Domů » Bleskovky » Krach GT Advanced Technologies byl nevyhnutelný: Společnost nebyla na masovou produkci safíru připravena

Krach GT Advanced Technologies byl nevyhnutelný: Společnost nebyla na masovou produkci safíru připravena

Safírový sen Apple utnul nečekaný bankrot výrobce safírových skel GT Advanced Technologies, podle posledních informací deníku Wall Street Journal byl však krach společnosti nevyhnutelný. Apple vložil naděje do firmy, která měla patentovaný proces výroby, vlastnila potřebný stroj na řezání extrémně tenkých safírových sklíček, ovšem neměla s masovou výrobou absolutně žádné zkušenosti a většina pokusů skončila znehodnocením extrémně drahých bloků materiálu.

   

První válec safíru o hmotnosti 262 kilogramů, jehož výroba trvá měsíc a stojí 20 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun) se při krájení na tenké pláty projevil jako nepoužitelný, další se zase během obrábění poškodil. V celkovém součtu zaznamenala společnost úspěšnost menší než 50 procent, proto přešla na výrobu menších 165 kg válců. Ani v tomto případě však nedosáhla kýženého úspěchu a navíc se začala v hojné míře projevovat neprofesionalita a nepřipravenost.

  

Wall Street Journal například hovoří o tom, jak bylo omylem vyhozeno 500 safírových cihel, naštěstí byly ještě před zničením vráceny do výroby. Společnost navíc kvůli zajištění masové výroby najala velké množství zaměstnanců bez kvalifikace a v prvopočátku jim nebyla schopná zajistit práci, neboť neměla dostatečný počet pecí na safír. Tito zaměstnanci buď vůbec nedocházeli do práce, nebo neustále zametali podlahu, aby vykázali nějakou činnost.

  

Práce s jedním z nejdražších materiálů na světě skončila v rukách zcela nekompetentních lidí a tak se není čemu divit, že společnost dopadla tak, jak dopadla. Apple obdržel zhruba desetinu produkce, kterou si objednal, dluh, který GT Advanced Technologies vůči Apple má, postupně splácí prodejem pecí na safír

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Hologos (neregistrovaný)

  Stejně bude pro spoustu lidí Apple ten špatný. Nedávno jsem tu četl názor, že to je chyba Apple, protože věděl, že nemají zkušenosti s masovou výrobou a věděli, že to tak dopadne, ale udělali jim to naschvál…

 2. Martin (neregistrovaný)

  Tak otázka je, 1) jestli si u nich Apple udělal audit, jak jsou schopni fungovat a řešit problémy ve výrobě, 2) a jak si ověřil reference od jiných odběratelů, že to vážně dokážou vyrábět.

  Takže vidím kus chyby i na straně Apple.

  • Hologos (neregistrovaný)

   Osobně bych řekl, že přesně to Apple udělal a spolupracovat nechtěl. Ale GT prosili o tu možnost (vidina stovek milionů) a proto si Apple nadiktoval také podmínky, jaké si nadiktoval. Byl tím krytý pro případ, že neuspějí. Proto mi přijde hloupe tohle dění vůbec komentovat (i ode mě), když absolutně nevíme, jak to bylo. Každý týden vyplouvá napovrh další a další info a potvrzuje se vina spíš na straně GTAT.

  • Pokud by Apple spolupracovat nechtěl, tak to tato mezinárodní firma (ostatně jako i jiné podobné) dělat nebude. Určitě to neudělali jen proto, že se nechali ukecat, že chtěli udělat dobrý skutek, že se jich zželelo, že chtěli dát někomu šanci – určitě si kvůli něčemu takovému neovlivní své miliardové kšefty.

   Tady nejde ani o to, že si řekli, že když to nevyjde, máme nějakou smlouvu, jsme nějak krytí, nějak nám ty vložené investice vrátí – to, co do nich Apple vložil (nějakých pul miliardy), je pro nás hodně, pro Apple zas tak asi moc ne, ale podstatné je, že když to nevyrobili, tak toto mělo pro ně dalekosáhlejší důsledky, toto je víc bolelo, než nějakých pul miliardy, protože to ovlivnilo, že nebylo safírové sklo u Iphonu 6, jak se očekávalo, uvidí se, jak to bude na hodinkách a jsou zase na samém začátku, když by to chtěli představit u Iphonu 7.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).