Domů » Články » MasterCard: Mobilní platby zažívají obrovský boom, ČR je lídrem v bezkontaktním placení

MasterCard: Mobilní platby zažívají obrovský boom, ČR je lídrem v bezkontaktním placení

Společnost MasterCard ve Varšavě představila řadu novinek týkajících se mobilního nakupování a bezkontaktních plateb. Věděli jste, že se v ČR více než 60 % plateb v obchodech realizuje bezkontaktně?

Minulý týden se ve Varšavě konala tisková konference společnosti MasterCard, na které byly prezentovány inovace týkající se nakupování a plateb, a řeč byla především o těch mobilních a bezkontaktních, které nyní zažívají obrovský boom, nicméně to hlavní nás teprve čeká.

Právě Česká republika, Slovensko či Maďarsko patří mezi země s výrazným nárůstem plateb, zejména těch bezkontaktních. Přesto jsme se u nás na zprovoznění platebních řešení Android Pay, Samsung Pay nebo Apple Pay zatím nedočkali, ale doufejme, že se to změní v průběhu příštího roku. Ze strany MasterCard je prý vše připraveno a teď je především na Googlu, Samsungu a Applu, aby se domluvili s bankami a podepsali potřebné smlouvy. To ale ještě bude nějaký čas trvat.


Na tiskové konferenci jsme měli možnost otestovat technologii Apple Pay. Zatím bohužel nevíme, kdy se dočkáme spuštění v České republice – nyní je vše v rukou Applu, který se musí domluvit s bankami.

Během následujících pěti let by se digitální platby měly stát mainstreamovou záležitostí, stejně jako v minulosti platební karty nahradily peníze. MasterCard očekává, že se roce 2019 skrze mobilní zařízení po celém světě realizuje více než 195 miliard plateb. Velký podíl na tom má mít především online nakupování, které je stále na vzestupu. Tomu napomáhá rozšířená dostupnost nových platebních řešení, mezi která patří právě bezkontaktní platební karty či platby uskutečňované z různých zařízení.

Mobilní platby na vzestupu

Dnes jsou na světě tři miliardy uživatelů internetu, zatímco před deseti lety jich byla pouze 1 miliarda. V současnosti se jedná o 40 % světové populace. Zároveň se předpokládá, že počet majitelů smartphonů vzroste do roku 2018 na 2,6 miliardy. „V následujících pěti letech uvidíme ve světě plateb více změn, než jsme mohli zaregistrovat během posledních pěti dekád. Tato čísla jsou ohromující,“ tvrdí ředitel divize CEE MasterCard George Simon.

S nástupem této formy plateb samozřejmě přichází tlak, jednak na technologický průmysl, aby držel krok s vývojem, a jednak na obchodníky, aby se přizpůsobili změnám ve spotřebitelském chování i poptávce. Zároveň se otevírá příležitost obchodníkům, kteří mohou nyní podpořit větší loajalitu svých zákazníků, a spotřebitelům, již si zase mohou vybrat, kdy, kde a na jakém zařízení budou platit, a to s vědomím, že tak mohou učinit bezpečně a pohodlně.

  

Každým rokem start-upy spouští nové technologie, které slibují, že spotřebitelům pomůžou nakupovat snadněji a obchodníkům zlepší jejich podnikání. Zároveň se však mění i spotřebitelé. Vyhledávanou skupinou nakupujících jsou nyní „digitální domorodci“ a obchodníci jsou nervózní z pocitu, že tito zákazníci jsou rozmarní, nároční  a mají specifická očekávání ohledně produktů, služeb zákazníkům a plateb. Nejen v důsledku toho projde maloobchod a celkový styl nakupování v nadcházejících letech velmi výrazným vývojem.

MasterCard prostřednictvím svých řešení (například služba MasterPass & standardy tokenizace) chce obchodníkům poskytnout způsob, jak spotřebitelům vyvrátit obavy z bezpečnostních rizik při nakupování, která jsou spojená s vývojem moderních technologií.

 

V České republice se bezkontaktním platbám daří. Ostatně více než polovina všech plateb v obchodech je realizována bezkontaktně (61 %). Pro srovnání, v Polsku je to 41 procent a na Slovensku a v Maďarsku bezkontaktní platby atakují hranici 30 %. MasterPass funguje ve čtyřech zemích: v Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku. U nás lze MasterPass použít například při nákupu na Alza.cz, DameJidlo.cz, na Slevomatu, Eventimu, u Českých drah, Student Agency, IDOSu, v Národním divadle či síti multiplexu CineStar.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. Dizon (neregistrovaný)

  Tak už aby tady hlavně Apple Pay bylo. Bezkontaktní karty jsou super, ale já chci radši platit iPhonem.

 2. Jj bezkontaktni platby jsou SUPER napad a hlavne kdyz ti kartu ukradou a ty to hned nezjistis ;-) Samozrejme hodne bank ti v dnesni dobe neumozni proti tomu cokoliv delat (blokace, zmena karty). Takze se zacla vcelku rozjizdet vec, ktera se jmenuje „obchod s kradenymi bezkontaktnimi kartami“. Co k tomu rict? Jeste jednou… SUPER NAPAD!!!!!!!!!

  • lerion (neregistrovaný)

   Ktera banka neumozni kartu po ztrate ihned zablokovat?

  • Lerion presne to ma napadlo ako prve :-o

  • Jestli umite cist, tak jste si urcite vsimli vety hned ze zacatku: „hlavne kdyz ti kartu ukradou a ty to hned nezjistis“.

  • Jinak kdyz ma nekdo telefon i penezenku v jedne tasce (coz vidim dost casto), tak je to taky fajn… nechapu ze zrovna my cesi jsme tohoto takovi priznivci… asi uz mame moc penez a chceme je rozdavat, kdejakemu kapsari :D Tak se mnou nepocitejte, ja si vazim kazde koruny ;-)

  • bkf1: Naopak, my češi (či spíše Evropa) toho až takový příznivci nejsme (nebyli). To v Asii rozjeli mánii phabletů, které se do kapes nevejdou. Tady se dařilo menším přístrojům, které se do kapsy vešly. Nicméně i zde už je prostě míra phabletů větší, čímž se přesouvají do tašek. To není fandovství, to je nutnost:)

   Dříve se nosilo v pouzder na opasku, ale to šlo, když ty telefony byly štíhlé a měl jsi je podélně, dnes s těmi tabulemi by to vypadalo opravdu podivně:)

  • UNI:

   Ja myslel ze jsme takovi priznivci bezkontaktniho placeni ne velkych telefonu :)

  • Aha, to je druhé téma, toho jsem se nechytil:) Ad češi, jsme národ kutilů, dnes se tedy spíše přetvořil na hračičky (zručnosti ubývá). Tohle je taková obecně snadná geekovina:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).