Microsoft brojí proti vládě a ujišťuje uživatele: Váš e-mail patří vám, nikoliv nám

Microsoft, podobně jako třeba i Google, je jednou z velkých společností, které už pomalu přestává bavit nátlak nejrůznějších bezpečnostních úřadů toužících po údajích o jejich zákaznících. Tyto firmy si ale pochopitelně nemohou dovolit jednoduše neuposlechnout platná nařízení a soudní příkazy, bojují tedy jedinou zbraní, kterou mají k dispozici – hordou právníků.

Brendon Lynch, jeden z takových „ochránců soukromí“, se tento týden rozepsal na oficiálním blogu Microsoftu o aktuálně probíhajícím sporu, ve kterém chce americká vláda po firmě zpřístupnit data uložená na serverech umístěných v Irsku. Podle redmondských právníků na to ale nemá právo, protože se jedná o údaje evropských uživatelů, kteří v USA v mnoha případech nikdy ani nebyli a nespadají tedy pod jejich jurisdikci. Celou záležitost proto napadli u soudu.

Úvodní bitvu ale Microsoft prohrál. Soudy daly za pravdu vládě a i když se společnost odvolala a vymýšlí další kroky, jak sebe a své zákazníky ochránit před splašeným úředním šimlem, vyhlídky zatím nevypadají nijak růžově. Výsledek sporu by přitom mohl být klíčovým pro celé odvětví.

Lynch připomíná zákon, který tento měsích schválila pro změnu britská vláda. Ta podle něj získá právo vyžádat si od technologických společností data o kterémkoliv jejich uživateli z libovolné země světa, tedy i z USA. Trend, který odstartovala NSA kvůli údajné ochraně amerického národa, by se tak paradoxně mohl obrátit proti jejím vlastním občanům.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku