Cena:

LG G5 oficiálně: Ve znamení kovu a inovativních řešení (videopohled)

Přestože se brány veletrhu Mobile World Congress otevřou až zítra, společnost LG si na dnešní den přichystala premiéru svého vlajkového modelu G5, který bude chtít navázat na úspěchy svého předchůdce; a rozhodně k tomu má dobře nakročeno. Opět se jedná o špičkově vybavený kousek mobilní elektroniky, který láká na kovovou konstrukci a duální fotoaparát.

DSC00303

Jihokorejský výrobce se v letošním roce rozhodl pro řadu razantních změn, které novinku značně odlišují od starších sourozenců. K tomuto kroku ho zřejmě vedly reakce stále náročnějších uživatelů toužící po neustálých inovacích. Pryč jsou doby, kdy hlavní trendy spočívaly v pouhém navyšování tabulkových parametrů, dnešní zákazník chce mnohem víc. V LG si tuto skutečnost vzali k srdci a naservírovali nám to nejlepší z jejich technologické kuchyně.

LG G5: První dojmy z MWC 2016
LG G5: Podrobné první dojmy z MWC 2016

Konstrukce: Preciznost v každém směru

Prémiovým modelům od LG byla v posledních letech vytýkána plastová konstrukce, která příliš nekorespondovala s celkovým charakterem produktu. Není tedy divu, že vývojáři dali polykarbonátovým sloučeninám sbohem. LG G5 jako první zařízení z „géčkové” řady nabízí kovové tělo a je to jenom dobře. Celokovové provedení má kromě estetické stránky ještě jednu výhodu, lépe odvádí zbytkové teplo od procesoru a paměťových modulů.

DSC00298

Nejpatrnější změna se odehrála na zadní straně, kde již nenajdeme pro LG typická ovládací tlačítka. Ty se nyní nachází na tradičních místech po stranách smartphonu. Na jejich místo se nastěhovala biometrické čtečka otisků. Celkové rozměry smartphonu činí 149,4 x 73,9 x 7,7 mm, hmotnost se zastavila na hodnotě 159 gramů.

Přestože se LG G5 chlubí kovovou konstrukcí, nepřišlo o možnost uživatelské výměny akumulátoru, a to celkem originálním způsobem. Lze jej totiž vyjmout po sejmutí brady zařízení, která v sobě zároveň ukrývá konektor USB-C. V mobilním světě se jedná o poměrně netradiční řešení s ještě originálnějším účelem. Spodní strana smartphonu nabízí kromě přístupu k baterii možnost připojení externího příslušenství skrze speciální slot.

g5a

Krátce po uvedení do globálního prodeje se objeví například přídavný modul LG CAM Plus s ovládacími prvky pro fotoaparát a dodatečným akumulátorem s kapacitou 1200 mAh. Milovníky hudby potěší speciální audio přehrávač LG Hi-Fi Plus vyvinutý ve spolupráci se společností Bang & Olufsen.

DSC00305

Je vhodné dodat, že celkové vzezření LG G5 je na hony vzdáleno tomu, co nám servírovaly uniklé rendery a fotografie. Realita je o dimenzi jinde a smartphone se vší ctností hájí své zařazení do prémiového segmentu. Osobně jsem patřil mezi skupinu, která příliš nevěřila v nový designový směr, ovšem tyto obavy se ukázaly jako zcela zbytečné.

Hardwarová výbava: Splněný sen všech geeků

Z oblasti výbavy nemůžeme začít ničím jiným, než displejem zabírajícím převážnou část čelní plochy. Jeho úhlopříčka činí 5,3″ při rozlišení Quad HD (1440 x 2560 px, 554 ppi). Výrobce vsadil na technologii IPS Quantum. Za účelem minimalizace spotřeby energie bylo třeba přepracovat samotné ovladače a IC paměť. Výsledkem je schopnost podsvícení pouze vybraných částí, což vývojáři softwaru využili pro integraci funkce Always ON.

g5specs

V podstatě se jedná o obdobu Glance Screen, kterou znají majitelé vybraných smartphonů Lumia. Na zhasnutém displeji zůstává stále aktivních několik pixelů zobrazujících například aktuální čas, datum či informace o zmeškaných událostech. Z hlediska spotřeby má Always ON spotřebovat přibližně 0,8 procenta kapacity akumulátoru za hodinu.

