Domů » Bleskovky » Letošní rok bude k iPadům nemilosrdný: Očekává se první meziroční pokles v počtu prodaných kusů

Letošní rok bude k iPadům nemilosrdný: Očekává se první meziroční pokles v počtu prodaných kusů

První iPad byl představen v lednu roku 2010 a záhy se toto zařízení stalo synonymem pro tablet. V dalších letech počty prodaných iPadů rostly, o své místo na výsluní se nicméně přihlásil i Google. Trh s tablety podle posledních dat agentury IDC stále mírně roste, iPadů se však letos poprvé zřejmě prodá méně než loni.

  

V řeči čísel je predikce celkově prodaných tabletů v letošním roce 235,7 milionů, což je oproti loňskému roku nárůst o 7,2 procenta. Loni byl však nárůst 52,5procentní, zřejmě tak pomalu dochází k nasycení trhu. Tuto situaci pocítí i Apple, IDC předpovídá, že v letošním roce prodá o 12,7% procent iPadů méně, celkově 64,9 milionu kusů. Tabletů s Androidem se má v součtu prodat o 16% více než loni, celkem 159,5 milionů kusů; velký skok 67,3 % zaznamenají tablety s Windows, s 10,9 miliony prodanými kusy však zdaleka na druhé místo Applu pomýšlet nemohou.  

   

IDC také přišlo s predikcí pro rok 2018, kdy má být trh rozdělen následovně – Android bude okupovat 64 % trhu (nyní má 67,7%), za ním skončí Apple s 24,5 % (nyní má 27,5%) a třetí bude Microsoft s 11,4 % (nyní má 4,6%). Celkový počet prodaných tabletů však ani v roce 2018 nemá přesáhnout 300 milionů. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Co vše je zahrnuto pod tablety s OS Windows?

  • 100% všechno co má jakákoliv Windows, jinak by jsme se dostali na těch klasických 4% WINDOWS PHONE . Ono nárůst windows tabletů …. Vyšplhat z nuly na 4% to dá fakt hodně práce

  • Petr (neregistrovaný)

   Zařízení které nemá napevno umístěnou klávesnici k dotykové obrazovce.

  • Petr (neregistrovaný)

   Započítat tam všechno co má Windows tedy tablety + desktopy + lapotopy tak to by i Android plakal v koutě…

  • lerion (neregistrovaný)

   Petr: Proč nemůže být klávesnice napevno?

  • @Lerion: Protože by šlo o notebook/laptop?

  • lerion (neregistrovaný)

   Ne nutně. Je spousta zařízení, kde se to silně prolíná.

  • Displej s klavesnicou je skratka notebook, nie tablet.

  • lerion (neregistrovaný)

   Takže třeba Sony Vaio Duo 11 nebo Lenovo Yoga Tablet 10 (všimni si toho „tablet“ v názvu) nejsou tablety, ale třeba takový Lenovo A720 Desktop je podle tvé definice tablet (má to dotykovou obrazovku a nemá to klávesnici). Zajímavé…

  • Lerione, upřímně smekám před tvou schopností vnímat záhadu nebo problém tam, kde žádný není. Dovol mi malé objasnění celkem zřejmé věci: Lenovo Yoga Tablet 10 je tablet, Sony Vaio Duo 11 je notbook, který si hraje na hybrid a Lenovo IdeaCentre A720 je all-in-one PC. Možná tě mate dotyková vrstva, ale mnohem pravděpodobněji ti dělá bordel v hlavě Microsoft. Nepřekvapivě.

  • Tak je prej tablet i toto:)

   [odkaz]

  • Tak nedávno jsem shlédl jeden článek o tom co je a co už není tablet. Z toho jsem vydedukoval jednoduché pravidlo:

   Pokud jsou vnitřnosti (základní deska, baterie, porty) u displeje, tak jde o tablet. Pokud jsou vnitřnosti u klávesnice, pak jde o notebook.

   AIO je trochu komplikovaný, ale v zásadě jde o přenositelnost a využití. Tedy pokud velké pádlo zvládnete použít i v posteli, pak jde o tablet, jinak jen AIO. ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).