Domů » Bleskovky » Lidé na veřejnosti nepoužívají Siri, Google Now ani Cortanu, protože se stydí

Lidé na veřejnosti nepoužívají Siri, Google Now ani Cortanu, protože se stydí

V poslední době se přední společnosti jako Microsoft, Google nebo Apple zaměřují na osobní asistentky v našich telefonech. Ty mají prohloubit uživatelský zážitek z používání systému. Jenže jak se ukázalo, lidé mají problém s tím, aby na veřejnosti vytáhli telefon a začali něco svým digitálním otrokům diktovat. Většina lidí nemá problém s někým na veřejnosti telefonovat, ale diktovat něco neživé bytosti je už věc jiná, alespoň z pohledu psychologie.

Aktuálně mají uživatelé systému Android k dispozici Google Now, uživatelé Windows 10 Cortanu a zákazníci Applu zase Siri. Všichni tito asistenti, respektive asistentky, dokáží v základu to samé, a to naslouchat příkazům svého pána. Nový průzkum ukázal, že ač si je naprostá většina uživatelů, konkrétně 98 %, vědoma, že má ve svém telefonu svou vlastní asistentku, která víceméně splní každý jeho rozkaz, lidé ji nepoužívají.

Fotolia_95509194_Subscription_Monthly_M-1200x400

Výsledky průzkumu říkají, že pouze 3 % všech dotázaných uživatelů iPhonů používají asistentku na veřejnosti, narozdíl od využívání Siri při jízdě autem, kde ji používá 62 % uživatelů. Autoři průzkumu dále tvrdí, že se lidé jednoduše na veřejnosti stydí svou asistentku používat, a že je pro ně mnohem lepší si s ní „povídat“ například doma, kde ji používá až 39 % uživatelů. Dalším důvodem je i možné vyrušování svých spolupracovníků, asistentku Siri proto v zaměstnání používá pouhé 1,3 % lidí.

Dlužno dodat, že průzkum vypracovaný společností Creative Strategies probíhal pouze na území Spojených států. Paradox je, že údajně právě Američané jsou zvyklí vést své hovory poměrně hlasitě nehledě na to, že jsou na veřejnosti či nikoliv. Výzkum by proto v různých částech světa vycházel odlišně.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

8 komentářů

 1. Ondřej (neregistrovaný)

  Já se stydím i za telefonování se sluchátky.

 2. teoretický základ ty hlasové asistentky mají, ale prakticky je to nepoužitelný. alespoň já to v praxi nepoužívám a v okolí neznám nikoho, kdo ano. občas vyzkouším, na co vše a jak dokáže Siri odpovědět, ale jinak se mi to zdá v reálu nepoužitelný

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Google Now používám běžně kdykoli potřebuji, bez ohledu na to, jestli je to na věrnosti nebo ne. Nechápu, proč bych já se měl stydět, ať se stydí ti, co s tím mají problém.

  • Johny (neregistrovaný)

   punkáč :D Tak ostatní mají furt v hlavě to, že povídat si sám pro sebe je známka šílenství :D Pro mě je to pořád dosti varovnej signál, jako že třeba dotyčnej je na drogách a nemam se k němu radši v tramvaji ani jinde přibližovat – a nestydím se za to :D

 4. lerion (neregistrovaný)

  Je to presne jak jsem rikal – doma cas od casu svemu telefonu nebo notebooku neco povim. Ale proc to delat venku?
  U Cortany vyuzivam spoustu funkci, ale ovladani hlasem na verejnosti take ne. Jednak mi to projde proste divne a druhak – zas tak vymakana ta technologie, abych mohl v narvane saline potichu neco Cortane poseptat a ona rozumela a dala mi odpoved stejne potichu (a nervala to na celly vuz), to zatim neni.

 5. Rezza (neregistrovaný)

  To je prave to, co me na Androidu po prechodu z BB10 a Passportu nejvic stve. Ac na hlasove zadavani je Google Now lepsi, tak zrovna v techto situacich bylo super prikazy psat. Vlastne to same, ale potichu a obvykle i mnohem rychleji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).