Domů » Bleskovky » LG G Watch: Chytré hodinky na platformě Android Wear představeny

LG G Watch: Chytré hodinky na platformě Android Wear představeny

Google dnes představil novou platformu Android Wear (více informací), která je určena pro chytré hodinky, fitness náramky a další nositelnou elektroniku (tzv. „wearables“). Jedny z prvních chytrých hodinek na této platformě nesou označení G Watch a za jejich výrobou stojí společnost LG. Podle dostupných informací se na trhu objeví někdy v průběhu druhého kvartálu tohoto roku, cena zatím oznámena nebyla.

Neznáme ani podrobnější specifikace hodinek, LG se pouze pochlubilo jedním produktovým obrázkem a na upřesnění si tedy ještě budeme muset počkat. Hodinky budou s chytrým telefonem komunikovat přes Bluetooth 4.0 (LE) a zvládnou zobrazit nejen klasické notifikace či upomínky z kalendáře, ale třeba také textové zprávy a vlastně cokoliv, co pro ně vývojáři díky Android Wear naprogramují.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

12 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Pořád si myslím, že tyto chytré hodinky jsou vývojově slepá větev. Nejspíš si to teď pár lidí koupí – je to přeci jen nová machrovinka, „heleďte, mohu si přečíst sms na svých hodinkách, byť je to prťavé a skoro na to nevidím, a nemohu na ni odepsat, a přestože mám – jako každý – mobil hned vedle ruky, ale je to přece cool“ atd. Časem snad lidem zase dojde, že si všechny notifikace mohu přečíst přímo na mobilu, který mám pořád někde stále u sebe a kde je to přehlednější a mohu na to ihned zareagovat. Doufám, že Microsoft na toto nezareaguje, počká až tato dočasná vlna odezní a raději vrazí peníze do vylepšování mobilů.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   Nemyslím že je to slepá větev, jsou situace kdy telefon nemáte u sebe a nějaký notifikace -příchozí hovor- se hodí:

   – jdete si zahrát tenis/fotbal/basketbal/cokoliv a telefon si odložíte

   – v kanceláři si necháte tel. na stole a jdete vedle s kolegou řešit nějaký problém.

   – tel. doma dáte na nabíječku a jdete něco dělat

   je spousta situací, kdy by tato technologie „záměrně neříkám hodinky, stačil by nějaký náramek“ hodila.

  • Martin (neregistrovaný)

   Na to bych odpověděl tři věci:

   a) tyto chytré hodinky fungují na základě propojení s telefonem přes bluetooth, takže tak nějak ten mobil musím mít stejně pořád u sebe, jinak jsou mi tyto hodinky na dvě věci (i když připouštím, že současná verze 4.0 by měla mít dosah až 100 m, což není málo, ale nejspíše tento dosah bude snižovat množství překážek – zdí atd., takže jak hodně se v praxi budu moct od svého mobilu opravdu vzdálit, bude otázkou).

   b) je otázka, zda jsou tyto hodinky opravdu natolik potřebné, tj. opravdu musím být vždy on-line i v těch situacích, které vyjmenováváte? Pokud si jdu zahrát basket, fotbal, skutečně potřebuji, abych byl i během této hry informován, jaké bude počasí a že mi došla sms nebo mi někdo volal či co nového na facebooku, atd.? Proč se nepodívat až o pár minut později, po hře (to samé platí, jestliže mám telefon v nabíječce ve vedlejší místnosti – proč ho nezkontrolovat jen za čas, když jdu kolem?)

   c) a i kdybych si řekl, že ani na pár minut nedokážu žít bez svého „informátoru“ a pořídil si ty hodinky – k čemu by mi to stejně bude? To budu pokaždé přerušovat např. tu hru, když mi hodinky zapípají, abych si přečetl nový facebook oznámení, novou sms atd.? A nebo dokonce budu odbíhat ke svému mobilu, abych na to mohl reagovat – odepsat, zavolat zpátky, kliknout na „like“…?

