Domů » Bleskovky » LG vážně zvažuje odchod z mobilního byznysu. Rozhodne se už letos

LG vážně zvažuje odchod z mobilního byznysu. Rozhodne se už letos

Společnost LG šlape jako hodinky a každé čtvrtletí by mohla generovat rekordní zisky, nebýt jedné divize, která celou společnost táhne ke dnu. Pochopitelně máme na mysli mobilní divizi, která vykazuje ztrátu neuvěřitelných 23 kvartálů v řadě; poslední čistý zisk z prodeje smartphonů firma zaznamenala v druhém čtvrtletí roku 2015, od té doby se jí podařilo vygenerovat ztrátu 4,5 miliardy dolarů (asi 97 miliard korun). Nelze se tedy divit, že vedení LG přemýšlí o odchodu z mobilního byznysu.

LG přemýšlí o budoucnosti své mobilní divize

Tentokráte se nejedná o žádné plácnutí do vody, ale o oficiální informace z interního sdělení, které zaslal zaměstnancům CEO firmy Kwon Bong-seok; pravost tohoto sdělení byla potvrzena redakci serveru TheVerge. V dopise šéfa firmy je mimo jiné uvedeno, že konkurence na trhu smartphonů je čím dál tvrdší, což firmu nutí učinit chladný úsudek a vybrat tu nejlepší možnou volbu. LG přemýšlí, co se svojí mobilní divizí udělat, v úvahu připadá například prodej, zeštíhlení, v nejhorším případě úplné opuštění světa smartphonů.

Náznaky chystané restrukturalizace jsou cítit už několik let; na začátku loňského roku LG oznámilo strategii, jak mobilní divizi dostat do zisku, mezi kroky byl například prodej vlajkových telefonů pouze na rozvinutých trzích. LG také v loňském roce zanevřelo na smartphony s drahými vlajkovými čipsety, a namísto toho se soustředilo na vývoj smartphonů vyšší střední třídy (LG Velvet), nebo experimentálních telefonů vyvíjených pod hlavičkou projektu Explorer (LG Wing a chystaný LG Rollable). Kromě toho LG u těch nejlevnějších smartphonů přistoupilo k outsourcingu, tedy k výrobě u ODM.

wing 2
LG Wing je jeden z nejpodivnějších smartphonů letošního roku. V USA má ale úspěch.

První zmínky o ukončení činnosti mobilní divize LG vyšly v minulém týdnu na korejském serveru TheElec, avšak firma tyto fámy popřela. Nejspíše nechtěla, aby se zaměstnanci dozvídali špatné zprávy z tisku. Nakonec se však ukázalo, že na každém šprochu je pravdy trochu, a bude nesmírně zajímavé, jakou cestu nakonec LG zvolí. Rozhodnutí, jak naložit s mobilní divizí, má padnout do konce letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.