Domů » Bleskovky » Nový osmijádrový čip MediaTek Helio P10 půjde po krku Qualcommu

Nový osmijádrový čip MediaTek Helio P10 půjde po krku Qualcommu

Není tomu tak dávno, co MediaTek představil svojí budoucí vlajkovou loď v podobě čipu Helio X20. Ten nabídne celkem deset jader, grafický čip Mali T800, čip Cortex-M4 pro nízkonapěťové senzory a další řadu funkcí. Nyní se chystá na trh nový čipset nesoucí označení Helio P10, který míří spíše na zařízení střední třídy.

Základem je osmijádrový procesor s jádry Cortex-A53 a maximálním taktem 2 GHz. Důvodem proč se výrobce nerozhodl osadit výkonnější Cortex-A57 je prý vyšší spotřeba a s tím spojená horší výdrž na baterii. Grafické výpočty obstará dvoujádrový čip Mali T860 taktovaný na 700 MHz.

Potěší také podpora bezdrátových sítí LTE Advanced (cat6) s rychlostí 300 Mbps pro download a 50 Mbps pro upload. Helio P10 je první SoC na světě, který nativně podporuje RWWB fotosenzory, které by měly na rozdíl od klasických RGB snímačů nabídnout lepší kvalitu výsledných fotografií.

Výrobce implementoval také zvukový čip (110 db SNR a -95 db THD), takže nebude nutné používat při návrhu smartphonů žádný přídavný. Přítomná technologie MiraVision 2.0 značí podporu displejů s rozlišením Full HD a frekvencí 60 snímků na sekundu.

MediaTek začne distribuovat Helio P10 zájemcům ve třetím čtvrtletí letošního roku. Na první zařízení vybavené tímto čipsetem si budeme muset počkat nejspíš až do konce roku, případně na začátek příštího. Celková výbava je na slušné úrovni a bude se jednat nejspíš o konkurenta pro Snapdragon 615 od Qualcommu.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

2 komentářů

  1. Fore (neregistrovaný)

    Oproti 615 má toto mnohem vyšší výpočetní výkon…to není jeho konkurence ani zdaleka – však 615 je 4x 1.7 a 4x 1.0 Ghz.

  2. r (neregistrovaný)

    konkurencia to bude pre snapdragon 620 a nie 615 ked uz tak

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).