Domů » Bleskovky » Magnetická levitace najde využití v supertenkých klávesnicích

Magnetická levitace najde využití v supertenkých klávesnicích

Pokud jste někdy čistili běžnou klávesnici stylem „vycvakání“ jednotlivých kláves, určitě jste nepřehlédli gumové klávesové kloboučky, které zajišťují interakci se spínacími kontakty. Tato osvědčená tradiční konstrukce je tu s námi již spoustu let, možná se však blíží její nástupce.

 

Budoucnost hardwarových klávesnic našla tchajwanská společnost Darfon v magnetické levitaci, tedy ve stejné technologii, která je využívána například při stavbě nejrychlejších železnic na světe. Jednotlivé klávesy levitují díky odpozujícím se magnetům, přičemž jejich odpor je možné podle slov výrobce elektronicky ladit podle preferencí uživatele.

 

Hlavní výhodou tohoto řešení má být velmi nízká tloušťka klávesnic a rovněž jejich větší životnost. Běžné klávesnice za svou životnost dokáží obsloužit až 10 milionů stisků, klávesnice Maglev od Darfonu má vydržet až 15 milionů stisků.

 

Jsme zvědaví, kdy se tohoto konceptu, který byl představen na veletrhu Computex, chopí první výrobci přenosných počítačů. Darfon je již údajně připraven k masové produkci a očekává, že prvních zařízení s klávesnící Maglev bychom se měli dočkat již v druhé polovině letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Steam (neregistrovaný)

  Magnetická ?? Tak to bude určitě krásně tichá. (že bych o ní uvažoval ?)

 2. Konečně nějaký rozumný vynález.. proč už to tu dávno nebylo???

 3. Mě to přijde jako naprostá kravina. Na supertenké notebooky a honění rekordů je to asi fajn ale jinak vlastně na nic…

 4. lol (neregistrovaný)

  Me by spis zajimalo jak to bude se spotrebou na baterii kdyz si predstavim ze neco kvuli tomu aby to bylo zmacknuty (takze vsechny) musi vlastne levitovat na magnetu nonstop….

  • Pro nejslabsi tuhost muzou byt pouzity permanentni magnety a napajeni by zralo pouze pokud by si uzivatel nastavil tuhsi odezvu. Spis by me zajimalo, co se pak bude dit, az si nekdo pujde nakupovat na eshopu a bude opisovat cislo platebni karty a polozi si ji na klavesnici :D.

  • bendan (neregistrovaný)

   Marně vzpomínám, kdy naposledy jsem použil magnetickou část platební karty… leda že by v bankomatu… ale u obchodníků to posledních pár let šlo vždy čipem. :-)

 5. Koncept vypadá zajímavě, ale je tu spousta otázek a „ale“… Uvidíme, jak dopadne finální produkt.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).