DSC00301

Srdcem novinky se stal čtyřjádrový čip Snapdragon 820 a operační paměť typu LPDDR4 s velkorysou kapacitou 4 GB. Již tyto údaje stačí k ujištění, že LG G5 bude patřit mezi nejvýkonnější zařízení letošního roku. Budoucí majitelé mohou bez obav počítat s dostatečnou výpočetní rezervou, jenž dovolí spuštění veškerého softwaru či náročných herních titulů. Interní úložiště pojme maximálně 32 GB dat s možností dalšího rozšíření za pomoci slotu na paměťové microSD karty.

O datovou konektivitu se starají moduly pro WiFi, Bluetooth, NFC a pochopitelně nechybí ani podpora pro fungování v sítích LTE. Jak jsme nastínili v úvodu, interní akumulátor lze uživatelsky vyjmout a jeho kapacita činí 2800 mAh. Na závěry ohledně výdrže je samozřejmě velice brzy, ovšem s ohledem na pokročilou architekturu použitého procesoru lze počítat s poměrně dobrými výsledky.

Zamrzí pouze absence bezdrátového nabíjení, která se u konkurence stává pomalu standardem. LG G5 běží na operačním systému Android 6.0 s upravenou uživatelskou nadstavbou. Softwarová výbava již tradičně obsahuje přehršel doplňkových funkcí. Zda je ovšem budou běžní uživatelé používat, je otázkou s celkem nejasnou odpovědí.

Fotoaparát: Duální fotoaparát s širokoúhlým záběrem

Spekulace ohledně fotoaparátu se potvrdily a „gé-pětka” skutečně přichází s dvojicí objektivů. První modul nabízí rozlišení 16 Mpx, druhý je 8Mpx. Jejich smyslem je nabídnout pořizování snímků s možností různého úhlu záběru. Zatímco první objektiv disponuje klasickým rozsahem 78 stupňů, druhý objektiv se chlubí širokoúhlým záběrem 135 stupňů.

g5photo

Širokoúhlý objektiv dovolí zachytit mnohem rozsáhlejší část snímané scény, což se v praxi hodí například při fotografování krajin či větších skupin lidí. Nativní aplikace fotoaparátu disponuje celou řadou efektů a filmových emulátorů. Zhruba uprostřed mírně vystouplého modulu se ukrývá duální dioda pro přisvětlení zachycované scény a senzor pro laserové ostření. Záznam videa je podporován do rozlišení 4K ve 30 fps.

Náročnější uživatele potěší široké možnosti nastavení jednotlivých parametrů zahrnující například hodnotu ISO, expoziční dobu či způsob ostření. Aby fotovýbava byla kompletní, na čelní straně nechybí 8Mpx kamerka pro videokomunikaci a selfie.

LG v letošním roce ukázalo, že se nebojí experimentovat a svůj klíčový model vybavilo řadou zajímavých řešení. Nakolik se jedná o krok správným směrem, ukáže až čas. Osobně jsem velmi mile překvapen stylem, jakým se jihokorejský výrobce vydal a již nyní se těším na kousek, který podrobíme redakčnímu testování.

g5 colors

Z celkového úhlu pohledu se jedná o naprostou lahůdku, nad jejíž výbavou musí zaplesat srdce každého nadšence mobilní elektroniky. LG G5 se na trhu objeví ve čtyřech barevných kombinacích – Silver, Titan, Gold a Pink.

Na českém trhu se LG G5 objeví na přelomu března a dubna, cena zatím oznámena nebyla.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.