TOPlist

LG Optimus 7: Rychlý a stylový pracant s Windows Phone 7 (recenze)

Recenze telefonu se systémem Windows Phone 7, 1GHz CPU a WVGA displejem

LG Optimus 7 byl představen v první vlně komunikátorů s Windows Phone 7 a na našem trhu se aktuálně prodává za cenu okolo 11 000 Kč; v naší recenzi se podíváme na to, zda cena odpovídá kvalitě a také na to, jak se novými mobilními okny ze stáje Microsoftu pracuje.

- - -

Klady (+)
kvalitní dílenské zpracování
design
bonusový software
fotoaparát
provázání kontaktů s Facebookem
Zápory (-)
šum na některých fotografiích
omezení systému Windows Phone 7
absence české lokalizace
zpracování tlačítek pod displejem

 

Obsah balení
LG Optimus 7 je dodáván ve velice pěkném balení, kde najdeme vše potřebné. Krabička je z části papírová, ale důležitější je zde jakýsi karton, ve kterém je vsazen samotný přístroj. Pod komunikátorem najdeme synchronizační kabel (s koncovkou microUSB), adaptér do zásuvky a také „špuntová” sluchátka. K těm je přibalena navíc dvojice dalších špuntů jiných rozměrů. Je tak na vás, které z nich si na sluchátka nasadíte. Samotná sluchátka pak hrají poměrně dobře, rozhodně patří mezi ta lepší, avšak i tak jim musím něco vytknout. Oba konce jsou dost malé a někdy je až obtížné sluchátka do uší nasadit. Dále se v balení nachází uživatelská příručka a hezky zpracovaná brožura pro seznámení se systémem Windows Phone 7. V ní se dozvíte, jak nakonfigurovat propojení s Live účtem a další důležité informace.

- -

V balení samozřejmě nechybí ani baterie o kapacitě 1500 mAh. Po jejím vložení do přístroje přichází čas na první dojem ze samotného telefonu. Optimus 7 do ruky padne velmi dobře a ostřejší tvary tomuto faktu jen nahrávají. Už takhle na první pohled lze poznat, že dílenské zpracování je zde na vysoké úrovni, vše krásně sedí a nic nevrže.

- -

Vzhled a konstrukce
Už o odstavec výš jsem naznačil, že LG Optimus 7 je velmi dobře zpracované zařízení, navíc zasazené do pěkného a moderního designu. Působí opravdu hezky, a to ze všech stran. Na té přední najdeme displej o velikosti 3,8 palce, který disponuje rozlišením 480 x 800 px.  Pod ním se nachází trojice hardwarových tlačítek, u Windows Phone 7 typicky Zpět, Domů a Hledat. Poslední zmíněné tlačítko ale funguje trochu jinak, než by se mohlo na první pohled zdát. O tom ale až za chvilku. Prostřední tlačítko je oproti dvěma zbývajícím umístěné jinak a je poměrně dost vystouplé. Občas jsem měl strach, aby tlačítko nevypadlo či abych ho nějakým způsobem nevytrhl. Na druhou stranu tlačítka působí v kombinaci se stříbrnou barvou zajímavě. Přesto k nim mám ještě jednu výhradu – nejsou podsvícená, což může zejména při používání v noci trochu vadit. U přední strany nesmím ještě zapomenout na umístění senzorů. Ty jsou vlevo od telefonního a systémového reproduktoru a starají se o automatické podsvícení displeje (světelné čidlo) a vypnutí displeje při aktivním hovoru (proximity senzor).

- - -

Dolní hrana přístroje je skosená a má tak ostřejší tvar, což se mi ale líbilo a při držení hrana nijak neřeže do rukou. Završeno je to ještě kulatějším tvarem dolní strany. Na bocích pak najdeme dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti (levá strana), dvoupolohovou spoušť fotoaparátu a microUSB konektor pro nabíjení a synchronizaci multimediálního obsahu s počítačem. Vrchní strana nabízí klasický 3,5mm konektor na sluchátka a tlačítko pro přepnutí do pohotovostního režimu. To není zrovna velkých rozměrů a není tak úplně snadné se na něj trefit. Navíc pro leváky je na špatné straně a člověk se tak musí „natahovat”.

