Cena:

LG Optimus Sol: Kompaktní Android s výborným displejem (recenze)

LG na předvánoční trh uvádí nový smartphone Optimus Sol, který můžeme považovat za odlehčenou verzi modelu Optimus Black. Jak obstál v našem testu?

Společnost LG před nedávnem uvedla na český trh další model z rodiny Optimus, který dostal označení Sol. Název se pravděpodobně odráží od displeje s technologií Ultra AMOLED, který se může pyšnit vysokou svítivostí. Optimus Sol je takovou levnější alternativou k LG Optimus Black (recenze), má však menší displej (3,8″) a je nepatrně tlustší. Výsledky z benchmarků také hrají ve prospěch Optimu Sol, nicméně pocitově mi telefon přišel pomalejší než Optimus Black, ale o tom se podrobně rozepíšu později. Testovaný telefon obsahoval Android ve verzi 2.3.4 (sestavení GRJ22) a veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

- -

LG E730 Optimus Sol lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Klady

– design a zpracování
– Ultra AMOLED displej
– Android 2.3.4
– dobrá výdrž 

Zápory

– stabilita systému
– občas zpomalené reakce
– kvalita fotografií a videa 

Obsah balení

V sympaticky malé krabičce najdete kromě telefonu a akumulátoru také napájecí/synchronizační USB kabel s microUSB konektorem na druhém konci, adaptér cestovní nabíječky a pecková sluchátka, která mají na kablíku umístěné malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru. Na pohled působí celkem levným a obyčejným dojmem, ale kvalita reprodukce zas tak špatná není – takový běžný průměr. Díky 3,5mm výstupu si ale k telefonu můžete připojit libovolná jiná. Obsah balení uzavírá 2GB microSD karta, tištěná uživatelská příručka v českém jazyce a několik dalších brožurek.

- - - 

Tělo telefonu je tvořeno z plastu z lesklého plastu, který na exkluzivitě příliš nepřidá, ale celkově Optimus Sol nevypadá vůbec špatně a na krytu nenajdeme žádné rušivé prvky. Hmotnost je také celkem příznivá – 110 gramů včetně akumulátoru. Celkové rozměry přístroje jsou 122,5 x 62,5 x 9,8 milimetrů. Zadní kryt je odnímatelný, ale po usazení a docvaknutí na svém místě drží velice pevně a ani po třech týdnech používání jsem neobjevil žádné známky opotřebení. Dílenské zpracování tedy LG zvládlo velice dobře. 

- - -  

Přední strana je osazena 3,8″ WVGA displejem, který lemuje černý rámeček. Ve spodní části najdeme trojici senzorových tlačítek (Menu, Domů a Zpět), která mají bílé podsvícení a jejich stisk je doprovázený vibracemi. Občas se mi stalo, že jsem o některé z tlačítek zavadil omylem a telefon následně vykonal akci, která nebyla žádoucí; na druhou stranu ale intenzita není až tak vysoká jako třeba u nedávno testované Xperie Active. V lince pod tlačítky se schovává mikrofon. Nad displejem je umístěný telefonní reproduktor, VGA kamerka pro videohovory, světelné čidlo a proximity senzor.

- - -

Horní hrana ukrývá 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, tlačítko Power, sekundární mikrofon pro redukci šumu během hovoru a microUSB konektor, jež je krytý plastovou záslepkou. Přiznám se, že mnohem více by mi vyhovovalo jeho umístění ve spodní části nebo na bocích, ale zřejmě jde o zvyk. Pravý bok je vybavený dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti, protější strana nic zajímavého nenabízí. Ocenili bychom alespoň přítomnost spouště fotoaparátu, ale na ten v poslední době jako by zapomínali všichni výrobci. 

- - -

Na zadní straně najdeme objektiv 5Mpx fotoaparátu, přisvětlovací dioda však chybí. Ve spodní části se kromě loga výrobce nachází i hlavní systémový reproduktor, jehož hlasitost považuji za dostatečnou a celkové zpracování zvuku za dobré. Odnímatelný zadní kryt je poměrně tenký, ale zároveň i pevný. Pod ním najdeme akumulátor s kapacitou 1500 mAh, slot na SIM kartu a slot na paměťové karty microSD. 

- - -

Displej se povedl

Jedním z největších lákadel telefonu je displej vyrobených technologií Ultra AMOLED, za kterým stojí přímo LG. Tato technologie zajišťuje vysokou svítivost, dobrou čitelnost na přímém slunci a velice živé barvy s výborným kontrastem. Jeho předchůdce, LG Optimus Black byl vybavený IPS Nova displejem, který také nabízel slušné parametry, ale Ultra AMOLED je na tom ještě o krůček lépe. 

- - -

Displej je dobře čitelný ze všech běžných pozorovacích úhlů, jas se reguluje automaticky podle hodnot zaznamenaných světelným čidlem na přední straně, ale pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si hodnoty upravit ručně. Vyzdvihnout musím perfektně zpracovanou černou barvu, díky které máte pocit, že displej plynule navazuje na kryt telefonu. WVGA rozlišení (480 x 800 px) poskytuje na úhlopříčce 3,8″ dostatečně jemné zobrazení, takže displeji opravdu nemám co vytknout. Zamrzí snad jen absence ochranného skla Gorilla Glass; pokud budete chtít plochu uchránit od poškrábání, pravděpodobně se investici do ochranné fólie nevyhnete.

LG v tomto případě vsadilo na řešení od Qualcommu s 1GHz procesorem MSM8255, kterému dělá společnost grafický akcelerátor Adreno 205. Jak jsem již zmínil v úvodu, z hodnot naměřených v benchmarcích vychází jako vítěz LG Optimus Sol (versus Optimus Black), nicméně pocitově mi Black přišel lépe odladěný a svižnější. Občas jsou reakce u Solu hodně zpomalené, a to i při běžných činnostech jako psaní SMS nebo prohlížení webových stránek a systém by si v tomto směru rozhodně zasloužil optimalizovat.

- - - 
Hodnoty naměřené v programech CF-Bench, Linpack a SmartBench 2011; pro srovnání – LG Optimus Black dosáhl v Linpacku  na hodnotu 13,093 MFLOPS. V programu SmartBench získal 824 (Productivity) a 1365 (Games)

- - - 
S většinou her si telefon bez problémů poradí

Samotný pohyb v nabídkách je plynulý, tedy alespoň v případě, že zrovna na pozadí nic neinstalujete nebo nestahujete aplikaci z Android Marketu. Telefon je vybavený 512 MB operační paměti RAM, ze které je při prvním spuštění přístupných zhruba 182 MB, což je pro běh aplikací i náročnějších her zcela dostačující. Z vnitřní paměti o velikosti 2 GB je pro vaše data k dispozici okolo 0,94 GB + dalších 1,45 GB na paměťové kartě. 

- -

Telefonování, data a konektivita

Optimus Sol je vybavený čtyřpásmovým GSM modul s podporou GPRS a EDGE třídy 12 a nechybí ani podpora rychlých datových přenosů přes HSDPA a HSUPA. Hlasitost i kvalita hovoru je dostačující, o filtraci nežádoucího šumu během volání se stará sekundární mikrofon umístění na horní hraně. Telefonovat můžete také přes dodávaný headset nebo skrze hlasité handsfree, kdy se zvuk přesměruje do reproduktoru na zadní straně. S přední VGA kamerkou můžete provozovat videohovory, i když kvalita přenosu obrazu v tomto případě není příliš dobrá. 

- - -

Samotná aplikace pro práci s kontakty je rozdělena do čtyřech záložek. Na první vidíte klasický dialpad pro zadávání čísel a vyhledávání. S diakritikou jsou ale problémy, aplikace bere v potaz pouze samohlásky; ž, š, č, ř, ď… a další už nikoliv. V druhé záložce vidíte historii hovorů, ve třetí pak všechny kontakty. Zde lze nastavit, z jakých účtů se mají kontakty zobrazovat (například Google, Exchange, SIM, Twitter, Facebook). Poslední záložka nabízí pohled na skupiny kontaktů (opět lze funguje synchronizace například s Google či Exchange účtem). 

