Domů » Články » Marzipan, simulace trhu s kryptoměnami či Beat Saber: to byl mDevCamp 2018

Marzipan, simulace trhu s kryptoměnami či Beat Saber: to byl mDevCamp 2018

​Bezmála osm set nadšenců do mobilních technologií se sešlo v pátek 15. června 2018 na sedmém ročníku konference ​mDevCamp.​ Čekaly na ně jak mezinárodní hvězdy, tak i domácí speakeři. Účastníci slyšeli například jednu z vůbec prvních přednášek na světě o novém univerzálním frameworku „Marzipan‟ od Applu. O své úspěchy a přešlapy se s návštěvníky podíleli i domácí vývojáři jako Ján Ilavský z Hyperbolic Magnetism, jehož VR hra Beat Saber v posledních týdnech dobyla svět. Beat Saber si pak mohli účastníci vyzkoušet přímo na místě. Návštěvníci mezi sebou během konference v rámci doprovodného programu obchodovali v herní simulaci kryptoměn mDevCoin Exchange.

mDevCamp se od svého vzniku před osmi lety změnil z malé komunitní akce v mezinárodní konferenci. Mám hlavně radost z toho, že konference je tematicky čím dál tím víc otevřená a dokáže přilákat skvělé řečníky i návštěvníky ze zahraničí” usmívá se zakladatel konference Michal Šrajer.

Zájem o letošní ročník konference mDevCamp byl obrovský
Zájem o letošní ročník konference mDevCamp byl obrovský

Nechyběl ani Beat Saber

Příchozí měli na výběr mezi 27 přednáškami ve třech sálech. Hned na úvod představil Peter Steinberger z PSPDFkit čerstvé informace k novému projektu „Marzipan‟, který představil Apple teprve před týdnem na WWDC. Jednalo se zřejmě o světově první prezentaci tohoto frameworku pro portaci iOS aplikací na MacOS.

Jedním z nejočekávanějších speakerů dne byl autor hry Beat Saber Ján Ilavský, který poprvé veřejně mluvil detailně o procesu vývoje hry, která dobývá celý svět. Ilavský se ponořil třeba do otázek okolo designu hry, rozebral ale i výzvy, které s sebou přináší samotné VR prostředí.

Jedním z velmi důležitých témat, která dnes zazněly, byl také etický vývoj software v podaní Josefa Holého z MSD IT. Ve svém příspěvku poukázal například na závislosti, které mohou (nejen) mobilní aplikace způsobit a důležitost zodpovědného přístupu k jejich vývoji,‟ komentuje Šrajer program konference. Závěrečná hodina pak patřila osmiminutovým inspirativním lightning talkům, jejichž témata zahrnovala třeba kvalitu spánku, či matematiku hudby.

Virtuální realita i virtuální měna :-)

Kromě oficiálního programu na účastníky čekaly i herní a odpočinkové místnosti s nejnovějšími zařízeními i virtuální realitou, novinkami ze světa internetu věcí či tržiště virtuálních měn mDevCoin Exchange. Ta byla mezi účastníky obzvlášť oblíbená. Zájemci obdrželi na začátku konference určitý počet mincí ze třech měn, které jsme nazvali AndroidDevCoin, iOSDevCoin a CrossPlatformCoin. Lidé mezi sebou coiny obchodovali a spekulovali s jejich budoucí hodnotou.

Nanečisto si tak vyzkoušeli fungování trhu kryptoměn, který byl i v našem podání během dne ovlivňován falešnými zprávami (fake news) či vizualizován podrobnými grafy vývoje hodnoty. Na konci dne si virtuální coiny mohli návštěvníci vyměnit za reálné ceny poskytnuté partnery konference,‟ popisuje Šrajer hru mDevCoin Exchange. Do hry se během dne zapojila většina účastníků. „Už jsem zažil mnoho doprovodných her na konferencích, ale to, že se zapojí skoro 70 procent lidí, jsem ještě nezažil a opravdu nečekal,‟ dodává Šrajer.

Těšíme se na příští ročník!

Ohledně příštího ročníku je Michal Šrajer optimistický. „Právě sbíráme zpětnou vazbu letošních účastníků, rádi bychom se poučili z chybiček letošní konference, abychom mohli mDevCamp 2019 udělat zase o skok lepší,‟ říká. „Letos jsme akci úspěšně otevřeli světu a věříme, že v dalších letech se nám podaří jít tematicky ještě více do hloubky a nalákat i experty, kteří do našich končin ještě nezavítali. Kvalita a zajímavost obsahu pro nás bude opět na prvním místě, jen tak můžeme posunovat technickou konferenci stále kupředu,‟dodává.

Fanoušci světa mobilních aplikací se mohou z​aregistrovat do newsletteru mDevCampu,jehož čtenáři dostanou jako první odkazy na všechny konferenční materiály – prezentace řečníků, fotky i videozáznamy přednášek.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Diskuze k článku

  1. Tomáš stary

    Pytlicky na krku mi připomínají dzapu co mívají Hare krišna

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).