TOPlist

Martin Pavlović: Jaká zařízení aktuálně používám?

Zajímá vás, jaká zařízení aktuálně používají naši redaktoři, která mobilní platforma zakotvila na jejich primárním telefonu a jaký systému jim dělá společnost na desktopu?

Něco na úvod…

V tuto chvíli jsem nejmladší posilou redakčního týmu na SmartManii.cz a minulý měsíc tomu byl přesně rok, co mi byla publikována první bleskovka. O moderní technologie se zajímám odmala a psát mě taktéž baví již od doby, kdy jsem se seznámil s abecedou. Skloubením těchto dvou zájmů pak vznikla touha začít na toto téma publikovat a k tomu mi posloužil vlastní blog. Několik článků stačilo k tomu, aby mi v e-mailové stránce přistála zpráva od šéfredaktora Jirky Hrmy s nabídkou spolupráce a osobně jsem ani vteřinu nepřemýšlel nad tím, že bych ji odmítl.

  

Volím si tebe, Androide!

Po dlouhé řadě „hloupých telefonů” jsem se stal majitelem svého prvního smartphonu, Nokie 5530 Xpress Music s legendárním Symbianem S60. Spokojenost však příliš velká nebyla a to zejména kvůli špatně funkčnímu multitaskingu a náhodnému vypínání. Proto jsem ho po necelém roce nahradil LG P500 Optimus One, který jsem spokojeně používal po dobu dvou let a hlavně mi otevřel bránu do světa Androidu, který je dodnes mou preferovanou platformou.

  

Nástupcem LG se stal někdejší král low-endů, Huawei Ascend G300. Na něm se vystřídalo přes deset různých ROM abych nakonec zjistil, že nejlepší je ta originální postavená na Androidu 2.3. Díky následné dlouhodobé zápůjčce HTC One X jsem se ale nakonec rozhodl Huawei po necelém roce prodat. One X ale později musel zpět a tak jsem zůstal s již notně zasekaným Optimusem One.

   

Aktuálně mám jako záložní zařízení zapůjčené HTC HD7. Po kapsách tak nosím zařízení s Windows Phone 7.5 a byť systém považuji za relativně povedený, Android je mi zkrátka mnohem bližší a tak se začínám pomalu poohlížet po něčem novém. Vzhledem k rozpočtu jsou možnými kandidáty například HTC Desire 300 nebo Sony Xperia L, v případě možnosti vybírat bez ohledu na cenu bych ale nemusel dlouho přemýšlet a volil bych HTC One Mini.

Sedmipalcové placky

Do světa tabletů jsem vstoupil vcelku náhodou – pod jedním vánočním stromečkem se zcela nečekaně objevil laciný Číňan s krkolomným názvem Point of View: Playtab PRO. Hrubý rezistivní displej a zasekaný systém však postupem času začaly lézt na nervy a po druhé poruše nabíjecího konektoru jsem používání vzdal.

  

O rok později se mi do rukou však dostalo o poznání zajímavější zařízení – Nexus 7 první generace. S tím jsem plně spokojen a vyhovuje mi také velikost. Desetipalcové tablety mi přijdou poněkud neohrabané. O náhradě prozatím rozhodně neuvažuji, systém je krásně svižný, displej dobrý a výkon mi také nechybí.

Bez kterých aplikací by můj život nebyl kompletní?

Každodenní cestování pražskou MHD se neobejde bez perfektní aplikace Pubtran, potažmo WMM Jízdní řády v případě Windows Phone. Pokud již v zařízení Facebook není předinstalovaný, jde o číslo dva ve frontě stahování a následuje dobře provedená aplikace iDnes pro sledování zpravodajství.

   

Další, pro mne nezbytnou aplikaci ČSOB Smartbanking, bych přirovnal k cibuli – když se na ni dívám, chce se mi brečet. Samotný program však považuji za velmi vydařený a taktéž patří k základní výbavě mého smartphonu. Nechybí mi obvykle také několik her na ukrácení dlouhé chvíle. V poslední době hraji Worms 2: Armageddon a rád pustím starého dobrého Fruit Ninju, skvělou plošinovku Rayman: Jungle Run či cenami ověnčený titul Plants vs. Zombies.

Na čem pro vás připravuji články?

Odpovědi na tuto otázku jsou rovnou dvě. Notebookem číslo jedna je Lenovo Ideapad Y570 s dvoujádrovým procesorem Intel Core i5, se kterým jsem až na nedokonalé chlazení spokojen. Protože na každodenní nošení do školy je tento multimediál příliš těžký a navíc nevhodný, pořídil jsem si ještě druhý notebook, a tím je Lenovo Thinkpad E130 v základní variantě s procesorem Intel Pentium 997 a nutno dodat, že k němu téměř nemám výhrad.

  

Co se týče softwarové výbavy, průběžně přebíhám mezi Firefoxem a Chromem, nutností je pak kancelářský balík. Na jednom počítači mám Microsoft Office, na druhém pak LibreOffice. Spokojenější jsem s prvním jmenovaným, avšak cena je pro mne neúnosná a nemít možnost si jej kdysi nainstalovat zdarma, tak do něj neinvestuji. Nutností je také GIMP a fotografie občas proženu i přes Zoner PhotoStudio 14. Nerezignoval jsem ani na Skype, který zejména v otázce videotelefonování s příbuznými žijícími v Srbsku či Norsku považuji za nenahraditelný. Pro přehrávání filmů používám velmi vydařený KM Player. Na pevném disku mám také spoustu her, vyjmenovávat je všechny by ale vydalo na samostatný článek a tak se zmíním jen o dvou srdečních záležitostech – Portal 2 a první Mafia.

Další zařízení

Mezi mé záliby patří také fotografování, byť na něj v poslední době kvůli studiu a dalším povinnostem nemám příliš času. Pokud na to ale přijde, snímky pořizuji bezzrcadlovkou Samsung NX11 a nemohu proti ní říci křivého slova. Protože si také velmi rád něco zahraji, práší se mi v pokoji na herní konzoli Playstation 3, kterou jsem zakoupil letos v létě a to mj. i kvůli naprosto fantastickému Grand Theft Auto 5. Svůj život si nedokážu představit bez hudby (Depeche Mode, Bonobo, Fatboy Slim…), kterou poslouchám na úžasném malém MP3 přehrávači Sansa Clip+ pomocí sluchátek Klipsch Image S3.

   

Rozepsal jsem se poněkud více, než bylo původně v plánu a tak zároveň gratuluji i děkuji všem, kteří článek dočetli až do konce. Příští týden se vám v rámci tohoto seriálu podrobněji představí kolega David Podzimek a máte-li k dnešnímu dílu jakýkoliv dotaz, neváhejte využít diskuze pod článkem.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku