Domů » Bleskovky » Malware není problém jen Androidu. V Rusku ohrožuje i tlačítkové telefony

Malware není problém jen Androidu. V Rusku ohrožuje i tlačítkové telefony

Nebezpečný software máme spojený především s moderními smartphony. Někteří uživatelé se v obavách o své soukromí uchylují ke starým dobrým tlačítkovým telefonům, které díky absenci aplikací a možnosti stahovat software mají za bezpečnou alternativu. Jak ukazuje nejnovější případ z Ruska, tato představa je mylná.

Tlačítkový telefon není zárukou bezpečnosti

Ze zprávy ruského bezpečnostního pracovníka ValdikSS lze vyčíst, že čtveřice tlačítkových telefonů (konkrétně DEXP SD2810, Itel it2160, Irbis SF63 a F+ Flip 3) se chovala velmi nestandardně. Za použití lokálně vytvořené 2G stanice odhalil, že telefony odesílaly prémiové SMS, přičemž bránily příchozím zprávám, aby nicnetušící uživatel tuto skutečnost neodhalil.

ValdikSS push button research
Nebezpečný malware se nacházel i v těchto telefonech

Zároveň ValdikSS přišel na to, že telefony po své aktivaci upozornily vzdálený internetový server, a to přes fakt, že nedisponují internetovým prohlížečem. Vzdálené servery se nacházely v Číně, kde zakoupené telefony byly vyrobeny a odkud byly následně přeprodávány do Ruska jakožto cenově dostupná alternativa pro tlačítkové telefony od Nokie.

Bezpečnostní hrozby se týkají také tlačítkových telefonů

ValdikSS bohužel nebyl schopen určit, kdy se nebezpečný firmware do telefonů dostal. Je možné, že ani výrobní továrna či ruský operátor netuší, že se v těchto telefonech nachází potenciálně nebezpečný firmware, neboť jej do telefonů mohl nahrát některý z dodavatelů. ValdikSS nicméně klade vinu ruským operátorům a prodejcům, kteří tyto telefony neprověřují.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Inu Rusko zemně neomezených možností.

  2. Existuje pouze jedna možnost a to přes datový kabel .
    Ovšem toto riziko je všude u nás nevyjímaje třeba při koupi z druhé ruky nebo z pofiderních obchodů.
    Není to zase tak dlouho kdy se podobný problém řešil u Lenova v Německu a to ve značkových prodejnách.

  3. tak tydle founy na Alíku stojej do 20USD i s poštou takže docela silný lákadlo to koupit. počítám že ten bordel uvnitř pochází rovnou z fabriky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).