Domů » Bleskovky » Lenovu klesl zisk a chystá restrukturalizaci: Návrh a výrobu smartphonů bude obstarávat Motorola

Lenovu klesl zisk a chystá restrukturalizaci: Návrh a výrobu smartphonů bude obstarávat Motorola

Uživit se výrobou a prodejem mobilních telefonů je dnes prakticky nemožné, na trhu je dnes více než 1 300 značek a přitom 92 procent zisků ze všech prodaných smartphonů jde do kapes Applu. Dalších 15 procent putuje do trezorů Samsungu, a ostatní výrobci jsou buď v minimálním zisku, nebo svůj mobilní byznys dotují. To je případ i čínského giganta Lenovo, který je sice jedničkou ve světě počítačů, ale na telefonech nevydělává.

  

Mobilní divize Lenova skončila v letošním druhém čtvrtletí ve ztrátě 292 milionů dolarů. Nedařilo se ani telefonům společnosti Motorola, kterou Lenovo vlastní, ale nechává ji žít vlastním životem. Motorola v druhém kvartále prodala 5,9 milionů telefonů, což je meziročně o 31 procent méně. I přesto se má Motorola stát základním stavebním kamenem Lenova na trhu se smartphony; čínský výrobce ji plánuje více využívat a vloží na její bedra návrh, vývoj a výrobu telefonů. V budoucnu máme také očekávat menší, ale efektivnější portfolio produktů. Součástí chystané restrukturalizace je i propuštění 10 procent zaměstnanců z nevýrobních odvětví, celkem se jedná asi o 3 200 lidí.

  

Lenovo se tak zřejmě opět stane spíše počítačovou firmou, ovšem ani zde nemá na růžích ustláno. Zisk z tohoto odvětví (829 milionů dolarů) se meziročně prakticky nezměnil, což analytiky po pěti letech růstu znepokojilo. Celkový zisk Lenova ve druhém kvartále meziročně poklesl o 51 procent na 105 milionů dolarů, tržby vzrostly o 3 procenta na 11,3 miliard dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  „…a přitom 92 procent zisků ze všech prodaných smartphonů jde do kapes Applu. Dalších 15 procent putuje do trezorů Samsungu,…“

  Matematika nie je vasa silna stranka…

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Si ma predbehol, akurat som to isiel pisat :D

  • Fore (neregistrovaný)

   Nene… musíte se naučit pořádně číst ;) – a ostatní výrobci jsou buď v minimálním zisku, nebo svůj mobilní byznys dotují. To co přesahuje je ztráta těch ostatních dohromady. Jednoduše vydělá si jen Apple a Samsung, ostatní si vydělají jen velmi málo a hodně jich prodělává – z těch největších například HTC a Sony (stovky mil. dolarů).

  • Jakub Karásek

   Přesně tak, Apple se Samsungem dohromady utrží více, než celý trh se smartphony vygeneruje právě proto, že většina ostatních výrobců svůj mobilní byznys dotuje.

  • vlada (neregistrovaný)

   Jakub Karásek: Souhlasim az na to, ze misto trzeb („dohromady utrží více“) ma byt zisk :)

  • Jakub Karásek

   Máte samozřejmě pravdu: Apple se Samsungem zkrátka na telefonech vydělávají více než celý trh.

  • vlada (neregistrovaný)

   Ani vydelat neni spravne :) Kazdy mesic si vydelate 10000kc. Z toho zaplatite najem a jidlo a zbyde vam „zisk“ 2000kc. Vydelek tedy znamena neco podobneho jako trzby. Ale ja jen rypu. Nedejte si z toho tezkou hlavu :)

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Aha, tak som to najskôr nepochopil… Ok, nič som nenapísal :-)

 2. marek.g (neregistrovaný)

  Koukam ze restrukturalizace je v mode :D. Vcera HTC dnes Lenovo. Ale asi to ceka vsechny co se cas neprizpusobi trhu. Vyrobcum dochazi ze musi zacit fungovat jinak nez pred 10 lety.

  • Velda (neregistrovaný)

   Hmm, spíš jim musí dojít, že někteří musí odejít.

 3. Jednou všechny smartphony bude dělat FOXCONN pro všechny značky světa. Dále je zřejmé, že Android automaticky neznamená zisk.

  • vlada (neregistrovaný)

   Android automaticky neznamena zisk ani automaticky neznamena ztraty. Android povazuji za neutralni faktor. Podstatne dulezitejsi je navrh/design pristroje a efektivita vyroby.

  • vlada: A dále také vhodná cenová politka + vhodně směřovaný marketing.

  • zabanovany AARON (neregistrovaný)

   A hlavne nezacit pouzivat WP/W10M na kterem jeste nikdy nikdo nevydelal [odkaz] . To by pak i Foxconn prisel na buben.

  • Bublina (neregistrovaný)

   AArone, už zase? Ty jsi fakt blázen.

 4. Nevím jestli stále, ale Motorola byla vždy špička v telekomunikačních technologiích, ale na mobily nic moc. Vkládat do nich veškerou naději bude asi hazard. No co, Android mě zase tak nebere, takže když bude o jednoho výrobce, tohoto přeplněného trhu méně, tím lépe.

  Konkurence je dobrá věc, ale když je trh přesycen, začne každý ořezávat náklady. A kde se ořezávají nejsnáze?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).