Krach GT Advanced Technologies byl nevyhnutelný: Společnost nebyla na masovou produkci safíru připravena

Safírový sen Apple utnul nečekaný bankrot výrobce safírových skel GT Advanced Technologies, podle posledních informací deníku Wall Street Journal byl však krach společnosti nevyhnutelný. Apple vložil naděje do firmy, která měla patentovaný proces výroby, vlastnila potřebný stroj na řezání extrémně tenkých safírových sklíček, ovšem neměla s masovou výrobou absolutně žádné zkušenosti a většina pokusů skončila znehodnocením extrémně drahých bloků materiálu.

   

První válec safíru o hmotnosti 262 kilogramů, jehož výroba trvá měsíc a stojí 20 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun) se při krájení na tenké pláty projevil jako nepoužitelný, další se zase během obrábění poškodil. V celkovém součtu zaznamenala společnost úspěšnost menší než 50 procent, proto přešla na výrobu menších 165 kg válců. Ani v tomto případě však nedosáhla kýženého úspěchu a navíc se začala v hojné míře projevovat neprofesionalita a nepřipravenost.

  

Wall Street Journal například hovoří o tom, jak bylo omylem vyhozeno 500 safírových cihel, naštěstí byly ještě před zničením vráceny do výroby. Společnost navíc kvůli zajištění masové výroby najala velké množství zaměstnanců bez kvalifikace a v prvopočátku jim nebyla schopná zajistit práci, neboť neměla dostatečný počet pecí na safír. Tito zaměstnanci buď vůbec nedocházeli do práce, nebo neustále zametali podlahu, aby vykázali nějakou činnost.

  

Práce s jedním z nejdražších materiálů na světě skončila v rukách zcela nekompetentních lidí a tak se není čemu divit, že společnost dopadla tak, jak dopadla. Apple obdržel zhruba desetinu produkce, kterou si objednal, dluh, který GT Advanced Technologies vůči Apple má, postupně splácí prodejem pecí na safír

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku