- Nejoblíbenější mapová aplikace na světě slaví 20 let od svého vzniku
- Začátky sice byly skromné, ale dnes se jedná o jedničku ve svém oboru
- Při této příležitosti se Google podělil o několik zajímavých informací z historie
Bez Map Google si už dnes patrně nedovedeme představit svět. Už před 20 lety změnily Mapy Google způsob, jakým přemýšlíme o cestování. Dnes se na ně každý měsíc spoléhají více než 2 miliardy lidí po celém světě. Mapy Google jsou dnes něčím mnohem komplexnějším než jen mapou – jsou živou komunitou, která neustále sdílí a aktualizuje informace o světě kolem nás. Každý den přibývá přes 100 milionů aktualizací, takže informace jsou stále aktuální.
Nejpopulárnější mapy na světě
A jak uběhlo těchto 20 let řečí čísel? Kupříkladu v roce 2024 navigovaly Mapy Google své uživatele celkem 1 bilion kilometrů, měly záznamy o více než 250 milionech míst a podniků, celkem přes 500 milionů přispěvovatelů z řad uživatelů, kteří provedli více než 100 milionů aktualizací každý měsíc.

Mezi oblíbené či méně známé funkce, kterými se mohou Mapy Google pochlubit, patří třeba Street View, které vám ukáže, jak dané místo skutečně vypadá, možnost zobrazit si rušnost konkrétních podniků, zjistit pravděpodobné zaplnění MHD, zvolit si při navigaci úspornou trasu, která je šetrná k vaší peněžence, nebo zkontrolovat v daném místě kvalitu ovzduší.

Cesta k nejpopulárnější mapové aplikaci byla poměrně dlouhá. Uživatelé počítačů se mohli poprvé setkat s Mapami Google 8. února 2005. Cílem aplikace bylo pomoci lidem dostat se z bodu A do bodu B. Zajímavostí je, že jedním z prvních rozhodnutí vývojářského týmu bylo, kam umístit tlačítko „Tisk“. Ještě téhož roku spustila v rámci tzv. 20% projektu skupina inženýrů v Portlandu ve státě Oregon aplikaci Google Transit Trip Planner, která se později stala základem pro dnešní informace o veřejné dopravě v Mapách Google.
Přelomový byl rok 2007 – Larry Page přišel s nápadem projet ulice a zaznamenat jejich podobu, a tak se zrodilo Street View, které se stalo neodmyslitelnou součástí toho, jak mapujeme svět. Od té doby Mapy Google nasbíraly miliardy snímků a kamery připevnily nejen na auta, ale i na sněžné skútry nebo velbloudy. Mapy Google pro mobilní zařízení se také v tomto roce objevily na telefonech Blackberry, Palm a Windows.
O dva roky později, v roce 2009, Google přidal navigaci s hlasovými pokyny. Mezi další milníky patří například vznik celosvětové komunity Local Guides v roce 2015 – jde o dobrovolníky, kteří sdílejí recenze, fotky a důležité informace, třeba o přístupnosti míst, nebo loňská integrace AI asistenta Gemini.