- Meta zpřístupňuje svůj Horizon OS, určený pro VR headsety, třetím stranám
- První toho využijí společnosti Asus a Lenovo
- Zařízení s tímto OS poběží na čipech Qualcommu
Dlouhý čas platilo, že pokud chtěla nějaká společnost vydat svůj VR headset, byla nucena pro něj vytvořit svůj vlastní operační systém, pokud nepočítáme univerzální Google Cardboard. To stálo samozřejmě mnoho úsilí a leckterého výrobce to mohlo i odradit.
Možná ovšem nyní nastane změna a trh s VR headsety se bude více podobat třeba tomu s chytrými hodinkami. Některé firmy, v čele s Applem, si vyvinou svůj vlastní operační systém, jiné se budou moci spolehnout na již fungující a budou se tak moci zaměřit na jiné věci.
Horizon OS pro všechny
A právě společností, která tento operační systém bude nabízet, by mohla být Meta. Ta totiž nyní oznámila, že se rozhodla svůj operační systém Horizon, který pohání její náhlavní soupravy Oculus, zpřístupnit třetím stranám.
Prvními společnostmi, jež budou Horizon OS ve svých chystaných VR headsetech používat, by měly být Asus a Lenovo. Ten od Asusu by měl být určen pro hráče, což bude zdůrazněno pro Asus typickým označením ROG, zatímco Lenovo bude podle oficiální tiskové zprávy za tímto účelem vyvíjet zařízení pro smíšenou realitu, které má sloužit „k zábavě, učení a produktivitě“.
Meta silně naznačuje, že tato zařízení budou běžet na čipové sadě od Qualcommu, stejně jako to je v případě jeho Questu 3, ačkoliv to přímo neuvádí. K dispozici má být také limitovaná edice „Meta Quest, inspirovaná Xboxem,“ kterou společně vyvinuly týmy společností Meta a Xbox.
Mnoho změn a přejmenování
S tímto rozhodnutím přichází také řada doprovodných změn. Například obchod Meta Quest byl přejmenován na Meta Horizon Store, aby lépe odpovídal názvu operačního systému. Stejně tak doprovodná mobilní aplikace Meta Quest bude přejmenována na Meta Horizon.

Zuckerbergova společnost také údajně pracuje na odstranění bariér mezi obchodem Meta Horizon Store a App Lab, která umožňuje každému vývojáři splňujícímu základní požadavky dodávat software pro tuto platformu. Kromě toho prý rovněž připravuje nový framework pro prostorové aplikace, který má vývojářům usnadnit práci.
Příležitost pro Google?
Dále Meta tvrdí, že podporuje příchod obchodu s aplikacemi Google Play 2D do systému Horizon OS, kde poté může fungovat stejně jako na jiných platformách. Zda ovšem Google tuto výzvu přijme, se zatím neví.
Je zřejmé, že Meta chce využít příležitost s virtuální realitou a stát se pro náhlavní soustavy tím, čím je Windows pro počítače či Android pro chytré telefony. Zda se jí to ale podaří, je ještě ve hvězdách.