- - -

Schází už jen zadní strana, na které našla své místo 5MPx čočka fotoaparátu a logo Windows Phone. Část zad přístroje je vyrobena z kovu, konkrétně zadní kryt. Ten se otevře po stlačení klapky, která jej pevně drží. Pod krytem pak najdeme baterii o kapacitě 1500 mAh a slot na SIM kartu. Na paměťové karty u Windows Phone 7 zapomeňte, alespoň v aktuálně prodávaných modelech.

- - -

Konstrukce přístroje je tedy velmi bytelná, což se ale částečně odrazilo i na jeho váze. Na telefon normální velikosti je jeho váha poměrně vysoká, přesně 156 gramů. Za téměř tři týdny každodenního používání jsem si nevšiml žádného vrzání či špatného lícování. Zde tedy musím výrobce pochválit.

- - -

Hardware a výkon
Po hardwarové stránce je na tom Optimus 7 poměrně stejně jako ostatní zařízení se systémem Windows Phone 7. Microsoft totiž napevno určil minimální požadavky (chassis), podle kterých se každý výrobce musí řídit. Základem je gigahertzový procesor Snapdragon a paměť RAM o velikosti 576 MB. Díky nadupané konfiguraci telefon pracuje se systémem Windows Phone 7 rychle a nějaké zpomalení budete hledat marně.

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Phone 7
Procesor: Qualcomm Snapdragon (jádro Scorpion – 1 GHz)
Displej: kapacitní, 3,8″, WVGA (480 x 800 px)
Paměť: 576 MB RAM, 16 GB ROM (uživatelská paměť necelých 13 GB)
Konektivita: Bluetooth 2.0 (A2DP), Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, podpora A-GPS
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, HD záznam videa (720p)
Baterie: Li-Ion 1500 mAh
Doba hovoru: 6 hodin v GSM
Pohotovostní režim: 350 hodin v GSM
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, FM rádio

Displej
LG Optimus 7 disponuje kapacitním TFT displejem o úhlopříčce 3,8 palce a klasickém rozlišení 480 × 800 px. Displej reaguje velmi přesně, a to i při použití multitouch ovládání (internetový prohlížeč, obrázky). Pozorovací úhly jsou také dobré, dokonce i na slunci se pyšní solidní viditelností. Avšak oproti konkurenční Omnii 7 od Samsungu je zde velký rozdíl. Omnia 7 má totiž displej s technologií Super AMOLED a zobrazuje tak opravdovou černou. Ve srovnání s LG Optimus 7 jsou barvy (primárně modrá) o něco živější a černá samozřejmě tmavší. Na druhou stranu obraz Optimu 7 působí přirozeněji a nebije tolik do očí. Je to ale věc každého uživatele, protože každý vnímáme barvy trochu odlišně.

-

Windows Phone 7: Od základů nový systém
Microsoft se rozhodl vytvořit naprosto odlišný a originální systém, který se staršími Windows Mobile 6.x nebude mít nic společného. Byl to jistě odvážný krok, ale podle mého se vyplatil. Je jasné, že Windows Phone 7 je nový systém a bude ještě chvíli trvat, než se pořádně vyladí a rozšíří. Má avšak velké ambice a rozhodně stojí za vyzkoušení. Největší předností systému je jednoznačně jeho rychlost. Ani jednou se mi nestalo, že by došlo k nějakému zpomalení. Dále jsou zajímavé různé přechody mezi obrazovkami a efekty při načítaní aplikací, které jsou opět velmi plynulé a nikterak nebrzdí při práci se systémem. Celkově je vidět, že si Microsoft dal na uživatelském prostředí záležet. Je opravdu propracované, jednotné, zajímavé a rychlé. Má ovšem i svoje mouchy, které jsou pro většinu lidí zásadní – na ně se podíváme níže v recenzi.

- - -

Systém samotný je rozdělený do několika hubů. Pojďme si je společně trochu přiblížit. Popis hubů jsem si vypůjčil z naší recenze Samsungu Omnia 7, protože ty jsou u všech zařízení s Windows Phone 7 zcela shodné.

- - -

Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen “pevné” údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat” pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané” s položkami v klasickém telefonním seznamu. V horizontu několika měsíců by do hubu Lidé měla přibýt podpora provázání s Twitterem (oznámeno to bylo na nedávné keynote Steva Ballmera na MWC 2011).

-

Office – tento hub tvoří aplikace Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nabízí také napojení na službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Do zařízení můžete dokumenty dostat pouze přes Sharepoint, SkyDrive nebo jako přílohu k e-mailu. Synchronizaci Office souborů přes kabel systém bohužel nepodporuje, což je veliká škoda.

-

Hry – Windows Phone 7 můžete provázat s vaším Xbox Live účtem. Z konzole se vám tak do telefonu přenese váš avatar, herní statistika, achievementy a další položky. Z Marketplace je možné stáhnout celou řadu zajímavých her, některé podporují také tahový multiplayer.

-

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Pokud máte systém provázaný s Facebookem, načítají se zde také nové fotografie přátel z této sociální sítě, což je velmi pohodlné. V obrázkovém hubu si rovněž můžete nastavit vlastní pozadí (snímek z fotoaparátu nebo stažený obrázek), stačí přidržet prst na nadpisu „pictures” a vybrat položku „change background”.

-

Hudba a video – v případě tohoto hubu se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Stejně jako obrázky, i hudbu a video můžete synchronizovat s počítačem přes zmíněný program Zune Software, který mimochodem existuje také pro Mac OS X.

-

Marketplace – skrze Marketplace můžete do telefonu stahovat nové hry a aplikace. Kvůli omezením na nemožnost nákupu se však zatím budete muset spokojit pouze s freeware a trial verzemi. Pokud však budete chtít z Marketplace stahovat bezplatné tituly, musíte použít americký nebo britský Live účet, s českým to aktuálně nefunguje. Marketplace je jediná oficiální cesta, skrze kterou se do telefonu dají instalovat programy. V USA skrze Marketplace funguje také nákup hudby, v České republice a na Slovensku však tato služba kvůli licenčním podmínkám opět oficiálně není dostupná. V průběhu léta bychom se měli dočkat zpřístupnění nákupu aplikací na Marketplace, tak doufejme, že se to nijak nezkomplikuje a za pár měsíců už si budeme moci programy do telefonu konečně kupovat.

-

Windows Phone 7 doporučuji používat s Live účtem, jehož vytvoření vám systém automaticky nabídne při prvním spuštění. Pokud už Live ID máte, můžete se jednoduše přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Bez Live účtu nebudete moci využívat celé řady systémových služeb (Marketplace, Xbox Live). Před koupi telefonu s Windows Phone 7 je také důležité brát v potaz, že bez datového tarifu u operátora si funkcí opět nebudete moci užívat naplno. Do jisté míry to samozřejmě může suplovat připojení přes bezdrátové sítě, avšak ty veřejné nejsou vždy dostupné, proto je investice do datového tarifu téměř nutností.

Multitasking a další omezení operačního systému
Multitasking byl ve spojitosti se systémem Windows Phone 7 velmi často skloňován, ale bohužel zde nefunguje tak, jak jsme byli zvyklí například ze starších Windows Mobile. Po ukončení práce s aktivním programem se jeho stav uloží do paměti, ke které se však je možné vrátit pouze přes tlačítko Zpět. Při opětovném spuštění aplikace přes zástupce v nabídce programy se vše načte nanovo a dříve uložená data jsou přepsána. Ukázat si to můžeme například u oficiálního Facebook klienta, kterého si můžete zdarma stáhnout z Marketplace.

- - -

Představte si situaci, kdy máte rozepsaný status a v tom vám přijde e-mail, který na sebe upozorní push notifikací v horní liště. Když na lištu kliknete, přenesete se do e-mailového klienta a budete si moci přečíst zprávu; nic nestandardního. Když nyní zmáčknete klávesu Zpět, vrátíte se do předchozí aplikace před e-mailovým klientem – Facebook a z paměti se vyvolá uložený stav – váš rozepsaný status. Pokud byste ale po přečtení e-mailu spustili Facebook klienta skrze zástupce znovu a očekávali, že budete pokračovat v rozepsané zprávě, budete mít smůlu. V tomhle případě by se totiž Facebook aplikace spustila znovu (předchozí relace by se automaticky ukončila) a rozepsaný status by byl pryč. Uspané aplikace mají jednu velkou nevýhodu, nemohou na pozadí provádět vůbec žádné akce; řešit se to dá zmíněnými push notifikacemi, ale těch zatím příliš mnoho programů třetích stran nevyužívá.

Výjimku tvoří jen systémové aplikace (telefon, přehrávač hudby…), které na pozadí běžet mohou. Při aktivním telefonním hovoru se tak můžete pohybovat v nabídkách operačního systému a stejně tak při přehrávání hudby na pozadí.

U Windows Phone 7 se setkáte s dalšími omezeními, která komplikují používání. Je to například chybějící SIM Toolkit, plnohodnotná offline navigace (GPS čip je přitom v každém WP7 zařízení přítomný), podpora USB Mass Storage, chybějící diakritika na softwarové klávesnici (to lze vyřešit odemčením zařízení a instalací speciální utility, jedná se však o neoficiální zásah do systému), nemožnost nastavit si vlastní vyzváněcí tón, chybějící podpora pro posílání obrázků přes Bluetooth, synchronizace s Outlookem či absence funkce pro kopírování a vkládání textu (její integrace je naštěstí naplánována do první aktualizace systému, která by měla být dostupná v průběhu března).

Multimédia: Bez spojení s PC ani ránu
Microsoft se zde inspiroval u svých přehrávačů Zune a v podstatě použil to samé u Windows Phone 7. Byl to jistě správný krok, proč také nepoužít něco, co funguje velmi dobře. Uživatel je ale bohužel vázán na program Zune Software, který je dostupný jak pro Windows, tak i pro Mac OS X. Bez něj do telefonu nedostane v podstatě nic. Na druhou stranu ale, pokud je Zune primárním přehrávačem multimédií i v počítači, je práce s Windows Phone 7 o něco snazší a rychlejší. Synchronizují se obrázky, videa a hudba. Ve Windows Phone 7 nechybí nativní podpora DivX formátů, AVI video tedy není žádný problém. Celkově je přehrávání videí na tomto systému více než dobré a výhradu mám jen k přetáčení. V přehrávači totiž nenajdete žádný posuvník a vše lze přetáčet jen s pomocí tlačítek, což působí trochu těžkopádně a hlavně zdlouhavě.

Reproduktor je, stejně jako u LG Optimu One (recenze), pouze jeden a zastává tak dvě funkce. Na zadní straně bychom další zdroj zvuku hledali marně a všechny tóny se tak linou z reproduktoru nad displejem. Překvapivě je ale výchozí zvuk poměrně dobrý, což oceníte při hlasitém handsfree, poslechu hudby nebo sledování filmů.

- - -
Takhle fotí LG Optimus 7

- - -

Dalším bodem této kapitoly je 5MPx fotoaparát na zadní straně přístroje. Ten je obohacen o přisvětlovací LED diodu, která přijde vhod v horších světelných podmínkách. Výsledné fotografie za normálního světla nejsou vůbec špatné, jen jsem si u většiny z nich všiml drobného šumu. Fotografie za tmy jsou sice podporovány zmíněnou diodou, která ale na můj vkus „září” málo a fotografiím tak chybí pořádný jas a ostrost. Co se týče videí, i zde LG na nic nezapomnělo. Videa se nahrávají v rozlišení až 1280×720 px (720p) a kvalita není vůbec špatná, překvapil mě i výrazný zvuk, o čemž se můžete přesvědčit v jedné z přiložených ukázek; před spuštěním videa však doporučuji snížit hlasitost vašich reproduktorů.

