Domů » Články » Která verze Androidu byla nejúspěšnější? Podílu 50 procent dosáhl naposledy Jelly Bean

Která verze Androidu byla nejúspěšnější? Podílu 50 procent dosáhl naposledy Jelly Bean

Fragmentace Androidu je známá věc, se kterou se toho mnoho dělat nedá. Při rychlosti, se kterou jsou vydávány nové verze systému, se není čemu divit. Výrobci často čistý systém opředou svou vlastní nadstavbou, aby se odlišili od konkurence, což ovšem znamená, že s každou novou verzí musí svou nadstavbu předělávat. A to stojí čas a peníze. Dosáhnout tak významnějšího podílu jedné verze systému na trhu není žádný med.

První verze na tom nebyly vůbec špatně

Víte, že úplně první verzí systému Android je Petit Four? Jedná se o verzi 1.1, ze které vycházejí všechny verze pojmenované po sladkostech. První veřejně dostupnou verzí byl ale samozřejmě Android 1.5 Cupcake, kterou co do popularity rychle nahradil Eclair a ten následně Froyo. Google měl totiž v té době politiku dvou velkých verzí systému ročně.

Vývojová křivka Androidu – zdroj: Bidoullie

Velmi úspěšnou verzí se ukázal Gingerbread. Ten se na vrcholu udržel úctyhodné dva roky, čímž ovšem nutil vývojáře používat starší API a tím brzdil vývoj celého systému. Mezitím vydal Google také verzi Androidu pro tablety – Honeycomb. Ta se větší popularity nikdy nedočkala, nicméně inspirovala budoucí vývoj svým prostředím Holo.

Velký úspěch bonbónů

Nástupcem Gingerbreadu se měl stát Ice Cream Sandwich. Ten i přes nové prostředí a nasazení jak na smartphonech, tak na tabletech nikdy nepřekonal Gingerbread, alespoň co se týče podílu na trhu. To se povedlo až následující verzi Jelly Bean. Spolu s ní Google zpomalil a začal vydávat jen jednu velkou verzi systému ročně, což Jelly Beanu výrazně pomohlo.

Poslední úspěšná verze Androiu

Jelly Bean je poslední verzí systému, která se dostala na více než padesát procent zařízení a dominovala tak androidímu trhu. I přes penetraci přes 60 % se starší verze držely obstojně – Gingerbread si ještě na začátku roku 2015 držel podíl 8 %. Následující verzi KitKat se sice povedlo překonat Jelly Bean, nicméně zopakovat úspěch bonbónků se jí nepodařilo. Současně s tím se začala zvětšovat fragmentace trhu.

Změny přišly s lízátkem

Lollipop přinesl nové prostředí Material, které nahradilo zastarávající Holo. Konce se dočkal také Davik, kterého nahradil Android Runtime. Následovala řada dalších drobných změn, které přinesl také Marshmallow. Z grafu lze vyčíst jisté ustálení životního cyklu jednotlivých verzí. Žádná totiž významně nezazářila, přičemž s představením nové verze začala pomalu klesat.

Méně fragmentace – to je Project Treble

Ze starších verzí systému se na trhu drží už jen Jelly Bean a KitKat, které vytlačuje Lollipop a Marshmallow. Noughat se v ohledu svého životního cyklu chová naprosto stejně jako předchozí dvě verze, magického čísla 50 % tedy pravděpodobně nedosáhne.

Oreo aktuálně bojuje o své místo na slunci

Hned poté představil Google svůj plán, jak bojovat proti fragmentaci – Project Treble. Jestli bude úspěšný, to se teprve dozvíme. Nicméně poslední verze operačního systému Android s názvem Oreo je teprve v začátcích. Aktuálně má na trhu podíl pohybující se okolo jednoho procenta.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

14 komentářů

  • Co konkrétně?

  • Ze stale vychadzaju telefony s droidom 7, ked je 8 na trhu viac ako pol roka a droid P ide do testovacej verzie. 1,1% zaradeni s oreom, to konkretne je smutne, ked sa tak nechapavo pytas, ako by si nevedel.

   To je vyslovene mizerna podpora zo strany vyrobcov.

  • shd: Neptám se nechápavě a vím přesně, jak se věci okolo Androidu mají. Ptám se proto, že to může mít spoustu důvodů a mě jen zajímá, který z nich to je. Navíc jsem se neptal tebe, takže tvůj komentář je úplně zbytečný.

  • ale je trefný, či ti pukla žilka? Keď najnovší system vydaný už dosť dávno má až 1% a už sa chystá ďalší? Načo? Nebolo by vhodnejšie spraviť niečo, aby sa fóny viac aktualizovali? Či stačí iba predať a nestarať sa?

  • Jiri Stetina

   A opet ubrecena WP letka (teda to tragicke jadro, co z ni zbylo), kterou nejvic sere to, ze spokojeni uzivatele Androidu pouzivaji to, co jim vyhovuje. Pak se nesmite divit, kdyz si z vas oni pak delaji srandu, protoze vy uz zadnou novou verzi nikdy nedostanente.

   To, ze bezny uzivatel nepozna, jestli mu v telefonu bezi Andorid 6, 7, nebo 8 ani nezminuji – vse mu totiz bude fungovat naprosto bez problemu. Ten kdo chce mit aktualni Android, ten muze – bez jakychkoli problemu. Na trhu jsou vyrobci, kteri na updaty nes*rou. Je to o tom, jestli clovek pri vyberu premysli. Ze to vas dvou tupcu pripad neni, uz vime.

 1. To je samá sladkost a „skutek utek“.

  • to je samé nejrychlejší a nejstabilnější na trhu a skutek utek jižíčku…praskají ti žilky že ten ošklivý google je stále na koni

 2. MM je výborný, že byl JB tak rozšířený, neni překvapující.

 3. Tleskám, co dokázal Google je famózní !!! Tomu se MS svým sockosystémem na Lumiích ani nepřiblížil.

 4. Řekl bych, že A5 byl celkově nejlepší. Konečně něco udělali s tím jejich ohyzdným dizajnem, a konečně to začalo být tak nějak funkční.

 5. To ano a stále je android i přes to vše,nejpoužívanější OS na světě.

 6. BRudolph
  Já za nejlepší považuji MM????

 7. Kdo bych chtel Android… :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).