Pokud nás čtete pravidelně, pak víte, že jsme se v poslední době začali věnovat novinkám a tipům na zajímavé kolekce ze světa NFT. Tato technologie v letošním roce začala obrovsky nabírat na popularitě a do budoucna o ní ještě hodně uslyšíme. A rozhodně nejde jen o jakýsi „nákup obrázků“, jak je NFT často označováno, ale jedná se o řešení, které v dalších letech bude možné využívat napříč nejen celým technologickým průmyslem, ale i v běžném životě.
NFT lze rovněž považovat za tzv. umění budoucnosti, jelikož díky nezaměnitelným tokenům (anglicky non-fungible token) je do blockchainu jasně zapsáno, kdo je vlastníkem daného díla. V digitálním světě mohou samozřejmě stále poměrně snadno vznikat jeho kopie, ale díky NFT tu máme průkazný zápis o tom, kdo dané dílo doopravdy vlastní a případně jaké na ně má práva. Zjednodušeně si to můžeme představit také jako jakousi certifikaci digitálního souboru.

Je ale pravda, že ve světě NFT bohužel existuje nepřeberné množství scamu a dalších nástrah, díky kterým se často mohou i zkušenější uživatelé stát obětí podvodu, případně přijít o kryptoměny ve svých softwarových peněženkách.
Prakticky každý NFT projekt má také svůj vlastní kanál na Discordu, kde je poměrně snadné stát se terčem útoku – od kliknutí na podvodný odkaz v soukromé zprávě přes celé podvodné stránky snažící se tvářit jako ty oficiální až po extrém v podobě hacknutí oficiálních stránek a poškození uživatelů, kteří zde napojí své peněženky. Vždy je tedy nutné mít se maximálně na pozoru.
Meta Legends
Jedním z nejvýraznějších NFT projektů letošního roku je bezesporu Meta Legends, za kterým stojí tým převážně z Francie. Komunita na Discordu má aktuálně přes 93 000 členů, nicméně tady je dobré podotknout, že aktivních a bez botů.
https://www.youtube.com/watch?v=j5qJvvA1a10
Tvůrci mají zájem o aktivní uživatele a na Discordu boty a podvodné účty bez milosti mažou (aktuálně jich bylo odstraněno přes 80 000). Na Twitteru tento projekt dokázal za necelé dva měsíce získat 31 sledujících, na Instagramu bezmála 15 tisíc, což jsou v porovnání s ostatními NFT projekty velmi slušná čísla.
Easter eggy, které bavily komunitu
Autoři si navíc pro své fanoušky připravili celkem pět her (easter eggů), kdy ti, kteří dokázali vyluštit nastražené hádanky, získali jeden slot na tzv. whitelistu. Ten je pak opravňuje k možnosti nakoupit si v rámci předprodeje jedno NFT za výhodnější cenu, než tomu bude ve volném/veřejném prodeji.
Jednotlivé easter eggy se navíc odehrávaly částečně v online a částečně v offline světě – soutěžit tak mohli obyvatelé v New Yorku, Paříži, Londýně a Šanghaji. A nutno dodat, že vyřešení každého easter eggu bylo pořádně zapeklitým oříškem – ostatně ten první v New Yorku první šťastlivec dokázal vyřešit až po zhruba 8 hodinách. Pokud vás zajímá, jak jednotlivé úkoly vypadaly a jak bylo nutné je vyřešit, mrkněte se na tuto stránku, kde naleznete ukázková videa.
Představení kolekce Meta Legends
Celou kolekci bude tvořit celkem 12 345 NFT, které budou rozděleny do několika ras a rovněž se budou lišit svými unikátními prvky a vlastnostmi. Vůbec nejvíce cenění budou tzv. Celestials, kterých bude pouze 16. Druhou nejhodnotnější skupinou budou tzv. Burners (33), třetí se 111 položkami budou Roboters. Dalších 444 generovaných avatarů bude spadat mezi Goldbois, následně 1777 bude Matrix Angels, kteří našli inspiraci ve stejnojmenném kultovním filmu. Nejobyčejnější budou Cybers (4666) a Roughs, kterých bude 5298.
Za 3D grafikou stojí digitální umělec Maxime Hacquard, který v minulosti tvořil multimediální obsah například pro značku McLaren a který má za sebou řadu dalších úspěšných projektů v oblasti grafiky.
Ptáte se, k čemu tyto NFT budete moci využít? V první řadě jako avatara v online světě a v budoucnu i jako 3D avatara v Metaverse. Autoři totiž do budoucna plánují projekt dále rozšiřovat a vytvořit kompletní ekosystém. Jeho součástí bude i mobilní aplikace Meta-Connect a posléze i zcela vlastní Metaverse s názvem Meta-Life.
1000 pozic z 12 345 je určeno pro ty, kteří byli přidáni na whitelist. Ti si budou moci v pátek 26. listopadu zakoupit (tzv. mint) jedno NFT za cenu 0,3 ETH. To je ve světě NFT kolekcí částka poměrně vysoká (standardně se „mintuje“ za zhruba 0,05 až 0,1 ETH).
Termín spuštění prodeje
Pro všechny ostatní je připravený volný prodej, který se nečekaně uskuteční před whitelistem (standardně to u NFT kolekcí bývá opačně). Volný prodej formou Holandské aukce odstartuje přesně o půlnoci ze středy na čtvrtek (24. listopadu). V tomto případě půjde nakoupit maximálně 2 NFT na jednu peněženku, nicméně startovací cena bude rovné 3 ETH (téměř 300 000 Kč) a každých 10 minut se sníží o 0,1 ETH až na hodnotu 0,3 ETH, případně dokud se všechna NFT nevyprodají.
Samotné odhalení kolekce je naplánováno na neděli 28. listopadu. V době „mintování“ totiž nikdo neví, jakou z výše uvedených ras získá – to prozradí právě až odhalení (na OpenSea.io).
Autoři si pro ty, kteří budou v Holandské aukci nakupovat za vyšší částky, připravili zajímavé odměny do budoucího virtuálního světa Metaverse. Zde je jejich přehled:
- 2,5 až 3 ETH – část pozemku v Metaverse o rozměrech 3×3
- 2 až 2,5 ETH – dům v Metaverse
- 1,5 až 2 ETH – automobil v Metaverse
- 1 až 1,5 ETH – domácí mazlíček v Metaverse
- 0,5 až 1 ETH – brnění v Metaverse
Kromě toho jsou pro budoucí vlastníky připraveny i další odměny podle toho, jak rychle budou mintovat, respektive v jakém pořadí:
- 0 až 300 – stanete se členem rady (budete mít právo hlasovat o budoucích záležitostech spojených s Meta Legends)
- 300 až 1 000 – pozvánka na soukromou Meta Legends párty v Dubaji
- 1 000 až 3 000 – 3D figurka Meta Legends
- 3 000 až 5 000 – podepsaná malba na hliníkovém podkladu
- 5 000 až 7 000 – tričko s motivem Meta Legends
- 7 000 až 9 000 – kšiltovka
- 9 000 až 11 345 – o odměně rozhodne komunita prostřednictvím hlasování
Meta–Connect
Meta Legends rovněž jako první NFT v historii nabídnou vlastní mobilní aplikaci Meta-Connect. Do té bude možné nahrávat vašeho NFT avatara a následně na celosvětové mapě vidět ostatní (pokud tedy sdílení polohy povolíte). Stejně jako kolem jiných NFT projektů by i zde měla v budoucnu vzniknout zajímavá komunita lidí, kteří se díky této aplikaci budou mít šanci potkat v reálném světě.

Prostřednictvím mobilní aplikace rovněž bude možné komunikovat s ostatními a v budoucnu vám prostřednictvím rozšířené reality nabídne možnost promítnout vašeho avatara do reálného světa.
Meta Life
V dalších fázích projektu chtějí autoři v rámci Web 3.0 spustit vlastní Metaverse s názvem Meta Life (DAO). V něm bude možné vlastnit virtuální světy, nemovitosti, předměty nebo třeba již zmíněné domácí mazlíčky. Pro renderování světa a objektů se bude využívat Unreal Engine 5. A právě v Meta Life budete mít možnost setkávat se s ostatními členy Meta Legends, třeba na virtuální domácí párty nebo během hraní her.

Součásti tohoto virtuálního světa budou i dvě kryptoměny – jedna bude použita k řízení projektu, druhá pak pro placení v Metaverse. Za „existenci“ v tomto virtuálním světě bude možné generovat tokeny, které bude posléze možné dále využívat a uplatňovat.
Problematika Meta Life by vydala na samostatný článek, nicméně pokud vás toto téma zaujalo a chcete se o něm dozvědět více, odkáži vás na komplexnější dokument (PDF), kde je vše velmi dobře popsáno.
Pokud dění ve světě NFT sledujete (a zejména prodeje na OpenSea.io), pak určitě víte, že velké množství z nich – troufnu si napsat drtivá většina –, skončí v propadlišti dějin, nicméně Meta Legends mají nakročeno opravdu dobře, a pokud se tvůrcům skutečně povede realizovat všechny stanovené cíle, mohou se Meta Legends zapsat do síně těch opravdu úspěšných NFT projektů.
Mimochodem, pokud jste ve světě NFT nováčky a chcete se o něm dozvědět více, určitě doporučím skvělou česko-slovenskou skupinu na Discordu s názvem NFT Space CZ/SK, kde najdete spoustu užitečných informací, praktických rad a především skvělou a ochotnou komunitu.