TOPlist

Mají kryptoměny budoucnost?

Kryptoměna Bitcoin

Kryptoměny jsou již několik let neuvěřitelně medializované. Krypto sem, Bitcoin tam – zejména mladší generace mají s digitální měnou opravdu zájem. Málokdo ale skutečně chápe, co přesně se za tím skrývá a zda se investice vzhledem k poslednímu vývoji ještě vyplatí.

Co je vůbec kryptoměna?

Kryptoměny jsou decentralizované digitální měny, které lze použít k bezhotovostním platbám nezávisle na bankách a úřadech. Existují pouze ve virtuálním prostoru, ale obvykle je lze směnit za skutečné měny. Jejich hodnota závisí na aktuálním kurzu, který někdy podléhá extrémním výkyvům. V procesu digitálních plateb přebírá blockchainový systém funkci decentralizované databáze, ve které jsou transakce ukládány anonymně a šifrované. Blockchain zaručuje ochranu proti padělání a podvodům, protože data jsou zaznamenávána digitálně, decentralizovaně, transparentně a neměnně.

Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Binance a Litecoin, ale existuje mnoho dalších. V současné době je v oběhu přes tisíce kryptoměn a každý den přibývají nové. Bitcoin byl první kryptoměnou, která přišla na trh v roce 2009 a od té doby zaznamenala enormní nárůst hodnoty. Mimochodem, Bitcoiny vznikají takzvanou těžbou a jsou omezeny na 21 milionů. Podle prognóz bude této hodnoty dosaženo v roce 2030.

Mám investovat do kryptoměny?

Pokud vám zbyde pár korun navíc, můžete zkusit štěstí investováním do kryptoměn. Nespoléhejte však úplně na to, abyste zbohatli, a hlavně nepoužívejte všechny své úspory. Mnoho nabídek a předpovědí může znít lákavě, ale žádná záruka tučného zisku není. Pohled na směnný kurz za posledních deset let ukazuje obrovské výkyvy: Zatímco Bitcoin měl v únoru 2011 stále peněžní hodnotu jednoho dolaru, směnný kurz dosáhl svého vrcholu kolem 68 000 USD v listopadu 2021. Jen o rok později hodnota klesla na 15 500 $ – takže spolehlivé předpovědi nejsou možné. Aktuálně má kurz Bitcoin kolem 57 000 dolarů, i když se předpokládá, že po proběhlém halvingu jeho cena bude stoupat.

Nahradí kryptoměna brzy skutečnou měnu?

Někteří říkají, že kryptoměny jsou budoucnost a jednoho dne nahradí skutečné měny. Jiní se však na humbuk dívají skepticky a jen čekají, až spekulativní bublina v blízké budoucnosti praskne. Odborníci přesto vidí rostoucí vliv digitálních měn na platební systémy do budoucna. Bitcoiny už neslouží jen ke spekulacím, ale také k platbám.

Stále více známých společností jako Tesla, Microsoft, Expedia a Lieferando již při nákupu online přijímá kryptoměny. Některé restaurace a kavárny již mají možnost zaplatit účet digitálně.

Jaké jsou účinky digitální měny?

Přestože je historie digitálních měn stále velmi mladá, obchodování se od vzniku Bitcoinu v roce 2009 rychle rozšířilo. Už to nejsou jen počítačoví nerdi, kteří sedí před svými počítači a obchodují s kryptoměnami. Kybernetická měna dorazila na finanční trh a nyní je vnímána jako skutečná alternativa ke konvenčním platebním metodám. Co je pro mnoho lidí obzvláště atraktivní, je proces přímých plateb bez zprostředkující instance a tím úspora poplatků. Pokud by se digitální měny etablovaly jako platební prostředek, banky by brzy zastaraly.

To, že jsou lidé ochotni nakupovat bezhotovostně, se ukázalo v posledních letech během pandemie. Najednou byla hotovost nechtěná a všichni museli platit bezkontaktně. Podle mastercard.com Covid-19 změnil způsoby placení, 45 procent Čechů začalo častěji platit bezhotovostně.

V dnešní době velká část populace automaticky vytahuje kartu nebo chytrý telefon. To otevírá cestu digitálním měnám jako platebnímu prostředku. Převody peněz lze především provádět ještě rychleji a mezinárodně. Jak se bude trend dále vyvíjet, se ale teprve uvidí.

Pro a proti

Z dlouhodobého hlediska se nikdo nebude moci vyhnout kryptoměnám, protože mají řadu výhod:

  • Kryptoměny jsou platné po celém světě a není nutné je směňovat jako národní měny. To usnadňuje globální online obchodování.
  • Decentralizovaný systém znamená, že nejsou zapojeny žádné banky ani instituce, takže neexistují žádné poplatky.
  • Digitální transakce jsou soukromé a anonymizované a nemohou být kontrolovány vládou.
  • Díky blockchainu jsou kryptoměny odolné proti padělání.
  • Transakce probíhá v reálném čase, takže ji lze provést rychle a snadno.
  • Kryptoměny tak zjednodušují bezhotovostní platební transakce, jak je známe doposud.

Všechno zní neuvěřitelně slibně a vy se ptáte sami sebe: Proč se ještě neprosadily digitální platební metody? Zde jsou důvody, protože existují i ​​​​nevýhody:

  • Pokud vypadne internet, digitální platby skončí.
  • Totéž platí, pokud si již nepamatujete heslo ke svému účtu nebo osobní klíč. Pak už najednou nemáte přístup ke svému nashromážděnému bohatství.
  • Zda jsou kryptoměny budoucností, závisí také na tom, zda jsou blockchainové systémy skutečně tak bezpečné, jak se tvrdí. Protože to, co člověk naprogramoval, může jednoho dne nějaký hacker prolomit.
  • Dalším problémem jsou extrémní výkyvy cen, které v každodenním životě téměř znemožňují stabilní cenový systém. Ceny by se musely denně přizpůsobovat kurzu, což firmám velmi ztěžuje výpočty.
  • Rovněž je třeba vzít v úvahu značnou spotřebu energie na těžbu Bitcoinů. Vznikají zde vysoké náklady na energii, které rychle převyšují ekvivalentní hodnotu kryptoměny a činí proces méně ziskovým.
Autor článku PR článek
PR článek
Takto označený obsah má charakter reklamního sdělení, jehož zadavatelem je subjekt třetí strany. Máte-li zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu [email protected].

Kapitoly článku