Cena:

LastPass řeší bezpečnostní problém. Útočníci se přihlašují hlavními hesly

hacker security bezpecnost jumpstory

Bezpečnost na internetu je mezi běžnými uživateli stále podceňované téma, a to i přesto, že na síti trávíme čím dál tím více času. Pro každou službu bychom v ideálním případě měli mít vlastní heslo složené z celé řady velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Pokud ovšem nemáte dobře vytrénovanou paměť, velmi rychle můžete tato hesla zapomenout – jako alternativa k vaší paměti se proto nejlépe hodí správce hesel, který si všechny přístupové údaje zapamatuje za vás.

Jedním z populárních řešení je služba LastPass. Podle serveru Hacker News nicméně uživatelé této služby během vánočních svátků zažili nepříjemné překvapení – do jejich e-mailové schránky přišlo upozornění, že se neznámá třetí strana pokouší přihlásit se k jejich účtu hlavním heslem. Vzhledem k tomu, že se útočníci pokoušejí o přihlášení z jiných států, služba je pro jistotu blokuje.

lastpass
Pokud máte účet na LastPass, raději si změňte heslo

Ve vyjádření zástupců služby LastPass pro server Apple Insider stojí, že se pravděpodobně jedná o takzvaný credential stuffing, tedy typ útoku, kdy útočníci využívají dříve uniklé databáze přihlašovacích údajů a pokoušejí se naslepo přihlásit do různých služeb. V pozdějším vyjádření na Twitteru také LastPass odhaduje, že některá upozornění mohla být prostým omylem. Někteří uživatelé ovšem hlásí, že se útočníci pokoušeli přihlásit se správným heslem i poté, co si je změnili.

Pokud používáte LastPass, raději si změňte heslo

Pokud využíváte LastPass, je nyní možná namístě promyslet si, zda z bezpečnostních důvodů pro jistotu nezměnit hlavní heslo do služby. Pakliže ještě nevyužíváte dvoufázové ověřování, stojí rovněž za to zvážit jeho aktivaci. I když LastPass patří mezi nejpopulárnější služby pro správu přihlašovacích údajů a hesel, má na svém kontě hned několik bezpečnostních incidentů. Povětšinou se ovšem jednalo o chyby, které byly napraveny dříve, než mohly být zneužity.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.