Domů » Bleskovky » Mapy pro Windows 10 (Mobile) aktualizovány: Je čas opustit HERE

Mapy pro Windows 10 (Mobile) aktualizovány: Je čas opustit HERE

Microsoft včera vypustil do světa novou verzi aplikace Mapy pro systém Windows 10 (Mobile), která byla dosud dostupná pouze Insiderům. Nové Mapy přináší spoustu novinek jak v oblasti designu, tak v oblasti užitečných funkcí.

maps

Mapy se mají stát plnohodnotnou náhradou aplikace HERE Autem, která přestane po 30. červnu na Windows Mobile 10 fungovat (více informací). Z tohoto důvodu nové Mapy obsahují nástroj na migraci oblíbených míst z HERE, který naleznete dole pod ikonkou hvězdičky.

Maps-app-1024x906

Nové Mapy také umí uskutečnit více vyhledávání v záložkách, bohužel možnost otevřít si více variant jedné trasy je prakticky nemožná, neboť ani Mapy prozatím neumí zadávat průjezdné body. Lze však trasu rozkouskovat, a v záložkách si otevřít jednotlivé části.

 

Vylepšeno bylo i samotné vyhledávání, které nově nezobrazuje body na mapě s čísly, ale rovnou s jejich názvy. Přehlednější jsou i karty zajímavých míst a navigační režim, který se lépe ovládá jednou rukou i v režimu na šířku.

11-1024x576

Ve městech, kde Mapy podporují městskou hromadnou dopravu, vám aplikace pošle notifikaci, že jste v požadované stanici a máte vystoupit, aniž by bylo nutné mít aplikaci otevřenou.

2-576x1024

Aktualizovanou aplikaci Mapy si můžete stáhnout z následujícího odkazu, funguje pouze na zařízeních s Windows 10 (Mobile). Uživatelé systému Windows Phone 8.1 mohou nadále používat navigaci HERE, avšak již nebudou dostávat aktualizace aplikace, ani mapových podkladů.

Windows-Karten
Windows-Karten
Autor: ‪Microsoft Corporation‬
Cena: Kostenlos

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

33 komentářů

 1. xxxx (neregistrovaný)

  jen mě zajámá zda jsou v autonavigaci i hlasové pokyny, poněvaž jsem nikde možnost stáhout hlas jako u HERE nenašel.

  • Nejde

   „• Částečně vyřešen problém s hlasovými pokyny – V předchozí verzi nefungovala hlasová navigace, pokud jste již dříve neměli stažený hlas pro HERE Drive. Nyní aplikace na chybějící hlas upozorní a nabídne jeho stažení. Problémem je, že k tomuto účelu se využívá systémové nastavení „Řeč“, které neobsahuje češtinu.“

   viz článek na [odkaz]

   • Beru zpět zdá se, že to funguje viz komentáře pod článkem na WMMANIA.CZ.

 2. Ten dnešní svět je nemilosrdný.

 3. Stále chýba základná funkcia pre povolenie/zakázanie diaľnic pre jednotlivé krajiny.

  • To ale kromě Sygicu žádná jiná také neumí a i tom Sygicu to je reálně nepoužitelný, protože neumí najít vhodnou alternativu. Jediný rozumný řešení má iGo, kde se dají zakazovat silnice a on najde vhodnou objízdnou trasu. Stačí tak zakázat pár dálnic a vhodná trasa je spočítaná.

   Nevím jak teď, ale když jsem naposled tuhle parodii na navigace zkoušel, neuměla vůbec plánování tras, průjezdní body nebo zakázaný silnice/úseky. Pokud neumí ani takhle základní věci, nic víc bych vůbec nečekal.

 4. Pišta (neregistrovaný)

  Ach můj Bože! Co budeme dělat???

 5. Pišta (neregistrovaný)

  Ten britský ukazatel povolené (a aktuální) rychlosti se mi líbí. V české verzi aplikace je takový hnusně kulatý.

 6. Pišta (neregistrovaný)

  Tady už někomu fakt přeskočilo… Proč mažete diskusi? Co bylo závadného na tom, že se mi víc líbí grafika britské verze aplikace, než ta česká???

  • Pišta (neregistrovaný)

   Ha, a teď už to tady zase všechno je. To jsem z toho daněk.
   A omlouvám se, pokud to byla jen technická chyba.

   • paz (neregistrovaný)

    Možno si tam napísal nejaké slovo vo le a príspevok čaká na schválenie

   • paz (neregistrovaný)

    Zrejme to hnusne

   • Pišta (neregistrovaný)

    :) :) :)
    Tak to by mě ve snu nenapadlo :)
    Ano, maminko, příště nepoužiji tak hnu… ajaj… tak OŠKLIVÉ slovo, slibuju!

   • Johny (neregistrovaný)

    Ono jim to tu hlavně celé blbne a někdy se neukazuje aktuální stav komentářů :-)

 7. Naaier (neregistrovaný)

  Na WP 8.1 už nedostanem ani update máp ? Paráda, tak to teda gratulujem MS za to, že ma nalákal na WP aj vďaka navigácii a mapám zadarmo (na furt) a neprešli dokonca ani blbé 2 roky čo mám L925 a krásne ma na drzovku odstavia ? Idioti, končím s nimi raz a navždy, do pár týždňov mi skončí trpezlivosť s týmto mobilom a prechádzam k inému OS. Toto je tragický prístup a totálna arogancia voči zákazníkovi. Prajem im, nech sa im tento prístup vráti na ziskoch a trhovom podiely.