   Možná, ale opravdu je možná by to mělo využití řekněme u manažerů, doktorů, kteří mají pohotovost, prostě lidí, co skutečně potřebují být připojení neustále (i třeba během té hry), ale těch bude procentuálně naprostá menšina, kvůli nimž se tato výroba nemůže vyplatit.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTIN: Velmi dobre zhrnute. Este by som chcel pripomenut ze este nevyriesili co s Google Glass. Kto, kedy a na co by to mal pouzivat, nikto zatial neprisiel. Teda okrem fotiek miestnych autorov clankov. Opat len dalsi testovaci projekt ktory si zaplatia namotani ludia.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   MARTIN: Bohužel existují také lidi, říká se jim OSVČ, kteří nemají pevnou pracovní dobu a musejí si shánět kšefty samy, tzn. každý prošvihnutý tel. může znamenat zmařený kšeft.

   Takže Váš seznam se hned rozroste o nějaký ten milion lidí jen u nás. ( a to už není nezanedbatelné číslo )

   b) nic Vám nebrání se dát do offline když budete chtít.

   Furt to berete tak, že Vám budou volat kamarádi, v tom případě to opravdu nepotřebujete.

   c) Tady se spíše bavíme o hovorech,sms,emailech,upozornění kalendáře/schůzky/alarm…

  • Martin (neregistrovaný)

   a) Nezlobte se, ale Váš argument je jaksi hnaný do extrému a není to ve shodě s realitou. Je sice u nás cca milion osob samostatně výdělečně činných (živnostníci, podnikatelé, soukromý zemědělci, lékaři, umělci atd.), ale v 99% u těchto osvč (ať už konkrétně podnikají v čemkoli) to skutečně nefunguje tak, že pokud okamžitě nezareagují na zavolání, přicházejí ihned o kšeft. Chci-li se domluvit práci s někým z těchto lidí, pokud mi to ihned nevezme, neřeknu si, že na něj kašlu a ihned kontaktuju někoho jiného a dotyčný má smůlu (holt mi zavolá třeba o chvíli později nazpátek). Nehledě na fakt, že tito lidé vykonávají určitou práci a nepřeruší ji nejspíše ihned, jakmile jim zapípají hodinky (soukromý lékaře se nepřestane věnovat pacientovi atd.), ale až bude mít chvilku, ozve se nazpět – k tomu ale potřebují jen mobil, který si ve volné chvilce zkontrolují, okamžité upozornění z hodinek je tak opravdu zbytečné. Doposud to tak fungovalo, ergo doposud se tyto lidé obešli bez chytrých hodinek a nelze tak ani vyvozovat, že se jen u nás vytvořila poptávka milionu lidí po těchto hodinkách.

   – opravdu si pak myslím, že využití to může mít jen u lidí, kteří musejí být neustále online a mít neustálý a aktuální přísun notifikací (třeba burzovní makléř), ale těch bude minimum – pro ostatní to bude jen kravinka na chlubení – jako, když ukážu, že si mohu přečíst sms v hodinkách.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   „Doposud to tak fungovalo, ergo doposud se tyto lidé obešli bez chytrých hodinek a nelze tak ani vyvozovat, že se jen u nás vytvořila poptávka milionu lidí po těchto hodinkách.“

   a víte co?

   – Před 10 lety neměl nikdo smartfoun a potřebu být stále online fb/emaily/atd.. dnes je to standard

   – Před ani ne 10 lety neměl nikdo tablet ( proč taky, mám domácí pc, telefon, notebook, tak k čemu ). dnes ho má každý druhý

   to, že vy to nevyužijete neznamená, že by nebyla poptávka. Já si naopak myslím že tam poptávka tu je a neni nijak malá.

  • medvidekYou (neregistrovaný)

   „Doposud to tak fungovalo, ergo doposud se tyto lidé obešli bez chytrých hodinek a nelze tak ani vyvozovat, že se jen u nás vytvořila poptávka milionu lidí po těchto hodinkách.“

   a víte co?

   – Před 10 lety neměl nikdo smartfoun a potřebu být stále online fb/emaily/atd.. dnes je to standard

   – Před ani ne 10 lety neměl nikdo tablet ( proč taky, mám domácí pc, telefon, notebook, tak k čemu ). dnes ho má každý druhý

   to, že vy to nevyužijete neznamená, že by nebyla poptávka. Já si naopak myslím že tam poptávka tu je a neni nijak malá.

  • medvidekYou (neregistrovaný): Nokii 6600 jsem si pořizoval na přelomu 2003/2004 (tipuji leden 2004). To byl můj první smartphone a je tomu, světe dive se, 10 let.

  • Martin (neregistrovaný)

   Dobře, trochu se opravím: vývoj mobilní techniky jde samozřejmě stále dopředu, můžeme říct, že to pokaždé nějak usnadní život (dnešní smartphone mi řekne, kdo volal, co chtěl atd.), před ním byl jen mobil, což už bylo zlepšení proti telefonu se záznamníkem, což bylo zase o něco lepší než telefon bez něj atd. Napříkladu těch osvč pak můžem říct, že smartphone je jednoznačné ulehčení života pro ně i zákazníka. Chytré hodinky ale – dle mého soudu – nic ulehčovat nebudou, nepřinese to další zlepšení, spíš jen zbytečně otravovat. Proto říkám, že doposud to bez nich fungovalo a nic nového nepřinesou. Je to uměle vytvářená poptávka, aby si výrobci protlačili na trh něco dalšího, co mohou prodávat a je vážně otázka, zda se na konec ukáže, že je to jen uměle vytvářená bublina (že je to spíše k ničemu než k něčemu) nebo se z toho udělá standart, jak říkáte.

   Taky mám dojem, že s těmi hodinkami začal Apple a možná i z toho důvodu teď ostatní to také rozjíždějí – nejen proto, že Apple určuje poptávku trhu, ale dost možná i z toho důvodu, že jsou – s prominutím – tak říkajíc podělaní strachy, aby se neopakovala historie, tj. Apple nepřišel na trh s něčím, z čeho se vyklube prodejní trhák a ostatním znovu ujede vlak, proto nechtějí nic riskovat a jdou do toho také.

   Každopádně mi to s těmi hodinkami (nebo i brýlemi) přijde jako v tý reklamní parodii na Apple v autě (jestli znáte) – nejprve jsme vymysleli název, potažmo výrobek a až pak jsme začali přemýšlet, k čemu to vlastně bude. Hodinky se sice už vyrábějí (už jen kvůli tomu, aby nás konkurence nepředběhla), ale co s tím, to se tak nějak pořád zaběhu teprve dolaďuje (mám ten dojem). :)

  • Apple před lety nabídl možnost u iPodu mini nosit v pásku na náramku jako hodinky. Jinak se teprve na toto připravuje. A udělá to dle mě na „první dobou“, tedy ne jen nějaký menší vzdálený displej telefonu (jak píše, více méně békovina), ale zároveň se bude jednat o „fit“ náramek, resp. bude to napěchované biometrickými senzory. Hodně nakupuje know-how, registruje, atd. A zcela jistě to bude i autonomní (což už umí, viz. čip M7 v iPhone, který jede nezávisle na stavu iPhone).

 2. tomas (neregistrovaný)

  také nemyslím že je to slepá větev.vidím stejný důvod si je pořídit jako úplně normální hodinky + navíc dostanu pár funkcí navíc. obyčejné hodinky se také prodávají dodnes, ikdyž všichni mají telefon na kterém je ukazatel času také.je to stejně nedůležitý přežitek/frajeřina jako titanové hodinky za 10k atd. a proto si je v budoucnu koupím

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).