Standardní záznam videa

Záznam v hlučném prostředí

Microsoft kromě výše uvedených multimédií láká na Windows Phone 7 kvůli podpoře her a propojení s Xbox Live účtem. Tuto možnost jsem bohužel vyzkoušet nemohl, avšak nějaké hry jsem si z Marketplace zadarmo stáhl. Například dnes již legendární NFS Shift (trial verze). V podstatě je to stejná verze jako pro systém Android či iOS. Grafika je na stejné úrovni a v tomto ohledu se nejnovější mobilní platforma vyrovná těm více zaběhlým. Jedinou nevýhodou je zde malý počet aplikací, který ale naštěstí každým dnem roste a teď už jen aby Microsoft v ČR zprovoznil nákup aplikací.

Organizér: Synchronizace, klávesnice a internetový prohlížeč
Kalendář se v systému Windows Phone 7 primárně synchronizuje s Live účtem, ale je zde i možnost synchronizace například s Google účtem. Tuto možnost jsem využil já a byl jsem mile překvapen. Nejen, že se synchronizoval e-mail a kalendář, ale i kontakty s fotografiemi a následně k nim byly ještě přidány fotky z mého Facebook účtu bez mého přičinění.

LG Optimus 7 můžete s počítačem synchronizovat přes USB kabel a Wi-Fi. Na PC je nutné mít nainstalovaný zmíněný Zune Software. Co se týče nastavení synchronizace přes Wi-Fi, stačí v aplikaci na PC pouze spustit průvodce, který se o konfiguraci postará. Na synchronizaci kontaktů, kalendáře a e-mailů s Outlookem přes kabel si nechte zajít chuť, tuhle funkci Windows Phone 7 nepodporují a řešením je Exchange či synchronizace s Live či Google účtem. Při použití Exchange můžete synchronizovat s několika účty najednou (například firemní Exchange + osobní účet na Hotmail.cz). Jestliže máte kontakty a události z kalendáře uložené v Outlooku, doporučuji nainstalovat utilitu Outlook Hotmail Connector, skrze kterou je možné data synchronizovat s Live účtem, který si můžete provázat s telefonem.

- - -

Klávesnice je další věc, která mne v systému Windows Phone 7 velmi potěšila. Tlačítka jsou umístěna velmi dobře a udělat na této klávesnici překlep je větší umění než ho neudělat. Navíc v tmavých aplikacích má klávesnice primární šedou barvu, v těch světlých naopak bílou. Jediná nevýhoda je chybějící podpora češtiny. Nenapíšete tak žádný znak pro češtinu typický. To se ale s příchodem české lokalizace změní. Naštěstí je to možné vyřešit neoficiální cestou.

- - -

Poslední část této kapitoly je internetový prohlížeč. Ten je samozřejmě Internet Explorer, a to ve verzi 7. Prohlížeč funguje jak v portrait, tak i landscape módu, avšak v druhém zmíněném není možné zadat URL adresu. Nikdo netuší proč a je poměrně otravné být při změně stránky nucen přetáčet telefon tam a zpět. Jinak je ale Internet Explorer vskutku rychlý a dokáže otevřít celkem 6 oken naráz.

Další poznatky, bonusový software
Výdrž – Optimus 7 dostal do vínku akumulátor s kapacitou 1 500 mAh a ve srovnání s dříve testovaným Samsungem Omnia 7 či HTC 7 Trophy mám pocit, že vydrží ze všech nejdéle. Při běžném používání (telefonování, psaní SMS, občasné připojení na internet přes datové přenosy/Wi-Fi a poslech hudby) jsem jej na nabíječku zpravidla připojoval po dvou dnech, což je u takto vybaveného zařízení dobrá hodnota. Výdrž samozřejmě můžete ovlivnit nastavením intenzity podsvícení displeje (automatická regulace nebo ruční nastavení ve třech hodnotách). Když budete aktivně využívat Wi-Fi připojení či datových přenosů v průběhu celého dne, přihlásí se telefon o dobití podstatně dříve, ale celkově hodnotím výdrž za velmi dobrou.