- - - 
V nastavení lze aktivovat pohybová gesta (ztlumení vyzvánění otočením…)

V zařízení najdeme Bluetooth ve verzi 3.1, kterému nechybí podpora stereo profilu A2DP, dále profilu pro rychlejší přenos dat EDR a OPP, který slouží k přenosu souborů. Multimédia lze takto odesílat přímo přes aplikace Galerie a Hudba. Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11 b/g/n. Připojení ke všem sítím bylo zcela bezproblémové. Optimus Sol nabízí možnost sdílení připojení skrze funkci Wi-Fi Hotspot. Také lze streamovat multimédiální obsah na jiná zařízení skrze technologii DLNA a aplikace SmartShare.

Fixace polohy na Optimu Sol je záležitostí maximálně několika desítek vteřin, a to i v hustší městské zástavbě. Při srovnání s LG Optimus Black mi přišlo, že je GPS citlivější a například při běhání s programem RunKeeper byla má trasa zaznamenána přesněji. 

- -

V telefonu najdete od Googlu předinstalovanou aplikaci Navigace, která využívá mapových podkladů Google Maps a vyžaduje připojení k internetu (pro vyhledání trasy, informace o objížďkách a nacachování mapových pokladů). Součástí je i hlasová navigace v češtině, která je na poslech zcela srozumitelná. Při používání v automobilu oceníte také nástroj Na cestě – jedná se o panel s velkými ikonami, skrze které můžete přistupovat k vybraným systémových funkcím (telefon, kontakty, hudby, navigace, historie…), jednotlivé položky si navíc můžete přizpůsobit k obrazu svému. 

Baterie a výdrž

Dodávaný akumulátor má kapacitu  1 500  mAh a celková výdrž telefonu při běžném používání mě příjemně překvapila, protože jsem jej zpravidla dobíjel až téměř po dvou dnech provozu, a to není vůbec špatný výsledek. Svůj podíl na tom zřejmě má nižší energetická náročnost Ultra AMOLED displeje a optimalizace čipsetu. Při přehrávání videa s maximální úrovní jasu (a aktivním Wi-Fi modulem) se telefon přihlásil o nabití po 4 hodinách a 50 minutách, při polovičním jasu jsem se dostal na 5 hodin a 30 minut. Výdrž v hodinách lze počítat i při používání GPS navigace (5 – 6 hodin) nebo aktivním využívání Wi-Fi či datových přenosů. 

-

Fotoaparát a záznam videa

S 5Mpx fotoaparátem můžete pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2 592 x 1 944 px. Kromě automatického ostření se nabízí i automatická detekce obličeje, ISO lze nastavit na hodnoty 100, 200 a 400. Dále nechybí vyvážení bílé, efekty (negativ, sépie, černobíle), časovač a v případě potřeby můžete zapnout i zaznamenávání polohy (GPS). 

- - -

- - -

Výsledná kvalita snímků je však pouze průměrná a ani za dobrých světelných podmínek nejsou fotografie příliš ostré. V šeru a tmě jsou výsledky hodně špatné, telefonu navíc chybí přisvětlovací dioda, která by v těchto případech dokázala pomoci. 

- - -

Video je možné nahrávat v HD rozlišení (1 280 x 720 px), ale kvalita je opět celkem slabá a obraz navíc není úplně plynulý. Ostření probíhá automaticky, což je sice hezké, nicméně optika je dost pomalá, takže nějaký čas trvá, než se obraz při změně scény přeostří. V LG zřejmě fotoaparát příliš vážně nebrali a celkově jsem z něj dost zklamaný.

LG Optimus Sol: Ukázka záznamu HD videa (720p)

LG Optimus Sol se prodává s Androidem ve verzi 2.3.4 a zatím není jisté, zda se tento model dočká upgrade na Android 4.0, ale spíše bych s tím nepočítal (i když by LG příjemně překvapilo). O drobných zásekách a občasném zpomalení jsem už psal výše, další záporné body udělím za stabilitu systému, která rovněž nebyla zcela ideální. Několikrát se mi během testování stalo, že například při psaní textových zpráv přestal proces „klávesnice“ odpovídat, to samé se mi přihodilo při procházení Android Marketu a při používání webového prohlížeče. Snad tedy LG brzy vydá update, který stabilitu zlepší; telefon by si to zasloužil. 

- - -

 - - 

Výchozí softwarovou klávesnicí je LG keyboard, která zobrazuje tlačítka v klasickém QWERTY rozložení pro portrait i landscape. U portrait režimu (nastojato) je ještě možné přepnout na druhou klávesnici, kdy jsou tlačítka rozmístěna jako u klasických mobilních telefonů (abc, def…). V obou případech můžete využívat slovníku xT9, u kterého najdeme podporu češtiny (slova jsou s diakritikou). Nic nám však nebrání zařízení požadovaná slova doučit. Trochu nešikovné je umístění čárky, kterou najdeme až mezi sekundárními znaky, naopak velmi příjemným shledávám  automatické vložení tečky a kapitalizace následujícího písmena při dvojím stisku mezerníku (lze v nastavení vypnout). 

- -

- -

Na klávesnici najdeme speciální tlačítko pro vkládání smajlíků, při psaní webové adresy se ve spodním řádku zobrazuje tlačítko pro vložení domény, avšak u českého rozložení nenabízí možnost rychlého napsaní „.cz“, ale pouze „.com“. Pokud chcete napsat znak s diakritikou, stačí klávesu chvíli přidržet. Pro napsání „č“ například chvíli podržíte prst na klávese „c“. Je škoda, že po delším dotyku nelze na sekundární symbol rovnou přejet, ale je nutné prst z displeje sundat a znovu tapnout (to při psaní trochu brzdí). Nejpohodlněji se mi psalo v landscape režimu, kdy jsou jednotlivá tlačítka dostatečně veliká, v portrait natočení jsem se čas od času přehmátl. Softwarová klávesnice tedy není zcela ideální, ale díky Android Marketu si můžete doinstalovat další řešení. Doporučit mohu Perfect Keyboard, SmartKeyboard Pro nebo SwiftKey X

-  - 
S chybovými zprávami se bohužel setkáte poměrně často

E-maily a webový prohlížeč

Mezi systémovými aplikacemi naleznete jak klasického e-mailového klienta, tak i Gmail klienta pro uživatele stejnojmenné služby. E-maily lze opět synchronizovat přes Microsoft Exchange a nebo použít IMAP/POP3 účet.  Oproti klasickému e-mailovému klientovi v čistém Androidu se ten od LG po stránce funkcí nijak neliší, upravený byl pouze jeho grafický kabátek. Gmail klient disponuje téměř všemi funkcemi, které nabízí klasická webová verze a díky push notifikacím se o nových e-mailech dozvíte okamžitě. Stejně tak oceníte vylepšenou správu štítků a přehledné uživatelské prostředí. 

 -

Ve webovém prohlížeči lze mít najednou otevřených 6 záložek s různými stránkami. Když jsem však načetl několik náročnějších webů, byly už reakce o poznání pomalejší. Zvýšení rychlosti v tomto případě můžete docílit vypnutím zobrazování Flashe v nastavení prohlížeče. Skrze kontextovou nabídku můžete zajímavé články sdílet na Twitter, Facebook a další služby. S RSS si prohlížeč neporadí, ale šibalsky vás přesměruje na webovou verzi Google Readeru (při zadaní RSS URL do adresního řádku).

- - - 

Kalendář, dokumenty a sociální sítě

Aplikace Kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a agenda). Pokud vytváříte novou událost a používáte více kalendářů, určitě oceníte možnost vybrat si, do kterého se upomínka má uložit. Jednotlivé kalendáře od sebe jsou barevně odděleny a co se týče přehlednosti, nelze této aplikaci nic vytknout. Kalendář je navíc provázaný s počasím, takže umí zobrazovat předpověď přímo mezi upomínkami. 

- - -

Pro čtení a jednoduchou editaci kancelářských dokumentů je připraven balík Polaris Office. Při prvním spuštění po vás bude požadovat registraci a vytvoření uživatelského účtu, pokud ale zrovna nejste připojeni k internetu, lze tento krok přeskočit. Se čtením i editací si program poradí celkem dobře a pro základní práci postačí. 

- - -

Pokud aktivně využíváte Twitter a Facebook, potěší vás přítomnost klientů v základu. Tuhle silnou dvojici můžete ještě doplnit aplikací pro přístup na Google+ a jste „kompletně sociální” i z telefonu :-).

LG Optimus Sol dostal do výbavy vlastní uživatelské prostředí. To nezasahuje tak hluboko do systému jako například HTC Sense, nicméně vaší pozornosti zcela jistě neunikne. Domovskou obrazovku může tvořit až 7 ploch, nic vám ale nebrání jejich počet snížit a používat třeba jen jednu. Ke správě ploch se dostanete pomocí multidotekového gesta a nebo vyvoláním nabídky možností v režimu editace plochy. V tomto menu následně lze mazat či přidávat plochy, případně nastavit jednu výchozí. Editaci plochy vyvoláte podržením prstu na displeji a poté lze přidat některý z původních nebo doinstalovaných widgetů a dále změnit pozadí, vkládat zkratky a vytvářet složky aplikací. 

- - -

Dolní část obrazovky poskytuje prostor pro čtyři zástupce, z nichž jeden slouží k otevření seznamu aplikací a ostatní tři jsou volitelné (původně nastavené na aplikace telefon, kontakty a zprávy). Nabídka programů nabízí tři možnosti zobrazení. Výchozím je členění do kategorií, které lze zároveň přidávat, mazat, přejmenovávat a přeskupovat. Přeskupovat můžete také samotné zástupce programů. Další možností je rozřazení na stránky, mezi nimiž přecházíte horizontálními gesty (jako na iPhone) a poslední uspořádání tvoří jmenný seznam aplikací, který po pravé straně doprovází vertikálně seřazená abeceda a kliknutím na ní se přesunete k aplikacím, jejichž název začíná na požadované písmeno, což je v případě velkého počtu aplikací docela užitečné. 

-  -

LG nepatrně upravilo i notifikační oblast, kde najdete rychlé zástupce pro práci s moduly (tichý/hlasitý profil, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a datové přenosy). Když na vybrané ikonce chvíli přidržíte prst, otevře se kompletní nastavení. Pod nimi se nachází ovládací centrum hudebního přehrávače, zbylá část obrazovky je vyhrazena notifikacím systému a jednotlivých aplikací. Celkově považuji uživatelské prostředí od LG za zdařilé – není totiž tak vlezlé jako konkurenční řešení, ale přesto uživateli poskytuje dostatečný komfort při používání telefonu. Pokud byste ale zatoužili po čistém Androidu, máte smůlu, prostředí odinstalovat nelze, ale z Marketu si alespoň můžete stáhnout další nadstavby, které lze používat namísto prostředí od LG. 

Závěrečné hodnocení

Optimus Sol to mezi konkurencí nebude mít vůbec jednoduché. Nabízí sice velice kvalitní Ultra AMOLED displej, pěkný design a příjemné rozměry, ale na druhou stranu přichází i s celou řadou chyb, které jeho pozici trochu degradují. Největší výtku mám ke stabilitě a rychlosti systému, která občas není úplně ideální a setkáte se i s nechtěnými pády systémových aplikací. Jde sice o věc, kterou snad vyřeší další systémové aktualizace, ale to ještě bude chtít nějaký čas. 

Graf ceny produktu LG E730 Optimus Sol poskytuje server Heureka.cz

Další slabinou je fotoaparát, který s kvalitními fotografiemi a videem příliš velký kamarád není a hodí se tak spíše pro pořizování občasných momentek, než pro focení dovolené. Cena telefonu není vzhledem k jeho možnostem nijak přehnaná a jde vlastně o takovou levnější alternativu k LG Optimu Black. Kdybych si měl ale mezi těmito dvěma kousky vybrat, dám raději přednost staršímu bráškovi, který je sice nepatrně dražší, ale nabízí lépe odladěný systém a v neposlední řadě také větší displej. 

Pokud máte k telefonu nějaké další dotazy, využijte prostoru v komentářích; bude-li v mých silách, pokusím se vám na ně odpovědět. Využít můžete také prostoru v našem fóru.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.