Domů » Bleskovky » Konec tlačítkových čteček otisků prstů? LG integrovalo senzor do ochranného skla

Konec tlačítkových čteček otisků prstů? LG integrovalo senzor do ochranného skla

LG včera oznámilo novinku, díky které možná v budoucnu neuvidíme na tělech telefonů fyzické tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Korejské společnosti se totiž povedlo snímač otisků vměstnat přímo do displejové části.

lg-innotek-fingerprint-glass-2

Čtení má na svědomí miniaturní senzor umístěný do 0,3 mm úzké drážky ve vysokopevnostním ochranném skle pod displejem. I přes svoji miniaturní velikost má být senzor velice přesný, LG slibuje 99,998% úspěšnost rozpoznání otisku. Snímač má být ke sklu přilepen speciálním lepidlem, které má být velmi trvanlivé zejména vůči nárazům. Díky ukrytí čtečky pod sklo má být v budoucnu možné navrhovat elegantnější telefony bez hardwarových tlačítek, jejich odstranění má navíc usnadnit stavbu voděodolných smartphonů.

LG bohužel neuvedlo, kdy svoji novinku vypustí do prvních zařízení, očekává však rapidní nárůst zájmu o čtečky otisků prstů obecně – loni se jich údajně prodalo 499 milionů, do roku 2020 má toto číslo narůst až na 1,6 miliardu jednotek. Tahounem mají být pochopitelně mobilní platby.

Breakthrough 3D fingerprint authentication with Snapdragon Sense ID

Čtečku otisků prstů do displejové části integroval i Qualcomm, avšak jeho technologie na bázi ultrazvuku se zatím za rok od svého uvedení do komerčního „provozu“ nedostala.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

31 komentářů

 1. Je jasné, že čtečka na zádech je evoluční nesmysl, tak se výrobci snaží.

  • Jan (neregistrovaný)

   Toto riesenie LG sa mne osobne velmi pozdava. Momentalne asi najlepsie riesenie vobec, aspon za predpokladu, ze bude porovnatelne rychle s riesenim Applu.

   • Mě připadá, že dnes už to mají všichni stejně dobré a rychlé, jako Apple. Ale rozhodně to chválím, tohle je super řešení.

   • Bartyx: No to sice nemají, ale první generaci TouchID (jako je např. v iPhone SE) více méně dorovnali. Špičkové moduly v iPhone 6s nebo Galaxy S7 jsou si asi opravdu více méně rovny. Ale bavíme se o přístrojích za 20k.

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    To určitě…

    Na S7 Edge se čtečkou válčím jak jen to jde. Když čerstvě namapuju otisky, tak nějakou dobu funguje čtečka velice rychle (i když ne tak jako na iPhone 6s, které jsem měl před tímto modelem), ale časem se zpomalí a hlavně úspěšnost rozpoznání otisku se radikálně sníží, že i přemýšlím, že čtečku přestanu využívat.

    Resumé: Bral bych S7Edge se čtečkou z iPhone 6s a s iOS :D

   • Jan (neregistrovaný)

    Nemam s tym skusenosti, je to mozne. Len hovorim, ze ak to bude rovnako rychle, bude to lepsie :)

   • Michal (neregistrovaný)

    Než iPhony, mají lepší čtečku nexus 5x, nexus 6p, huawei mate 8 a všechny novější huawei. Všechny mám osobně vyzkoušené. Na rozdíl od iPhonu, rozpoznají bez problému i mokrý prst, u iPhonu byl pravidlem 3X nepovedený pokus+ odemknout pomocí kódu, velice otravný, což vedlo k vypnutí čtečky, na to fakt nemám nerva. Navíc u těch ostatních odpadá zmáčknutí, zkrátka stačí položit prst, který vždy a neomylně padne na místo čtečky.

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    Michal: Ano, o čtečkách na nových modelech od Huawei jsem také četl mnoho pozitivního, bohužel nemám možnost vyzkoušet a ani mě ta značka (Huawei) jako taková neláká.

    Každopádně S7 Edge má oproti iPhonu 6s (6k i 5s co jsem měl před ním měli čtečku horší podobnou Samsungu) čtečku tragickou i se suchými prsty. Čtečku od Huawei bych tedy bral taktéž:))..

 2. Ip Man (neregistrovaný)

  Už v home tlačítku na čelní straně to je dobrý, největší blbost je to na zádech (kupodivu také nápad LG) a Huawei ho v tomto kopíruje, Sony ho pro změnu integrovalo do tlačítka hlasitosti což si myslím že taky nemusí být špatný, ale integrovat ho přímo pod displej je opravdu super nápad takže jen tak dál ať žije vývoj, tohle fakt můžu.

  • Michal (neregistrovaný)

   Nesmysl, za prvé, Huawei mělo čtečku dříve, než Lg. Za druhé, kdo používal čtečku v předu a teď ji má na zádech, dá mi za pravdu, že je v zadu lepší. Telefon totiž stačí normálně vzít do ruky a je odemknuto, ten prst tam padne automaticky. Navíc bych řekl, že na ukazováku jsou ty otisky víc cajku, na palci jsou sjetý.

   • Johny (neregistrovaný)

    Jen jesli sou to ty otisky, co je tu sjetý :DDD Mít odemykací tlačítko na zádech je kravina. Tečka.

    IpMan: ono to neni tak jednoduchý jak řikaj. Jde o to, že ten scanner by byl stejně na jednom místě a tak, pokud by bylo odemykací tlačítko pod displejem, musíš prstem to místo na scan nějak najít. V případě toho, že to bude jen na displeji a nebude fyzicky nijak ohraničené, musíš displej nejdřív rozsvítit = nemůžeš telefon odemykat už když ho vyndaváš z kapsy třeba. Pokud bude jakkoliv fyzicky vyznačené jinak, než haptickým displejem, nebude moct být v zobrazovací části displeje, protože fyzická deformace by ti narušovala samozřejmě to co na displeji vidíš. Tim pádem užitečnost tohohle řešení je, ale neni to až zas tak světoborný.

   • Michal (neregistrovaný)

    Odemykací tlačítko možná, ale čtečka otisků na zádech je výborná věc.

   • Johny (neregistrovaný)

    Michal: na co? Já myslel že slouží předně k odemykání… To nemluvim o tom, jaký omezení to způsobuje u možností krytů a příslušenství… je to prostě blbost která nemá jedinou výhodu oproti čtečce na hlavním (odemykacím) tlačítku.

   • Já měl kdysi Motorolu Atrix, která měla čtečku na zádech (nahoře), ovládalo se to perfektně a bez potíží.

   • Michal (neregistrovaný)

    Jak vidíš, například teď by mi byla čtečka vpředu úplně k prdu. [odkaz]

   • Johny (neregistrovaný)

    LOOOOL :D No tak to opravdu jo :D Protože hlavní využití všech mobilů je dokovat je na vejšku :DD Tak teď si mi opravdu pobavil :D Tak tady máš odkaz odemě :D [odkaz] :D A kdyby něco, tak tady druhej, k těm tvejm sjetejm otiskům :D

    [odkaz]

   • Michal (neregistrovaný)

    Žádnej dock, ale obyčejnej letitej stojánek za pár korun. Jinak iPhona 6plus jsem ještě nedávno měl a skutečně to bylo tak, že jsem ho bral do pravý ruky a ukazovákem levý ho odemykal, na palec to reagovalo jen sporadicky.

  • Johny (neregistrovaný)

   Michal: ale to neni problem iPhonu nebo umistění ale tvuj. Někdo jinej zas přišel o prsty na cirkularce a asi taky nebude dávat jako argument že to kvůli tomu je kravina mít to vzadu :D

   • Michal (neregistrovaný)

    Ono jde spíš o to, že u iPhonu bylo potřeba ten prst položit přesně a kolmo na čtečku a třeba na vlhký prsty to nereagovalo vůbec, kdežto tady to sejme otisk i když se čtečky dotkneš jen půlkou prstu a mokrý ruce nejsou problém, ale to souvisí spíš s kvalitou čtečky. Ale nic to nemění na tom, že při úchopu telefonu ukazovák automaticky pokládám přirozeně na čtečku a telefon je v tom okamžiku odemčený, při umístění vpředu musím aktivně zalomit palec a třeba právě u iPhonu ještě navíc zmáčknout tlačítko(nejdebilnější řešení).Používal jsem oba způsoby a na zádech je to prostě přirozenější, zvlášť u velkých telefonů, nedovedu si představit čtečku u mate 8 v místě loga huawei.

   • Michal (neregistrovaný): A na stole? A v držáku v autě? A v držáku na kole? Ty tady opěvuješ jeden scénář, který není zase až tak přínosem a úplně ignoruješ ostatní scénáře.

  • Michal (neregistrovaný)

   Děláš, jako by byl jeden držák, v autě mám například držák, kterej by mi znemožňoval použít čtečku vpředu. A na kole? Jako za jízdy máš potřebu odemykat telefon? Jak odemykáš telefon bez čtečky?

   • Michal (neregistrovaný)? Většina (a kvalitní všechny?) nezabraňuje užívání telefonu z předu, což je primární strana ovládání. Ad kolo, tak, že na tu dobu vypínám autorizaci, abych to probudil co nejjednodušeji (nemám žádný wearables, který by mě autorizoval přes Smart Lock). A velice rád bych se této protivnosti zbavit právě čtečkou (povinná výbava pro nástupce) a tu rozhodně nepotřebuji vzadu, kde v autě nějaké máchání rukou za mobilem je o život na kole o zdraví. Na stole pak probouzení by vyžadovalo zvednutí telefonu, místo toho, abych to něj prostě píchnul prstem, tedy další kravina.
    Obhajovat čtečku vzadu je jako obhajovat jack nahoře neb o SW čudly. Existuje jeden jakýsi scénář, kterému vyhovuje, proti němu scénáře, kdy nevyhovuje a přesto se najdou stále jedinci, co potřebují tu blbou cestu protlačovat. Prostě národ Cimramnů no:)

   • Probůh, můj koment 4.5.2016 v 9:51 potřebuje schválení proč proboha???

   • Johny (neregistrovaný)

    Protože teď se to tady mění, ty tlusťochu! :DDD
    (Zdroj: Červený trpaslík)

   • Michal (neregistrovaný)

    Jenže většinou telefon člověk odemyká při úchopu telefonu do ruky, datlovat na stole je naprosto marginální věc, marginální části populace.
    A čtečka na zádech, je stejně intuitivní, jako třeba spoušť u pistole, tam taky neobstojí tlačítko. Výrobci to pochopili a ptoto je to stále rozšířenější způsob.

   • Michal (neregistrovaný): Kdy jsi přišel na to, že většinou v ruce? Na to, abych odstřelil notifikaci nebo se podíval do aplikace to nemusím brát do ruky. Telefon se užívá i na jiné věci, než psaní (datlování). Naopak, tam kde to jde, datluju přes klávesnici počítače, než se trápit na mobilu.
    A ne, není to stále rozšířenější způsob, přiletěl jsi z Marsu, že tě takhle překvapil stav zde na Zemi?:) (HTC, Sony, LG, Samsung, Apple, všichni v předu, všichni kvalitní výrobci, kteří nějak hledí na ergonomii).

   • matej (neregistrovaný)

    @UNI: nevim z jakeho sveta pochazis, ale vetsina lidi opravdu pouziva mobil tak ze ho drzi v ruce, a nedatluje na psacim stole. To si asi pletes mobil s klavesnici u PC.

   • matej (neregistrovaný): Proč jste se zasekli na tom datlování? Vy telefon na nic jiného nepoužíváte?

   • matej (neregistrovaný): navíc nevím proč bych si pletl klávesnici s mobilem, když mobil prostě mohu případně ovládat z PC?

   • Pavel (neregistrovaný)

    Kdyby Apple konečně zapracoval diodu za 50 centů, tak bys nemusel otrocky probouzet telefon, jestli náhodou něco nepřišlo.

 3. M.BoBo, i čtečka na iP6S má občas svoje dny a dohání lidi k šílenství. :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).