Domů » Bleskovky » Konkurence pro Intel a AMD? Huawei ukázal ARMový procesor a základní desku pro PC

Konkurence pro Intel a AMD? Huawei ukázal ARMový procesor a základní desku pro PC

Se společností Huawei nesmí aktuálně obchodovat žádné americké firmy (pokud nezískaly zvláštní výjimku), a tak není divu, že se chce čínský gigant v co největším množství činností osamostatnit. Ve spoustě odvětví se to Huawei podařilo, např. ve smartphonech řady Mate 30 prý nenajdeme jedinou americkou součástku, do dalších se odvětví se teprve Huawei chystá. Jedním z nich jsou počítačové procesory.

kungpeng 3

Huawei vyrábí vlastní procesory a základní desky pro počítače

Společnost Huawei představila novou počítačovou základovou desku Kunpeng D920S10, která je připravena pro vlastní ARMové procesory Kunpeng 920. Ty byly uvedeny počátkem tohoto roku jako řešení pro servery, nyní se s nimi Huawei chystá prorazit i v počítačích pro běžné spotřebitele. Deska formátu mATX má poměrně standardní výbavu – několik PCI Express slotů, dva sloty M.2, integrovanou zvukovou kartu, čtyři porty USB 3.0, čtyři USB 2.0, šest jednotek SATA 3.0, ethernetový konektor a čtyři sloty na DDR-2400 paměti, které lze instalovat v kapacitě až 64 GB.

kungpeng 1

Samotný procesor Kunpeng 920 bude vyroben 7nm procesorem a bude k dispozici ve 4jádrovém a 8jádrovém provedení. Srovnání výkonu s konkurencí zatím nemáme, stejně tak ani nevíme, do jaké sféry Huawei se svým řešením míří. Huawei totiž neprozrazuje, zda je jeho řešení stvořené pro vlastní budoucí počítače, nebo zda jej bude poskytovat třetím stranám. Tvrdí však, že je určené pro počítače s vysokým výkonem a malou spotřebou.

kungpeng 2

Teoreticky by tato kombinace mohla fungovat na běžných počítačích se systémem Windows 10 on ARM, v případě aplikace „velkého zákazu“ ze strany amerického ministerstva obchodu by neměl být problém provozovat na tomto řešení i systém Linux.

Surface Go 2 s ARMovým procesorem?

Jsme zvědaví, zda se začnou ARMové procesory v běžných počítačích prosazovat. Qualcomm i Microsoft do tohoto projektu vkládají velké naděje, z jejich spolupráce vzešel počítač Microsoft Surface Pro X. Spekuluje se dokonce, že by se mohl objevit nástupce počítače Surface Go, který by poháněl některý z čerstvě představených čipsetů Snapdragon 8c nebo 7c. V oblasti levných procesorů totiž nemá Intel adekvátní konkurenci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).