  • Filip Šimoník (neregistrovaný)

   Naaier: Pominuli to, že máte pravdu ohledně vztahu MS-zákazník, aneb za to by zasloužili opravdu postavit čelem ke zdi, tak ty mapy ale budete mít na furt…
   Semtam beru s sebou třeba na zápasy do vzdálenějších měst stařičkou Lumii 800, už si ani nepamatuju, kdy přišla naposledy aktualizace map, ale vím, kolikrát už nás v cílovém místě přesnou navigací zachránila (náš řidič je Lojza no)… Mám tam stažený mapový podklady Německa, Rakouska, … a i v těchto zemích prostě paráda, když už člověk neví kudy kam :-) . V Česku se staví silnice „závratným tempem“ a přitom naposledy jsem navigoval přes telefon i proto, že kamarádův TomTom zkrátka onen kruháč ještě v navigaci neměl.
   Takže o navigaci nepřicházíte, samozřejmě je to na prd, že nepřijdou aktualizace, ale jako zadáčiko offline navigace Vás dovede do cíle i po staré silnici, pokud by kvůli neaktualizaci navigace nevěděla o nové. Ale chápu, jde o MS, jiným by se odpouštělo lépe.

   • A to Ti ještě v MS zapomněli říct, že Android má mnohem lepší navigace zdarma už dlouho a jsou pořád aktualizovaný pro všechny telefony, klidně 5 let starý.

    Jen tak namátkou český Mapfactor, slovenský BeOnRoad, Osmand, MAPS.ME. Offline navigovat umí už i Google mapy, brzy to budou umět nejspíš Mapy.cz (pro WP už nevyvíjené).

    Navíc navigace HERE má často neaktuální nebo nepřesný podklady, trasy vypočítává špatně a nemá téměř žádný nastavení nebo možnosti trasu si nějak upravit.

   • Rdm (neregistrovaný)

    jech: kdyby jste alespoň nekecal, mapy.cz stále WP podporují [odkaz]

   • Petr (neregistrovaný)

    Rdm, nauc se cist, ty bojovniku…

   • Rdm (neregistrovaný)

    Petr: co se mám naučit číst? Je pravdou, že Seznam plánuje univerzální appku místo té současné, ale nikde netvrdí, že to bude teď a že hlasovou navigaci nedostane současná verze, která je i pro WP

  • paz (neregistrovaný)

   To máš niečo akoby si nadával že na staršom iphone nemáš 3dtouch, alebo na sgs5, sgs4 najnovší android.

   Nechápem čo chceš, dostal si telefón s mapami zdarma, máš mapy zdarma

   • Tomas (neregistrovaný)

    „To máš niečo akoby si nadával že na staršom iphone nemáš 3dtouch, alebo na sgs5, sgs4 najnovší android.“
    Blbost, naprosto jinej pripad. 3dtouch ti musi podporovat HW, niko neceka ze na starsi modely pridaji 3dtouch nebo ctecku otisku:) sgs5, sgs4 i kdyz nema nejnovejsi android, aktualizace aplikaci prichazeji stejne jako na sg7. Co tam mas dal?

  • paz (neregistrovaný)

   Ms nepredával len najvýkonnejšie lumie, a ten wm10 skrátka je náročnejší.
   Aj na mojej l830 to nebeží úplne 100%tne.
   Myslím že menšie zlo je ho na starších telefónoch nesprístupniť.

   • vlada (neregistrovaný)

    A co takhle dal makat na optimalizacich pro starsi stroje???

  • Rdm (neregistrovaný)

   To si spíše stěžujte u tvůrce HERE a tím není MS

 8. jarda (neregistrovaný)

  Myslim ze to nikomu z okenaru nebude vadit. I tak jsou zvykli pouzivat jenom prohlizec

  • Rdm (neregistrovaný)

   Podle sebe soudím tebe?

   • jarda (neregistrovaný)

    Nesoudim podle sebe (ja si uzivam s iphonem SE), ale dle zdejsich diskusi. Pod kazdou zrusenou aplikaci je spousta prispevku jak byla aplikace zbytecna a ze prohlizec ji plne nahradi. Par nejradikalnejsich WP fans si mysli ze aplikace jsou jenom pro deti:)

   • Rdm (neregistrovaný)

    jarda: četl jste pár příspěvků a hned je vztahujete na všechny uživatele, je to asi jako kdybych řekl o vás, že je v pořádku, že jsou appky na iphonu zabugované a polofunkční, protože když apple vydal ty nedodělané mapy, tak byla spousta příspěvků, které se ho zastávaly. Ale tak to není, vy máte svůj iPhone SE a jste s ním spokojen, to je v pořádku, jsem rád, že máte to co chcete. Já mám W10M a jsem s nimi taky spokojen a nemám potřebu brečet, že by snad nebyly aplikace nebo že případnou chybějící aplikaci nešlo nějak nahradit, byť se přiznávám, že mi žádná aplikace nechybí, dokonce jsem třeba rád, že moje banka nemá pro W10M appku, alespoň nepřijdu o prachy krádeží nebo vlastní blbostí, když snad dostanu nějaký „geniální“ nápad v hospodě u piva.

   • Petr (neregistrovaný)

    Rdm: tak hlavne ze si to umis okecat… :-D

   • Rdm (neregistrovaný)

    Petr: co konkrétně si obkecávám? Proč lidé jako ty stále nechápou, že každý člověk má jiné potřeby a priority a že shazování něčeho, co tobě nevyhovuje je jen projevem netolerance a hlouposti?

  • famakate (neregistrovaný)

   v zmysle „aplikacie su iba pre deti“ boli asi skor myslene hry, ktore snad ani nie ze nie su, ale chodia neskor. Neviem, nehram sa na telefone.

 9. Joska (neregistrovaný)

  Zdravím, hezký článek, ale importování oblíbených míst nejde. Pod hvězdičkou jen oblíbené nové, ale staré z Here Maps nabídku importovat nenabízí jako zde v článku na obrázku? Kde je chyba, předem děkuju….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).