Domů » Bleskovky » Microsoft brojí proti vládě a ujišťuje uživatele: Váš e-mail patří vám, nikoliv nám

Microsoft brojí proti vládě a ujišťuje uživatele: Váš e-mail patří vám, nikoliv nám

Microsoft, podobně jako třeba i Google, je jednou z velkých společností, které už pomalu přestává bavit nátlak nejrůznějších bezpečnostních úřadů toužících po údajích o jejich zákaznících. Tyto firmy si ale pochopitelně nemohou dovolit jednoduše neuposlechnout platná nařízení a soudní příkazy, bojují tedy jedinou zbraní, kterou mají k dispozici – hordou právníků.

Brendon Lynch, jeden z takových „ochránců soukromí“, se tento týden rozepsal na oficiálním blogu Microsoftu o aktuálně probíhajícím sporu, ve kterém chce americká vláda po firmě zpřístupnit data uložená na serverech umístěných v Irsku. Podle redmondských právníků na to ale nemá právo, protože se jedná o údaje evropských uživatelů, kteří v USA v mnoha případech nikdy ani nebyli a nespadají tedy pod jejich jurisdikci. Celou záležitost proto napadli u soudu.

Úvodní bitvu ale Microsoft prohrál. Soudy daly za pravdu vládě a i když se společnost odvolala a vymýšlí další kroky, jak sebe a své zákazníky ochránit před splašeným úředním šimlem, vyhlídky zatím nevypadají nijak růžově. Výsledek sporu by přitom mohl být klíčovým pro celé odvětví.

Lynch připomíná zákon, který tento měsích schválila pro změnu britská vláda. Ta podle něj získá právo vyžádat si od technologických společností data o kterémkoliv jejich uživateli z libovolné země světa, tedy i z USA. Trend, který odstartovala NSA kvůli údajné ochraně amerického národa, by se tak paradoxně mohl obrátit proti jejím vlastním občanům.

Miroslav Havlíček

18 komentářů

 1. Me osobne tohle nechava chladnym.

  Pouzivam seznam a gmail a pokud se nekdo k nekteremu mailu dostane o cemz pochybuji, neresim to, nic tak zivotne duleziteho tam nemam, nejsem terorista, kriminalnik ani pedofil, abych se desil toho ze na me neco najdou.

  • Přesně tak.

  • Jenom proto, že nejsem terorista, kriminálník ani pedofil nevidím důvod, proč by měla jakákoli vláda mít přístup k mému emailu. Každý člověk má právo na soukromí, pokud se nepletu.

  • Soukromí člověk najde jen ve svém domově, kde je sám a nikdo ho neotravuje. Cokoli jiného se děje již ve veřejném světě, kde to má soukromí už těžké. A tím jsou i samotné emaily. Ty jsou fyzicky uloženy ve veřejném serveru, protože jsou přístupné z venku. I když ke konkrétnímu emailu se lze dostat jen pod svou identitou. Prostě pokud email není držen v soukromí uživatele, ale někde venku na serveru, tak je de facto veřejný.

  • Klasické dopisy také nejsou během doručování v držení uživatele, ale leží někde na poště. Jsou tedy dle vaší logiky veřejné. Alespoň u nás se na elektronickou poštu vztahuje stejná legislativa, jako na poštu klasickou a neoprávněné čtení je porušení listovního tajemství.

   Fascinuje mě, s jakou lehkostí jsou lidé ochotní se vzdát svého soukromí.

  • Dopis je jen jeden. Jakmile svůj dopis již máte, tak je jen Váš ve Vašem soukromí. Kdežto email se de facto jen kopíruje. Jednou je u odesílatele, podruhé je na serveru, potřetí u Vás na počítači. A to nemluvím o všemožných přestupných stanicích. Vždy budou existovat minimálně dva stejné emaily (u adresáta a u odesílatele). Nemáte nad nimi kontrolu. I když si budete myslet, že email je jen u Vás, tak to se mýlíte. Email se může potulovat, ukládat kde možně, že nějaký zákon pak postrádá smysl a tím postrádá smysl i nějaké soukromí.

   A ano. Dopis přesouvající se z jednoho místa na druhý je ve veřejném prostoru. Tudíž nic nebrání ten dopis vzít, otevřít a přečíst. Jasně je na to zákon, ale co brání ten zákon porušit?

   Jednoduše ve veřejném prostoru těžko může existovat soukromí, byť nad nimi stoji zákon.

   Já se svého soukromí nevzdávám. Spíše se divím, že někteří berou soukromí jako fakt. Že email někde na serveru zůstane v soukromí, protože je na to nějaký zákon.

 2. . (neregistrovaný)

  Mám v garáži létající talíř, pod postelí truhlu plnou zlata, vím kdo bude příštím prezidentem. Dá se tomu věřit? To že něco jen tak řeknu přeci neznamená, že mi někdo může věřit. Spíš naopak, pokud tomu bude někdo věřit, tak je, s prominutím, idiot

 3. Kdy si konečně lidé uvědomí, že freemail je věc veřejná, tzn. ji může číst de facto kdokoli (šikovný zaměstnanec, korporace jako taková, vláda…)?

  100% soukromí existuje leda na vlastních serverech, a to ještě jen a pouze při používání vlastnoručně napsaných aplikací pro jejich funkci. Jinak hrozí, že v aplikacích třetí stran jsou nějaká zadní vrátka, které někdo zná.

 4. loko (neregistrovaný)

  „Trend, který odstartovala NSA kvůli údajné ochraně amerického národa, by se tak paradoxně mohl obrátit proti jejím vlastním občanům.“

  NSA nikdy o ochranu občanů nešlo, spíše o masové sledování. Žádný paradox bych v tom tedy nehledal.

 5. Ten Microsoft je tak hodny, ze mu zalezi na nas uzivatelich. Vubec mu nejde o dobre PR a vetsi zisky :-)

 6. Vlady zapadniho sveta se evidentne usilovne snazi uspesne firmy vyhnat. Tak jako nase vlada vyhani firmy danemi, Amici to zase zkousi cestou dalsich a dalsich povinnosti, ktere v konecnem dusledku odrazuji zakazniky. Mozna by si meli uvedomit, ze zmena sidla firmy neni tak neresitelna zalezitost ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).