Tlačítko Hledat – v druhé kapitole recenze jsem zmínil, že tlačítko pro vyhledávání se chová trochu jinak, než bychom původně čekali. Nyní přichází čas na vysvětlení. Toto tlačítko vás totiž vždy při stisku na hlavní obrazovce přesměruje do internetového prohlížeče a otevře nové okno s vyhledávačem Bing. Někdy je to až otravné, hlavně, když vám 5 ploch z 6 zabírá v podstatě stejná stránka Bing. Pokud ale klávesu stisknete v telefonním seznamu, budete ihned moci vyhledávat mezi kontakty. Obdobně to funguje i u e-mailů, ale u textových zpráv už nikoliv.

-

Bing Mapy – Bing Mapy bohužel nejsou na úrovni Google Map a neslouží ani jako offline či online navigace. Navíc zde úplně chybí vyhledávání. Ano, i po stisku tlačítka hledat se otevře nové okno s IE a novým oknem s úvodní stranou vyhledávače Bing. Doufám tedy, že se tato chybka opraví co nejdřív a Bing Mapy tak začnou šlapat na paty konkurenčním mapám od Googlu, protože aktuálně jsou v české kotlině dost nepoužitelné. V USA či UK je jejich funkčnost podstatně rozšířenější a nezbývá tedy než doufat, že se v budoucnu dočkáme změny i v našem regionu.

Scan Search – První bonusová aplikace od LG se jmenuje Scan Search. Jedná se v podstatě o obdobu aplikace pro augmented reality (rozšířená realita) Layar, známou z Androidu. Můžete tedy ve svém okolí, s pomocí lokace, internetu a fotoaparátu najít nejbližší zajímavá místa, jako jsou restaurace či bary.

Panorama shot – další bonusovou aplikací je Panorama shot. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o aplikaci pracující s fotoaparátem, která vytváří panoramatické snímky. To není nic nového. Avšak způsob zachycení snímků je zde trochu jiný. Vyfotíte první obrázek a následně vyberete stranu, do které chcete pokračovat. Telefon sám pozná, na jakou stranu se orientujete a navádí fotografa do tak, aby zachytil následující fotografii přesně. Pokud se mu tak povede, aplikace sama snímek vyfotí a navádí dále do strany. Zachycení panoramatických fotografií je tak celkem jednoduché.

-

Shrnutí a závěrečné hodnocení
Optimus 7 je u LG první telefon s Windows Phone 7 a výrobce si zde dal opravdu záležet. Navíc díky minimálním požadavkům ze strany Microsoftu se telefon po hardwarové stránce řadí mezi velmi dobře vybavené. Nabízí výkonný procesor, velkou paměť RAM i ROM a ve spojení s tímto novým systémem tvoří dobrou dvojici. Až Windows Phone 7 dostane tolik slibovaný update, bude tento model ještě o něco lepší a člověk tak bude moct zapomenout na nedostatky, které většinu lidí dnes trápí – chybějící plnohodnotný multitasking, navigace či česká lokalizace, která může být pro spoustu zájemců jedním z hlavních důvodů, proč si aktuálně telefon s Windows Phone 7 nekoupit. Další komplikací je nemožnost nákupu placených programů na Marketplace, což by se ale v průběhu letošního roku mělo změnit.

Optimus 7 je jistě dobrá volba pro člověka, který se chce seznámit se systémem Windows Phone 7 a chce mít stylový a rychlý telefon s dobrým fotoaparátem a kvalitní podporou multimédií. Je však nutné počítat s celou řadou omezení, kvůli kterým mobilní sedmičky zatím oproti konkurenci trochu ztrácejí.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku