TOPlist

MacOS 11 Big Sur je venku. Máme pro vás přehled těch nejzásadnějších novinek

macOS 11 Big Sur 1

Možná jste zaznamenali, že Apple s příchodem nových ARMových macbooků vypustil i novou verzi svého operačního systému macOS. Tentokrát nese jméno Big Sur a číselné označení 11. Je to počátek zcela nové generace, lze tedy předpokládat, že se dočkáme mnoha změn, které budou definovat macOS na několik let dopředu.

Než přejdeme k tomu, co nového Big Sur přináší, je nutné zmínit, že aktualizace nebude pro všechny. Přejít na nový macOS můžete, pokud disponujete některým z následujících zařízení:

  • MacBook Air (2013 a novější)
  • MacBook Pro (2013 a novější)
  • MacBook (2015 a novější)
  • iMac (2014 a novější)
  • iMac Pro (2017 a novější)
  • Mac mini (2014 a novější)
  • Mac Pro (2013 a novější)

Krátce po vypuštění jste mohli zaznamenat určité problémy při přechodu na nový systém, nyní ale můžeme i z našich zkušeností říci, že aktualizace už běží zcela v pořádku.

Centrum notifikací 

Jednou ze zásadních změn je nové notifikační centrum. Nyní je možné v tomto centru přidávat widgety velmi podobné widgetům z iOS 14. Zatím je jejich počet omezen, ale do budoucna budou přibývat i widgety aplikací třetích stran, takže se z této novinky může stát velmi užitečný nástroj.

macos bigsur 2

Kromě toho, že widgety slouží ke zobrazení těch nejdůležitějších informací z aplikací, které vás zajímají, je možné je použít i pro přímé spuštění daných aplikací.

Kontrolní centrum 

Další velkou změnou prošlo kontrolní centrum. To se opět designově velmi blíží iOS a iPadOS. Kontrolní centrum nyní shromažďuje ty nejzásadnější ovládací prvky, které je potřeba mít po ruce.

macos bigsur 3

Pokud některé z prvků využíváte častěji, je možné je jednoduše přesunout na horní lištu. Systém ovládání si tak můžete upravit přesně podle vašich preferencí.

Safari

Apple i v rámci macOS Big Sur pokračuje ve vylepšování svého internetového prohlížeče Safari a snaží se nalákat uživatele konkurenčního Google Chrome. Apple se chlubí tím, že Safari načítá stránky o 50 % rychleji než Chrome a také je energeticky efektivnější, což hraje roli především při použití na MacBoocích.

Úvodní stránka

První jasně viditelnou změnou je úvodní stránka. Tu si nyní můžete uspořádat zcela k obrazu svému. Je zde možnost nastavení vlastního pozadí, zároveň si můžete zvolit, které prvky chcete na obrazovce vidět.

macos bigsur 4

Můžete si nechat zobrazovat ikony vedoucí k vašim oblíbeným webovým stránkám, nejčastěji zobrazované stránky nebo třeba naposledy otevřené stránky na vašich ostatních zařízeních propojených iCloudem.

Překladač

Novinka, která náš trh zatím příliš neobohatí, je vestavěný překladač, který aktuálně nabídne angličtinu, španělštinu, čínštinu, francouzštinu, ruštinu a portugalštinu. Češtiny jsme se zatím nedoškali.

Soukromí

Poslední velkou novinkou Safari je tzv. Privacy Report (v české verzi jako Zpráva o soukromí). Jedná se o funkci, která sleduje, jaké informace o vás jednotlivé weby získávají. Dále je schopna zjistit, zdali vaše hesla nebyla prolomena a nedostala se do veřejných databází ukradených hesel.

macos bigsur 6

Rozšíření

Za zmínku pak určitě stojí ještě podpora API WebExtensions, díky čemuž si můžete do Safari nainstalovat stejná rozšíření, na která jste zvyklí z Google Chrome. Pokud se rozhodnete na Safari z Chromu přejít, velmi jednoduchou procedurou je také import veškerých uložených hesel, záložek nebo historie. Je tedy nutno uznat, že Apple o uživatele Chromu opravdu usiluje.

Automatické přepínání sluchátek mezi zařízeními

Toto je novinka dávající smysl pouze uživatelům, kteří ekosystém Applu využívají opravdu kompletně. MacOS 11 Big Sur už stejně jako iOS 14 a iPadOS 14 umožňuje automatické přepínání sluchátek mezi jednotlivými zařízeními podle toho, na kterém zařízení máte hudbu zrovna puštěnou. Funguje to samozřejmě jen u sluchátek s H1 čipem. Jde tedy o AirPods nebo sluchátka Beats.

Zprávy

Jednou z novinek v aplikaci Zprávy je možnost připnutí konverzací, které využíváte častěji, na horní část seznamu. Tato novinka už nějakou dobu funguje u iOS 14 i iPadOS 14, nyní se tedy rozšiřuje i na macOS.macos bigsur 7

Celá aplikace Zprávy se nyní více podobá té, kterou známe z iPadu. Nově je možné reagovat přímo na konkrétní zprávy nebo využívat různé efekty v podobě vystřelujících konfet nebo vypouštění balónků. Přibyly také oblíbené Memoji.

Mapy

Mezi zásadní vylepšení map patří nová funkce s názvem Rozhlédnout se. Půjde o přímou konkurenci oblíbeného Google StreetView. Vzhledem k naší zeměpisné poloze si ale ještě nějakou dobu budeme muset vystačit s řešením od Googlu. Prahou ani Brnem se v aplikaci Mapy zatím moc porozhlédnout nelze. Tak snad časem.

macos bigsur 8

Nově je v Mapách možné ukládat oblíbené lokace, sledovat polohu osob i jejich předpokládaný čas příjezdu. Novinkou jsou také vnitřní mapy, které mají pomoci při orientaci ve velkých budovách, jako jsou například letiště.

Přečtěte si takéVyzkoušeli jsme macOS 11 Big Sur. Vypadá skvěle a přináší spoustu novinek

Mapy nově umožňují plánování tras pro elektromobily včetně zobrazení nabíjecích bodů. Přibyla také možnost využití již existujících průvodců nebo vytváření vlastních. Mohli bychom zmínit mnoho dalších funkcí, ale tyto jsou ty nejviditelnější a nejdůležitější. Celkově lze vidět, že Apple jde cestou spojování svých platforem, zdali je to správná cesta, ukáže až čas. Zatím to vypadá slibně.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku