Made in USA. Apple chce přesunout výrobu svých čipů z Asie

Craig Federighi Apple

Mobilní a počítačové čipy od Applu patří ve svých kategoriích mezi nejpokročilejší, neboť poskytují vysoký výkon a nízkou spotřebu. Kalifornská firma si je navrhuje sama, ale o produkci se stará tchajwanská společnost TSMC, která aktuálně nejlépe ovládá výrobní procesy.

CEO Applu Tim Cook se podle serveru Bloomberg minulý měsíc zúčastnil meetingu s inženýry a zaměstnanci maloobchodu v Německu, kde mimo jiné zazněly zajímavé informace o budoucích plánech týkajících se právě čipů. Společnost z Cupertina má údajně zájem je odebírat z nově vznikající továrny v Arizoně, kterou má rovněž spravovat TSMC. Dokonce se objevují hlasy, podle nichž má Apple zájem tyto výrobní prostory koupit.

Samsung Electronics Pyeongtaek Line

Podle serveru Nikkei Asia měla být inkriminovaná továrna zprovozněna už letos v září, avšak kvůli nedostatku pracovních sil, pandemii a složitému získání stavebního povolení se celý projekt zdržel. Aktuálně se hovoří o otevření v roce 2024.

 

Je však nutné podotknout, že arizonská továrna byla původně navržena na používání 5nm procesu, který bude v roce 2024 „zastaralý“ – TSMC aktuálně plánuje přechod na 3nm. Je však možné, že do otevření závodu dojde k modernizaci vnitřního vybavení.

Kromě amerického zdroje se prý Cook a spol. rozhlížejí i v Evropě, z čehož je patrná snaha diverzifikovat zdroje, ostatně v posledních letech se část výroby iPhonů přesunula do Indie a sluchátek AirPods do Vietnamu.macbook pro M1 Pro 2021 recenzeNepřehlédněte

Recenze MacBook Pro (M1 Pro, 2021): nejlepší notebook na světě?

V Arizoně buduje novou továrnu na polovodiče i Intel, který se netají tím, že by v ní chtěl vyrábět i čipy pro jiné. Je však málo pravděpodobné, že by Apple těchto služeb využil – před dvěma roky daly Macy Intelu sbohem, kromě toho Intel zklamal i jako partner při vývoji 5G modemů pro iPhony.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku