TOPlist

Levné a výkonné. Takové mají být smartphony s novým čipsetem Snapdragon 7+ Gen 2

Snapdragon 7 Gen 2 2
  • Snapdragon 7+ Gen 2 přináší výkon, jaký byste ve střední třídě nečekali
  • Oproti minulé generaci má o 50 procent výkonnější procesor a 2× výkonnější grafiku

Qualcomm na konci tohoto týdne poměrně nečekaně představil nový mobilní procesor pro smartphony vyšší střední třídy. Jmenuje se Snapdragon 7+ Gen 2, což je poněkud překvapivé označení – žádný základní model bez znaménka „+“ v názvu nikdy neexistoval, představená novinka tak navazuje přímo na loňský Snapdragon 7 Gen 1. Oproti němu však přináší výrazný skok ve výkonu.

Snapdragon 7+ Gen 2 je opět vyrobený 4nm procesem, ale výrazně si polepšil ve složení procesorové jednotky. Zatímco u loňského modelu bylo vrcholem jádro Cortex-A710 s taktem 2,4 GHz, letošní novinka si půjčila z vlajkových modelů špičkové jádro Cortex-X2. Ve výsledku je tak procesorová jednotka složena takto:

  • 1 × Cortex-X2 s taktem 2,91 GHz
  • 3 × Cortex-A710 s taktem 2,49 GHz
  • 4 × Cortex-A510 s taktem 1,8 GHz

Snapdragon 7 Gen 2 2

Qualcomm tvrdí, že čipset má ve srovnání s minulou generací až o 50 procent vyšší procesorový výkon. Ještě lépe je na tom grafická jednotka, Qualcomm sice neprozradil, jaký použil grafický čip, zato se však chlubí dvojnásobným výkonem oproti minulé generaci a o 13 procent lepší efektivitou. Posílena byla i neurální jednotka, která má mít rovněž dvakrát větší výkon než u Snapdragonu 7 Gen 1, a navíc poskytuje o 40 procent vyšší výkon na watt.

Snapdragon 7 Gen 2 1

Snapdragon 7+ Gen 2 rovněž dostal nový 18bitový obrazový procesor, který dokáže zpracovat až 3 gigapixely za jednu sekundu, podporuje 200Mpx fotoaparáty a nahrávání až 4K videa při 60 fps. Čipset podporuje 120Hz displeje s Quad HD+ rozlišením, a rychlé paměti typu LPDDR5.

Snapdragon 7 Gen 2 1

Příkladná je i bezdrátová konektivita. Wi-Fi je zde v generaci 6E, Bluetooth ve verzi 5.3 a samozřejmostí je i integrovaný 5G modem X62, který zvládne stahovat data teoretickou rychlostí až 4,4 Gbps. Integrována je i technologie Snapdragon Sound zabezpečující bezztrátové streamování hudby bez zpoždění.

Dostupnost

Snapdragon 7+ Gen 2 uvidíme poprvé ve smartphonech od Realme GT Neo5 SE a Redmi Note 12 Turbo, jejichž odhalení je naplánované na duben letošního roku. Cena těchto telefonů by se měla pohybovat mezi 400–600 dolary (asi 11–16 tisíc korun vč. DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku