Domů » Články » Letošní mDevCamp opět rekordní. Největší zájem byl o rady, jak provozovat mobilní byznys

Letošní mDevCamp opět rekordní. Největší zájem byl o rady, jak provozovat mobilní byznys

Další ročník vývojářské konference mDevCamp 2015 je za námi a kdo ji navštívil, rozhodně si přišel na své. Program byl velmi pestrý a my vám v tomto článku přiblížíme ty nejzajímavější části.

Jednodenní konference o vývoji mobilních aplikací je čím dál populárnější. Na největší československé setkání vývojářů mDevCamp 2015 dorazilo minulou sobotu více než 400 nadšenců. Tleskali přenáškám o internetu věcí a mobilní bezpečnosti, ale největší zájem projevili o zkušenosti z úspěšného řízení mobilního byznysu.

Je dobře že jsme konferenci přesunuli opět do větších prostor,” konstatuje s úsměvem hlavní organizátor akce Michal Šrajer. mDevCamp se letos konal už po páté. Za tu dobu se změnil mobilní trh, ale i publikum konference. “Zatímco během prvních ročníků jsme nabízeli i témata pro vývojáře začátečníky, později pak pokročilé programátorské techniky, dnes se většina zajímá spíše o věci, které v učebnicích nenajdete – reálné zkušenosti s provozem mobilního byznysu a co všechno to obnáší,” popisuje Michal Šrajer.


Celkem měl mDevCamp 2015 na programu 25 technických přednášek, 7 workshopů ale i blok inspirativních krátkých vystoupení

Bloky plné zajímavých přednášek

Na úplné špičce zájmu byl Jan Ilavský, který prozradil něco ze své kuchyně nezávislého herního vývojáře. Velký zájem byl také o bratry Šaršonovi, kteři popsali svou cestu k vydělávajícím mobilním aplikacím.

  

Tradičně velký uspěch sklidil také večerní blok tzv. lightning talků – krátkých sedmiminutových přednášek nejen ze světa mobilního vývoje. V něm zazářil například Filip Hráček z Google se svou humorně pojatou “přednáškou o mobilech”.


V “chytérm hodinářství” měli lidé skvělou příležitost vyzkoušet si a srovnat vlastnosti více typů chytrých hodinek od různých výrobců – od Sony až po Apple

Kromě těch nejlepších zástupců z československé scény, přijeli i hosté z Velké Británie, Německa, Finska, Polska a Rumunska. Zahraniční vystupující byli příjemně překvapeni, jak velká akce ve středu Evropy existuje a kolik nadšených mobilních vývojářů se zde dokáže sejít. Mezi nejoblíbenější patřil podle Michala Šrajera talk o designu mobilních aplikací z pohledu vývojáře, který přednesl Juhani Lehtimaki. Tahákem byla ale i témata související s bezpečností mobilních aplikací.


Účastníků se hodně líbil AVAST beach bar, kde si kromě plážových drinků mohli dát i relaxační masáž zad

Jednou z oznámených novinek, které návštěvníci ocenili, bylo otevření zdrojových kódů k dnes už legendární aplikace SMS Jízdenka (informovali jsme zde). Šlo o jednu z vůbec prvních rozšířených mobilních aplikací, které u nás vznikly. V minulosti SMS Jízdenka nasbírala řadu různých ocenění a vždy sloužila jako místo pro zkoušení nových technologií a postupů (velmi brzy například získala podporu pro hodinky s Android Wear).

 

Velké plány do budoucna

Už teď mají organizátoři plnou hlavu plánů na příští ročník. “Jasným posunem, který už teď plánujeme, bude ještě větší otevření se světu. Rádi bychom pozvali nejen řadu u nás dosud neznámých mezinárodních řečníků, ale i zahraniční návštěvníky, aby i diskuse u kávy získaly nový rozměr,” líčí svoje představy Michal a doplňuje, že přesnou podobu témat určí až posun, který se v následujím roce v mobilním světě odehraje.


Hlavní organizátor mDevCampu, Michal Šrajer, který pracuje jako Chief Happinness Officer v Avastu

Pokud vás zajímá svět mobilníoho vývoje, zaregistrujte se do newsletteru  mDevCampu. Jeho čtenáři jako první dostanou odkazy na všechny konferenční materiály – prezentace řečníků, fotky i videozáznamy přednášek. Odběratelé newsletteru budou navíc tradičně ti úplně první, kteří se dozví o otevření registrací příštího ročníku a budou mít možnost zajistit si tak účast na mDevCampu 2016.

Organizátorem letošní konference byla společnost Avast Software. Hlavními partnery byly firmy IBM a MSD. Hlavními mediálními partnery jsou portály Zdroják.cz, SMARTmania.cz a SvětAndroida.cz.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

Diskuze k článku

  1. Zuzana (neregistrovaný)

    Potvrdzujeme a zdieľame úžasné zážitky a postrehy z mDevCampu [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).