Domů » Bleskovky » Konkurence pro Google? Apple prý připravuje vlastní vyhledávač

Konkurence pro Google? Apple prý připravuje vlastní vyhledávač

Pro vyhledávání na internetu se z poměrně pochopitelných důvodů vžilo slovo googlovat (nebo googlit), byť vyhledávačů bylo a je na světě velká spousta. Google je zkrátka hegemon, který v globálním měřítku nezná soupeře. Nyní se spekuluje, že by do tohoto odvětví mohl vstoupit další silný hráč. Není jim nikdo menší než Apple.

Apple jako internetový vyhledávač?

Google platí Applu cca 10 až 12 miliard dolarů ročně, aby byl jeho vyhledávač na jablečných zařízeních nastaven jako výchozí. Současná dohoda mezi oběma firmami ovšem brzy vyprší a k jejímu prodloužení by vůbec nemuselo dojít, zejména kvůli vyšetřování amerických antimonopolních úřadů. Apple se potichu chystá od Google odpojit, první zmínky o jeho vlastním vyhledávači jsou datovány do roku 2014, od té doby se má jeho použitelnost výrazně zvyšovat. Koneckonců vyhledávání na domovské obrazovce v iOS 14 již nepohání Google, ale vlastní systém, který odkazuje rovnou na vyhledávané webové stránky.

apple search

Apple také přetáhl Googlu několik expertů na vyhledávání. Před třemi lety to byl například šéf Google vyhledávání a umělé inteligence John Giannandrea, který aktuálně působí v Apple jako senior viceprezident strojového učení a AI strategie.

Je dost možné, že Apple svůj vyhledávač nasadí pouze na svoje platformy iOS a macOS a odřízne Google od poměrně snadných výdělků. A nejen výdělků, Google o uživatelích sbírá poměrně velké množství dat, na základě kterých jim pak doporučuje skrze reklamu na vyhledávané produkty. Tomuto obchodnímu modelu se Apple ve svých aplikacích a službách brání, otázkou však je, zda-li by bez znalosti uživatele mohl jeho vyhledávač nabízet dostatečně relevantní výsledky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentáře

 1. Uz to zkousel i Microsoft s Bingem, ktery nepouziva snad nikdo :-D

  • U nás všichni koukáme na Bing přes prsty, ale ve státech se mu docela daří. Na ohrožení Google to sice není, ale zajímavý podíl už má.
   A hlavně – pro Microsoft je Bing důležitý kvůli jejich projekty s Big Data.

   • Tak ono je to mozna kvuli defaultnimu vyhledavaci na Edge.
    Jinak dobra pointa, uz jen kvuli tomu by Apple proste nemel sanci, pokud by nechtel porusit svuj dlouhodoby pohled na soukromi uzivatelu. Bez dat vyhledavac proste nejde, proto je Google takrka neporazitelny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).