Domů » Články » Máme pro vás pět tipů, jak se na Silvestra dostat bezpečně domů

Máme pro vás pět tipů, jak se na Silvestra dostat bezpečně domů

Blížící se Silvestr je jedním z nejzábavnějších a nejradostnějších svátků roku. V době, kdy se miliony lidí chystají vyjít do ulic, aby s přáteli a rodinou oslavily příchod nového roku, je důležité, aby se včas připravili na příjemnou a bezpečnou cestu domů. Máme pro vás několik tipů, jak se na Silvestra dostat bezpečně domů, ať už se rozhodnou řídit vlastní auto, nebo zvolí taxík, Uber, Liftago, Taxify či třeba veřejnou dopravu.

Vyberte si řidiče

Pokud se spolu se svými přáteli či rodinou rozhodnete jet autem, vyberte už na začátku jednoho z vás, kdo se obětuje a nebude vůbec pít. Studie ukazují, že riziko nehody je až třikrát vyšší, bez ohledu na to, kolik alkoholu člověk vypije.

Při řízení řekněte ne telefonu

Na Silvestra všichni dávají fotky a videa na sociální sítě, uskutečňují se miliony hovorů a posílají se miliony SMS zpráv. Nedělejte to, když řídíte. Budete mít spoustu času podívat se na svůj telefon, až se dostanete bezpečně do cíle. Podle odborníků je 10 % autonehod, které mají za následek oběti, způsobeno nepozorností při řízení.

Zjistěte si předem, jak jezdí veřejná doprava

Pokud máte v plánu jet metrem, tramvají nebo autobusem, zkontrolujte si před odchodem z domova speciální silvestrovské jízdní řády na adrese dpp.cz. Necestujte sami, obzvlášť pokud je hodně pozdě. Na Silvestra funguje provoz linek podle zvláštních jízdních řádů pro pracovní den – prázdniny. Provoz metra je prodloužen do 2.30 hodin v intervalu 10 minut. Intervaly nočních tramvajových linek jsou od 22.00 hodin do 3.30 hodin 15 minut, poté až do 7.00 hodin 20 minut.

Praha metro

Objednejte si odvoz přes mobilní aplikaci

Technologie usnadňují naše cestování, takže ať už se rozhodnete pro taxi, nebo pro Uber, Liftago či Taxify, je bezpečnější vyžádat si jízdu prostřednictvím aplikace. Jízdy navíc monitoruje GPS, což znamená, že vidíte, kde přesně jste. Kromě toho můžete trasu jízdy sdílet s vaší rodinou nebo přáteli, takže i oni ví, kde se nacházíte.

Vyhněte se nejrušnějším hodinám a nečekejte na ulici

Pokud zvolíte taxík, Uber, Liftago nebo Taxify, nejezděte v době, kdy cestuje každý, zejména pokud chcete najít auto během několika minut. A jestliže musíte čekat, zůstaňte uvnitř, dokud řidič nepřijede – aplikace vám dá vědět. Loni byly například pro Uber v Praze nejrušnější hodiny od 20.00 do 22.30 a také od 3.00 do 5.00 ráno. To je také doba, kdy jsou kvůli vysoké poptávce vyšší ceny. Proto vám doporučujeme, abyste se vydali na cestu trochu dříve nebo naopak později než všichni ostatní. Pokud pospícháte, nezapomeňte, že si můžete účet za jízdu rozdělit se svými přáteli přímo z aplikace.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Diskuze k článku

  1. zdravim. ak niekto potrebuje promo kod do Taxify aplikacie s 5 eur zlavou na prvu jazdu s Taxify, tak tu je: RH6PA. pomozete sebe aj mne. dakujem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).