TOPlist

Který smartphone je nejlepší na světě? Podle hardwaru už to dnes nepoznáte

iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy S8+

Který smartphone je ten nejlepší na světě?“ To je otázka, kvůli které se vedou války na internetových diskusích již dlouhá léta. Zatímco před deseti lety měl tento boj své opodstatnění, dnes již působí spíše úsměvně. Smartphony se z pouhých hardwarových výdobytků naší doby změnily do podoby služby, přičemž je jen na vás, kterou zvolíte.

Hardware? To už je za námi

Víte, kolik jader a jaký takt má procesor vašeho smartphonu? Co máte za grafický čip? Jaká internetová pásma podporuje? Jaká je rychlost vnitřní paměti? Před dekádou bych byl na tyhle otázky schopen odpovědět z patra a to u všech dostupných smartphonů. A nebylo to jenom tím, že chytrých telefonů nebylo zase tolik. Dříve záleželo na hardwaru více než dnes. Každý megabyte RAM a každý hertz navíc byl znát.

Každým rokem lepší, rychlejší, výkonnější – poznáme ale ještě rozdíl?

Dnes jsou všechny smartphony na výkonově srovnatelné úrovni. Tím nechci říct, že mezi nimi není rozdíl – právě naopak. Jen ty rozdíly už nejsou tak důležité. Se Snapdragonem 435 uděláte v podstatě stejnou práci jako se Snapdragonem 835. Ano, bude to trvat o něco déle, ale práci odvedou stejnou. Alespoň pokud jde o základní činnosti.  Procesor, který je rychlejší o 25 nebo více procent oproti předchozí generaci, nikoho z židle nezvedne. Rozdíl totiž většinou poznáte pouze v případě, že obě zařízení položíte vedle sebe. A ani tak to nebude žádné drama.

Nové funkce pro všechny

Čtečka otisků prstů, odemknutí skrze rozpoznání obličeje nebo duální fotoaparát – jen malý výčet funkcí, jimiž se před pár lety pyšnily pouze vlajkové lodě. Stačilo jen pár let a už se jedná o standard i ve střední třídě. Ano, čtečka otisků prstů nemusí být vždy ta nejspolehlivější a nejrychlejší, duální fotoaparát taky nebude patřit mezi špičku a rozpoznávání obličeje funguje na Androidu jinak než FaceID na iPhonu.

Skenování obličeje pro funkci Face ID
FaceID – letos iPhone X, příští rok všechny iPhony, za dva roky všechny vlajkové lodě

Podstatné ale je, že fungují. Čtečku otisků prstů, duální fotoaparát nebo odemčení telefonu pomocí obličeje si můžete užívat také například na Xiaomi Mi A1, které stojí pětinu nového iPhone X. Aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by trend přesunu prémiových funkcí do střední třídy měl přestat. Naopak, ještě se zrychluje.

Hardware jako nástroj, software jako benefit

Prim dnes nehraje hardware, jako tomu bylo v minulosti, ale software. K čemu je vám nejvybavenější mobil na světě, když ho pohání mrtvý systém? Proto je dnešní doba na velké technologické inovace tak skoupá. Velké firmy zaměřují své úsilí na software, konkrétněji na budování ekosystémů. Jen ekosystém dokáže uživatele udržet u jedné a té samé značky, protože nabízí něco navíc. I proto uživatelé Applu nepřejdou k Samsungu, i kdyby nabízel o řád vyšší výkon.

Jednou vstoupíš a už nevystoupíš

Ekosystém je alfou a omegou dnešního technologického světa. Každá firma musí ideálně nabízet všechno a to všechno spolu musí ukázkově komunikovat. Jedině tak udrží uživatele na svém písečku. Čistě teoreticky je to ideální stav – společnost udrží uživatele u svých služeb a ten za to na oplátku dostane vše, co potřebuje. Problém ale nastane ve chvíli, kdy uživateli něco přestane vyhovovat. Změnit celý ekosystém totiž není nic jednoduchého a dá se přirovnat ke známému přísloví „je lepší vyhořet, než se stěhovat”.

Software míří kupředu slepičími kroky

Výrazné inovace nevidíme ani na poli softwaru. Jednou za čas přijde změna designu, jinak stále dokola slyšíme o úspoře baterie, RAM, vnitřní paměti a tak podobně. To má jednoduché vysvětlení – současná generace mobilních operačních systémů je v podstatě hotový produkt. Už to nejsou takové nedodělky jako před pár lety, proto se veliké změny vymýšlejí jen obtížně.

I když jsou odlišné, v mnohém se podobají jako vejce vejci

Tento status quo může narušit jen nějaká razantní změna, jakou bylo například uvedení prvního iPhonu na trh. Ten během několika let změnil vnímání celého segmentu a kompletně změnil pravidla hry. Jenže kdo pravidla změní nyní? Když Apple přišel na trh s iPhonem, byl to nový a dravý hráč. Nicméně v průběhu let se z něj stal jeden z lídrů trhu a tato pozice rozhodně není stvořená pro razantní změny. Jednoduše řečeno, proč měnit něco, co funguje a vydělává peníze.

Co bude „další velká věc”?

To je otázka, na kterou současné technologické společnosti budou hledat odpověď jen velmi těžko. Je totiž velmi pravděpodobné, že žádná z velkých společností se neodváží kompletně změnit pravidla hry a ohrozit tak svůj byznys. V následujících letech tak můžeme očekávat pouze drobné a dílčí změny, které trhem moc neotřesou.

Těžko říci, ze které strany přijde revoluce

Nadějí by mohl být nějaký nový hráč, který trochu vyvětrá ovzduší na trhu nebo založí celý nový segment. Otázkou je, kdo a jak by byl schopen nabourat systém každoročních drobných hardwarových inovací a bobtnajících ekosystémů, které nás stále více svazují. Jisté je jen to, že o hardwaru to ještě nějakou dobu nebude.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku