Domů » Bleskovky » Komponenty Samsungu Galaxy S5 stojí zhruba 5100 korun

Komponenty Samsungu Galaxy S5 stojí zhruba 5100 korun

Vlajková loď Samsungu pro letošní rok, Galaxy S5, je na našem trhu prodávána za cenu, pohybující se okolo 18 500 Kč s daní. Server chipworks provedl jeho demontáž a na základě aktuálních cen komponent stanovil cenu jeho hardwaru na 256 dolarů, tedy v přepočtu asi 5 100 Kč.

 

V ceně pochopitelně není zahrnutý vývoj telefonu a jeho softwaru, jeho kompletace, marketing, doprava a další položky, které se na finální prodejní ceně podílejí. Nejdražší komponentou má být samotný 5,1″ Super AMOLED Full HD displej, jehož cena je odhadována na 63 USD (asi 1 250 Kč). Další položky na seznamu jsou například paměť RAM a datové úložiště, jejichž souhrnná cena činí 33 USD (650 Kč), snímač otisků prstů za 4 USD (80 Kč) nebo biometrický senzor v ceně 1,45 USD (30 Kč) za kus. Pro srovnání stojí například snímač otisků prstů pro iPhone 5S čtyřikrát více a podle serveru GSMArena.com je hodnota komponent celého iPhonu 5S necelých 200 USD (4 000 Kč).

   

I když hodnotu telefonu nestanovuje pouze hodnota součástek, ale i mnoho dalších položek, činí cena samotného hardwaru Galaxy S5 jen asi 35 % z prodejní ceny telefonu, budeme-li počítat i s daní. Použité komponenty jsou o 20 USD (400 Kč) draží, než u loňského modelu Galaxy S4.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. michal (neregistrovaný)

  Tohle je snad zlý vtip, že si za každou s5 připíše 13000, tedy cenu za kterou jsem di koupil LgG2 ? DoufÁm že ten samsung za chvíli spadne na hubu :(

  • Chuj (neregistrovaný)

   No tak výrobní cena LG G2 bude někde okolo 2 500 Kč, ten rozdíl bude zhruba stejný :)))

  • Tony (neregistrovaný)

   Aha a skladanie, vývoj(nezdá sa to, ale aj Samsung dáva niečo do vývoja), náklady na marketing, distribúcia, SW, patenty,… do toho sa nerátajú?

  • Pokky (neregistrovaný)

   Cena za součástky bude stejná. Spíše u Samsungu si člověk platí za značku, která nemůže nic moc extra nabídnout, oproti konkurenci.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ale koho zajímá marketing? Kupujeme si snad telefon, ne marketing, nebo ne?!

  • Potřebují S5kou zalátat miliardu pokuty pro Apple:)

  • Johny (neregistrovaný)

   Normální cena. Produkty se neměří na cenu komponent. To bychom tu taky mohli brečet jak je Rolls Royce nesmyslně drahý. Dokonce bysme tu mohli kňourat, jak je drahá reklama na adwords, ale stejně by nám to bylo prd platné. Pro uživatele by tady měla být daleko podstatnější otázka: „jak dlouho bude telefon funkčně využívat“ a případně kolik se mu z investované ceny navrátí v případě pozdějšího odprodeje.

 2. Mihaly (neregistrovaný)

  Mi sme sa toto zariadenie nezaradili do predaja .

  A myslím si že sme aj dobre urobili

  • kraken (neregistrovaný)

   Marketing je ale spojený s cenou výrobku. Či že je v nej zarátaný.

 3. Telefon nejsou soucastky, ktere se sami vymyslely, kde se vzaly tu se vzaly, sami se daly dohromady, zabalily se a dorucily se do obchodu.

 4. fero (neregistrovaný)

  Jaké jsou to ceny? To jsou ceny za které to samsung nakupuje případně něco vyrábí (výrobní hodnota) ? Mě se to zdá celkem moc jestli je to cena za kterou to samsung vyrobí:D , leda by to fakt někde nakupoval.

 5. kraken (neregistrovaný)

  Pri ostatných telefónoch to je podobne. Ak do toho zarátaš vývoj marketing atd … tak sa ani nečudujem koľko si za to tý nenažranci pýtajú. Aj keď po pravde 700e za telefón je už dobra pálka.

 6. Velda (neregistrovaný)

  Takže androidauthority.com provedl demontáž toho zařízení, že? :-)

  To je totální neschopnost, převzít článek, ale ještě špatně, protože jste ho celý nečetl anebo jste mu nerozuměl. Jinak, co se týče těch obrázků s vodoznakem ChipWorks (Který v článku na konci zmiňují, věděl by jste to, kdyby jste ho četl celý…), tak samozřejmě je mi líto Vaší slepoty…

 7. Jochen (neregistrovaný)

  Oneplus one … stejný či lepší hardware a cena poloviční. Samsungu fakt ani korunu.

 8. Slim (neregistrovaný)

  a to si myslim, že ty výrobní náklady budou ještě nižší, ale celkově po započtení všech prací, mediální kampaně a distribuce hádám, že ta cena se bude pohybovat někde kolem 9000,-

  • vlada (neregistrovaný)

   Cena kremene je prakticky nulova, proto by mela byt vetsina soucastek zadarmo :)

 9. A prodává se jak víno :D

 10. MrPedro (neregistrovaný)

  Sakra a cena soucastek rohliku je 0.25 korun.—-

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).