Domů » Bleskovky » Kostičky a Android: Podívejte se na funkční prototyp modulárního telefonu Ara

Kostičky a Android: Podívejte se na funkční prototyp modulárního telefonu Ara

Na YouTube účtu Phonebloks Projektu Ara se objevilo nové video, které zachycuje při práci tým jednoho hlavních dodavatelů součástek pro tento chystaný modulární telefon, společnost NK Labs. V tomto videu můžeme poprvé vidět funkční prototyp s názvem Spiral 1 v akci se spuštěným operačním systémem. Tím je nepřekvapivě Android od Google.

Prototyp Spiral 1 je prozatím velmi limitován velikostí využitelné plochy pro vývojáře, ti mohou osazovat své komponenty pouze na 49 % základní desky. Mnohem lépe na tom bude Spiral 2, který vyvíjí Toshiba, ten však na videu ukázán nebyl. Bude však k dispozici vývojářům na nově ohlášené konferenci Ara Module Developers Conference v lednu příštího roku.

 

Zahájení prodeje Projectu Ara je očekáváno počátkem příštího roku, vzhledem k fázi vývoje však v tento termín příliš nevěříme. Prodej komponentů bude probíhat na speciálním eshopu, kam budou uživatelé moci zasílat své recenze jednotlivých modulů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Je to zajímavé a jsem moc zvědav, jak se to vyvine. Ale představa telefonu, co si k němu připnu HW klávesnici, vyměním objektiv, nebo na tůru vezmu větší baterku, je celkem lákavá…. Bohužel to asi bude mít i spoustu nevýhod, ale necháme se překvapit a třeba výhody budou převažovat.

  • Zajímavé to je, ale pro koho? Věřím, že pro nějakého amatérského elektrotechnika, který si chce hrát se speciálními čidly, které běžný telefon nikdy mít nebude a který nemá daleko k vědeckému výzkumu, mozná.

   Ale představa, že si běžný power user udělá telefon snů, je myslím hodně naivní.

   Pokud pro vás nejsou rozměry, váha a především cena vůbec důležité, pak prosím. Ale ten telefon má při standardní konfiguraci min. 12 mm tloušťku. A jaká bude asi váha? Kolik z těch bloků zabírá baterie? Jako zázraky se pořád nedějí. Podle jejich velikosti pochybuju, že má větší kapacitu, než 2500 mAh. A co je člověk ochotný obětovat pro větší výdrž? Tloušťku 15 mm a váhu 200 g? A nedá se dokoupit na běžný telefon větší baterie už dnes? A kdo z vás to běžně používá, hmm?

  • Souhlasím, tohle bude telefon opravdu pro nadšence, případně velmi úzkou skupinu lidí.. To bude asi jak Linux (Subjektivně je lepší, ale stejně ho nikdo na desktopu nechce).

  • Mna hrozne zaujima ako to bude fungovat. Neviem si dost dobre predstavit ako pre toto niekto vytvori optimalizovany SW.

  • jkochlan: jednoduse – budes muset sehnat ovladace :).

 2. Rocker (neregistrovaný)

  osobne sa mi viacej páčil pôvodny kocept phoneblacksu

 3. Blader (neregistrovaný)

  Proč do všeho ser.. ten blbej Android

  • lerion (neregistrovaný)

   Protože na tomhle pracuje Google. A bylo by asi hloupé, aby to vydával s jiným OS…

   Pokud to bude ale dobře navrženo, čistě teoreticky by nemusel být problém vyrobit na to modul s OS Windows.

  • Pak už „jen“ prodeje a je to :-D

 4. Knoxx (neregistrovaný)

  Metro design i z venku :D

 5. Tak jsem si dal tu práci a spočítal, kolik bude maximální kapacita telefonu v běžné konfiguraci – tedy bez vyčnívajících bloků s tloušťkou telefonu 10 mm. Pokud bude baterie zaujímat dva největší bloky (2×2), bude kapacita max. cca 1800 mAh. To teda není na displej s úhlopříčkou cca 4,5 palce nic moc. Nutno podotknout, že i při takto žalostné kapacitě se budete muset rozloučit s dalšími komponenty, jako např. slot na SD kartu a podobně. Proč? Protože se tam díky modulárnosti až nic kromě baterie nevejde. Takže good look. :D

  • Nebo good luck, to už je na vás. :D

  • Vojta (neregistrovaný)

   Pořád je to jen prototyp a než se začne prodávat, tak už „můžou“ být na světě účinější aku.

  • Tak já jsem byl ještě hodně optimistický a dal jsem k dobru desítky procent navrch oproti běžně dostupným bateriím, natož pak k teoretickým možnostem Li-Ion akumulátorů.

   Skutečnost je ale taková:

   Pokud bychom použili baterie s největší možnou hustotou energie 620 Wh/L a v bloku už by nebyl prakticky žádný další obal baterie, měly by dva bloky 2×2 max. kapacitu 1500 mAh.

   Pokud bychom ale použili baterie s podobnou hustotou, jako má třeba Galaxy Note 3, byla by maximální kapacita 1270 mAh!!!

   Což je naprosto nepoužitelné! Nebo aby vydržel telefon den, bude mít tloušťku 15 mm a váhu 200 gramů. Ale to říkám pořád. Teď to ale máme černé na bílém. :)

   Ano, toto je prototyp a finální produkt přijde třeba za 3 roky a do té doby se mohou začít prodávat výkonnější baterie (o čemž tedy silně pochybuji) ale taky nezapomínejte na to, že ty baterie přijdou i do normálních telefonů. Takže takový Galaxy S8 vydrží na jedno nabytí týden a bude mít 6 mm. Kdežto Ara bude na dnu a tloušťce 10 mm. ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).