K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » Těšíme se: Kyocera představí na MWC smartphone se solárním dobíjením

Těšíme se: Kyocera představí na MWC smartphone se solárním dobíjením

Veletrh MWC se nezadržitelně blíží, přičemž největší pozornost na sebe zatím strhávají společnosti HTC a Samsung, které zde odhalí své vlajkové modely pro letošní rok. Snadno tedy můžeme zapomenout na ostatní hráče z mobilního byznysu, jejichž novinky však nelze přehlížet. Mezi potvrzenými vystavovateli nebude již tradičně chybět japonský výrobce Kyocera, který si pro nás přichystal jednu technologickou lahůdku v podobě smartphonu se solárním článkem. Prototyp zařízení vychází z již staršího modelu Torque, jenž se na první pohled nijak neodlišuje od zbytku produkce.

 

Upravený smartphone využívá speciální vrstvu zvanou Wysips Crystal kombinující fotovoltaickou technologii s dotykovým panelem. Ta v praxi dokáže přeměnit přirozené i umělé světlo na elektrickou energii a tím pádem neustále dobíjet vestavěný akumulátor. Vrstva dosahuje 90% propustnosti a mezi její další výhody patří pružnost a tloušťka pouhých 0,5 milimetru. Výrobce o celé technologii zatím mnoho informací neprozradil, ovšem už teď je jisté, že na jeho stánku bude dostatečně rušno.

O podobném konceptu se hovoří již několik let, přičemž až doposud byla největší překážkou nízká efektivita a nedostatečná průhlednost solárních panelů. Podle informačního videa je technologie Wysips Crystal vhodná pro integraci do všech produktů ze segmentu mobilní elektroniky. Není tedy vyloučeno, že v dohledné době se podobné solární vrstvy objeví pod displeji všech smartphonů a přenosných počítačů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

4 komentáře

 1. Johny (neregistrovaný)

  0,5 mm je docela dost, stejně jako 10% zastínění, ale jasně, mohlo by to být i víc. Jsem zvědav, jak to bude fungovat v praxi a o kolik to prodlouží výdrž.

 2. shepii (neregistrovaný)

  Mě osobně by bylo jedno jestli má můj smartphone 7,5 nebo 8mm a 10% „zastínění“ se dožene vyšším jasem..;)

  • Lukas Kosik (neregistrovaný)

   „10% „zastínění“ se dožene vyšším jasem.“ To je vtip, nebo to myslíš vážně? :D

   Drtivou většinu spotřeby telefonu má na vině podsvícení displeje. Více, jak 50 procent. Tedy zvýšením podsvícení se zvýší i spotřeba. Tedy celá tato solární bublina je jen vyrážení klínu klínem. ;)

 3. Lukas Kosik (neregistrovaný)

  Ne Richarde, opravdu se není na co těšit.

  Aby to všechno fungovalo alespoň trochu obstojně by nepomohlo ani stoprocentní účinnost a stoprocentní čirost. Ze slunce se ani beze ztrát prostě nedá získat tolik energie, aby to stačilo na prodloužení dnešních telefonů byť jen o 5 procent. Alespoň ne při běžném použití telefonu. Např. půl dne v kapse, doma na stole bez přímého a stálého ostrého (poledního, letního) slunce. Je to prostě proti fyzikálním zákonům. Jediné co jednou pomůže, je rapidní snížení energetické náročnosti telefonů. Až se jejich spotřeba sníží řádově stonásobně, začne to mít smysl. Podobně jako to dnes funguje v kalkulačkách. Ty už dokonce mají spotřebu ještě nižší a tak vydrží bez klasické nabíječky celé roky. Jako ideální se zatím jeví např. elektronické čtečky. Ale telefony? Ještě dlouhé roky ne. Ale to firmám nezabrání to zkoušet a špatně informovaným novinářům o tom psát. Ale je to dobře, vývoj je potřeba a až to bude mít za 10 let opravdu smysl, solární technologie na to budou připravené. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *