Domů » Bleskovky » Mají se fotobanky obávat? Google má technologii, která zvládne odstranit vodoznak

Mají se fotobanky obávat? Google má technologii, která zvládne odstranit vodoznak

Vodoznak je účinnou ochrannou autorských práv, pokud autor nemá zájem na tom, aby jeho obrázky byly použity bez kontroly napříč internetem. Pokud se najde zájemce, který by rád dílo použil, zpravidla musí autorovi zaplatit za originál, Google však vymyslel algoritmus, který zvládne ochrannou známku odstranit i bez placení.


Základem pro tento algoritmus je obrovské množství stejných vodoznaků, ze kterých se naučí vzorec, podle kterého jsou do díla vkládány. Poté, co tento vzorec rozluští, dokáže ochrannou známku z obrázku odstranit během několika sekund, aniž by po něm zbyly jakékoliv stopy. Omezením této techniky je právě velké množství obrázků, na malé vzorky nejde účinně použít, postiženy by tedy mohly být především fotobanky.

Stylový fitness náramek Honor Band 5

Google však nepřišel s tímto algoritmem proto, aby mohl beztrestně krást obrázky jiných autorů, naopak se staví do role „hodného hackera.“ Tímto způsobem chce pomoci k využívání vodoznaků účinněji, aby nebylo snadné jejich ochranu jednoduše prolomit. Překážkou pro algoritmus jsou pak například náhodná zakřivení vodoznaků na jednotlivých fotografiích – systém pak zkrátka nenajde vzorec, podle kterého by mohl známku odstranit, aniž by došlo k porušení díla.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentáře

  1. lister0 (neregistrovaný)

    Proč by se měly fotobanky bát? Vodoznak používají jen v náhledových fotkách s dost malým rozlišením, které na produkční nasazení moc nejsou a k těm velkým se dostanete až po zaplacení. U některých fotobank to jde částečně obejít, ale masovka to odstraňování vodoznaků nikdy nebude.

  2. Mě by zajímalo, proč to tem algoritmus děláš bez placení, samaritán?:-)

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *