Domů » Bleskovky » Kuba spustila mobilní internet. Většina obyvatel si jej ale nebude moci dovolit

Kuba spustila mobilní internet. Většina obyvatel si jej ale nebude moci dovolit

Kuba nově umožní svým obyvatelům využívání mobilního internetu, informovala o tom státní telekomunikační společnost ETECSA. Jde o velký pokrok v zemi, která dlouhodobě patří mezi ty, kde má k internetu přístup nejméně lidí na světě. Dlužno dodat, že Kuba je totalitní zemí, kde je veškerá moc koncentrována v rukách tamní komunistické strany.

Fotografie zachycující dění na jedné z ulic hlavního města Havany.
Fotografie zachycující dění na jedné z ulic hlavního města Havany.

Podle informací agentury Reuters měli být k internetu připojení pomocí postarší technologie 3G. Základní datový balíček s datovým limitem 600 MB vyjde na v přepočtu 7 amerických dolarů (asi 160 korun), nejdražší balíček se 4 GB dat pak na v přepočtu 30 amerických dolarů (zhruba 680 korun). Zajímavé je, že ke každému z balíčku obdrží zákazníci také bonus 300 MB, který ale půjde využít pouze pro prohlížení stránek na národní doméně .cu.

Většina obyvatel si internet kvůli chudobě nepořídí

Zásadním problémem pro rozvoj mobilního internetu na Kubě ale bude chudoba místních obyvatel. Průměrná mzda zde totiž činí v přepočtu pouhých 30 amerických dolarů (tedy přesně tolik, kolik stojí nejdražší datový balíček). Finančně velmi náročný je pro běžného Kubánce rovněž nákup telefonu s podporou sítí 3G.

Zajímavé také je, že první veřejný WiFi hotspot byl v ostrovní zemi spuštěn až v roce 2015. Ještě o dva roky dříve bylo internetové připojení dostupné pouze v hotelech.

Alex Mensatoris

Externí redaktor SMARTmania.cz, kterého baví moderní technologie a marketing. Toho času student vysoké školy.

7 komentářů

 1. Vláďa.bk (neregistrovaný)

  Rychlost připojení 56 kb ??… hodina připojení , měsíční mzda ??

 2. Martin (neregistrovaný)

  My jakožto Češi se smát ani nemůžeme my to máme podobné ????

 3. Tetr (neregistrovaný)

  Ceny podobnejako u nás a mzdy menší jen o málo.. Takze je pravda kdyz reknu ze naši operatori jsou stejní zloději jako na Kube..

 4. lovlo (neregistrovaný)

  tyjo pecka 700 za hodinu neberu ani ja hned bych tam sel delat

 5. Zdeněk (neregistrovaný)

  Myslím, že zrovna Kubánci se dokáží radovat ze života i bez internetu

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *