu. Současné baterie jsou totiž navrženy pro průměrné použití a neumí efektivně pracovat s oběma extrémy. Jejich první prototypy prý dokázaly výdrž telefonu prodloužit 20 – 50 procent.

  

Další kroky k prodloužení výdrže mají být ryze softwarové, zaměřující se na inteligentní využívání akumulátoru. Systém by měl umět vyhodnotit, které aplikace spotřebovávají hodně energie, aniž by je uživatel aktuálně používal a automaticky by jim dokázal zpomalit nebo pozastavit aktivitu na pozadí. Aktuálně díky týmu Microsoft Research umí inteligentně pracovat s baterií například vestavěný manažer připojení Wi-Fi ve Windows 8.1.

  

Microsoft Research se nezabývá jen prodloužením výdrže v mobilních telefonech, prospěch by z výzkumného programu mohla mít i nositelná zařízení nebo elektromobily. Jejich GPS navigace by například při počítání trasy brala v potaz aktuální dopravní situaci (kolony, objížďky apod.) a nepříznivý terén, který by ovlivnil spotřebu baterie. Podle Chandry totiž není možné neustále čekat na nové technologie v oblasti baterií, velký pokrok se dá dosáhnout inteligentním používáním současných akumulátorů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Héctor (neregistrovaný)

  To je dobrá správa pre všetkých, Microsoft to vyvinie a Samsung okopíruje, takže môžeme očakávať Androidy, ktoré vydržia možno až do druhého dňa :D

  • Neřekl bych :-) Toto není „stavová lišta“ ;-)

  • Héctor (neregistrovaný)

   Nj, prinajhoršom zostanú pri vymieňateľných batériach.

  • Docela by mě zajímalo odkud se vzala stavová lišta, dost silně pochybuji, že je to dílo Googlu a nikdo jiný to nevlastnil v nějaké trošku jiné podobě. Ale šikovně jí okopíroval Apple i MS jak se patří. Všichni musejí mít všechno.

  • To je to, jednou někdo něco nového přinese, druzí říkají takhle by se měl MS nebo jakákoliv jiná firma. Když se to naučí, tak ten samej člověk začne zase psát, že to jen sprostě zkopíroval. Ach bože :) Nikdo by se bez těch funkcí neobešel, ale stejně je to parchant protože to zkopíroval. Ale kdyby to neměl, hned by byl kritizován že to nemá :)

  • Tohle nemá s nějakou stavovou lištou nic společného. Nápad na delší výdrž mají všichni, důležitá bude realizace.

   Pokud by to opravdu dokázali, tak to bude velká výhoda.

  • To ví i hlupec, že to se stavovou lištou nemá nic společného, kort když je to v uvozovkách ;-) Jen jsem reagoval na to, že to jihokorejci zkopírují :-) A pokud se to MS povede a že jim fandím, tak ať si za to pak hezky nadhodí vysokou cenu, vývoj stojí těžké peníze :-)

 2. Karolko (neregistrovaný)

  Tak tyzdenna vydrz by ma asi presvedcila prejst na WP.

 3. To by bylo jenom fajn. Jejich současné telefony se ale potýkají s dost průměrnou výdrží (teda pokud se bavíme o telefonech a ne tabletech s WP…)

  • To v podstatě platí o všech. Na výdrž nadávají všichni aktivní uživatelé bez ohledu na platformu.

   Na druhou stranu, raději současné vymoženosti, než dlouhou výdrž :-)

 4. WP vydrzi na baterii dlouho uz ted. Je tam tak malo aplikaci, ze ho mate stale v kapse :)

  • Ahoj, díky za tvůj zájem o tento operační systém, určitě si ho oblíbíš jako spousta lidí tady.

   Abys do svého nového telefonu dostal aplikace, musíš ho nejprve vybalit z krabice. Následně dle Uživatelské příručky provést jeho zapnutí. Poté si založ Microsoft účet [odkaz]

   Po přihlášení do telefonu pod tímto účtem budeš moci používat Microsoft Store, odkud si nové aplikace budeš moci do telefonu stáhnout. Telefon vybalený z krabice má totiž opravdu málo aplikací. Ale neboj, máš v ruce smartphone a tam jsou aplikace bez problémů doinstalovat!

   Pokud ještě něčemu nerozumíš, doporučuji prostudovat nápovědu: [odkaz]

   Hodně štěstí s tvým novým oblíbeným mobilním OS :-)

  • Justicek

   :D srandicky co ? :) Ne vazne, v zakladu toho WP moc nenabizi to je fakt, neni ale problem potrebne doinstalovat a zvladne to myslim kazdy.

  • V základu žádný chytrý telefon nenabízí nic moc. Teda až na některé modely, které jsou přecpány bloatwarem… U WP to naštěstí není.

  • Základ je základ, ne?

 5. Yegor (neregistrovaný)

  Aha…. :-D

 6. A co tak do telefonu davat akumulatory s vetsi kapacitou treba 3000 mAh?

  • Roman (neregistrovaný)

   BKF1:

   Baterie s takovou kapacitou jsou rozměrově moc velké a tak se davaji jen do přístrojů s většímy displeji, jako třeba tabletofony. Takové přístroje však také mají mnohem větší spotřebu baterie a tak vám ve výsledku na baterii stejně vydrží nanejvýš 2 dny. Samozřejme pokud vám telefon neleží celé dny nečinně na stole.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).