Domů » Bleskovky » Macy s čipem Apple M1 si s Windows 10 poradí. Míč je teď na straně Microsoftu

Macy s čipem Apple M1 si s Windows 10 poradí. Míč je teď na straně Microsoftu

Zatímco na „starých“ počítačích Apple s procesory od Intelu lze bez obtíží provozovat systém Windows, na těch nových s ARMovými čipsety Apple M1 to není možné. Jak ovšem v novém rozhovoru pro Arc Technica potvrdil viceprezident Apple pro softwarové inženýrství Craig Federighi, není to chyba Apple.

Windows na Apple M1? Možná se v budoucnu dočkáme

Microsoft má speciální verzi Windows, která nativně běží na ARMových čipsetech, ovšem samostatně tento systém nezakoupíte, jedině s novým zařízením (např. na Surface Pro X). To je patrně jediné omezení, neboť sám Federighi tvrdí, že nové Macy jsou schopné provozovat Windows nativně. Dokonce by měla ve Windows fungovat i emulace klasických x86 aplikací jako na jiných ARMových počítačích s Windows.

windows arm

Společnost Parallels již oznámila, že je velmi úspěšná v úpravách aplikace Parallels Desktop pro čipset Apple M1, tudíž by mělo být možné instalovat na nové jablečné počítače alternativní operační systémy. Zatím pro ARMové jablečné počítače již existuje aplikace CrossOver, která umí spouštět vybrané Windows aplikace na macOS, byť toto řešení je velmi kostrbaté a mnohdy vyžaduje dvojí emulaci snižující výkon aplikace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).