Mají se fotobanky obávat? Google má technologii, která zvládne odstranit vodoznak

Vodoznak je účinnou ochrannou autorských práv, pokud autor nemá zájem na tom, aby jeho obrázky byly použity bez kontroly napříč internetem. Pokud se najde zájemce, který by rád dílo použil, zpravidla musí autorovi zaplatit za originál, Google však vymyslel algoritmus, který zvládne ochrannou známku odstranit i bez placení.

Základem pro tento algoritmus je obrovské množství stejných vodoznaků, ze kterých se naučí vzorec, podle kterého jsou do díla vkládány. Poté, co tento vzorec rozluští, dokáže ochrannou známku z obrázku odstranit během několika sekund, aniž by po něm zbyly jakékoliv stopy. Omezením této techniky je právě velké množství obrázků, na malé vzorky nejde účinně použít, postiženy by tedy mohly být především fotobanky.

Google však nepřišel s tímto algoritmem proto, aby mohl beztrestně krást obrázky jiných autorů, naopak se staví do role „hodného hackera.“ Tímto způsobem chce pomoci k využívání vodoznaků účinněji, aby nebylo snadné jejich ochranu jednoduše prolomit. Překážkou pro algoritmus jsou pak například náhodná zakřivení vodoznaků na jednotlivých fotografiích – systém pak zkrátka nenajde vzorec, podle kterého by mohl známku odstranit, aniž by došlo k porušení díla.

Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku