Domů » Bleskovky » LG pracuje na vlastním čipsetu: NUCLUN 2 překoná i Exynos 7420

LG pracuje na vlastním čipsetu: NUCLUN 2 překoná i Exynos 7420

Před rokem LG ve své domovské Jižní Koreji představilo smartphone s označením G3 Screen. Od klasického modelu G3 se tento kousek lišil především větším displejem s nižší rozlišením, ale hlavně použitým čipsetem. Výrobce totiž nepoužil žádný model z produkce MediaTeku, Qualcommu, Samsungu ani nikoho jiného, ale vyvinul si vlastní čip nazvaný NUCLUN.

 
Nástupce LG G4 možná nedostane čipset od Qualcommu

LG G3 Screen se valného úspěchu nedočkal, přestože použitý čipset nebyl špatný. Posle posledních spekulací nyní výrobce pracuje na druhé generaci SoC NUCLUN a první uniklý výsledek benchmarku Geekbench naznačuje, že se rozhodně nebude jednat o žádné ořezávátko. Čip si totiž dokázal poradit i se současným vlajkovým modelem od Samsungu, tedy modelem Galaxy S6, který pohání Exynos 7420.

Podle spekulací bude mít NUCLUN 2 celkem osm jader. Podobně jako u konkurence se i zde setkáme s architekturou big.LITTLE – čtyři jádra Cortex A72 poběží na taktu 2,1 GHz, zbývající čtveřice jader Cortex A53 si údajně vystačí s taktem 1,5 GHz. LG stojí pouze za návrhem čipu, výrobu bude mít údajně na starosti TSMC a nejspíše bude využita 16nm výrobní technologie.

 

Důvodem, proč se LG pustilo do vývoje svého vlastního čipsetu, jsou nejspíše problémy s konkurenčními Snapdragony, které výrobce používá do svých současných vlajkových modelů. Při testování LG G Flex 2 (recenze) jsme narazili na problémy s přehříváním, za které může právě SoC Snapdragon 810. Druhým důvodem může být snaha o snížení závislosti na externích dodavatelích. Uvidíme, zda NUCLUN 2 zamíří v brzké době do některého z chystaných smartphonů.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

2 komentářů

  1. Mezi tím už samsung dávno má něco lepšího než lg procak :D ale ok

  2. Fore (neregistrovaný)

    Ještě aby nepřekonal: ale je snad na trhu? Předvedli ho? Nepředvedli, neukázali, tzn. jsou hodně pozadu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).