TOPlist

Kompletní únik chystaných Surfaců. Změny se odehrají hlavně pod kapotou

Počítač Microsoft Surface Pro
  • Letošní upgrade počítačů Surface bude skromný
  • Hlavní novinkou mají být výkonnější procesory od Intelu
  • Surface Laptop Studio se může těšit i na více portů

Microsoft za dva týdny pořádá tiskovou konferenci, na které oznámí jednak připravované novinky ze světa Windows a umělé inteligence, a také ukáže nové počítače z rodiny Surface. Celkem bychom se měli dočkat tří „nových“ zařízení, ovšem jak s předstihem odhalují někteří prodejci hardwaru, bude se jednat pouze o drobnější upgrade.

Surface Laptop Studio: 16jádrový procesor a více portů

Druhá generace konvertiblu Surface Laptop Studio se údajně dočká nového procesoru Intel Core i7-13800H z rodiny Raptor Lake. Tento 45W čip obsahuje šest výkonných a osm úsporných jader s taktem až 5 GHz, proto se můžeme těšit na znatelný nárůst výkonu. Základní modely by měly disponovat integrovanou grafikou Intel Iris Xe, za příplatek ale má být dedikovaná grafika NVIDIA RTX 4050 nebo 4060.

Počítač Surface Laptop Studio na oficiálním snímku
Microsoft Surface Studio se letos dočká 2. generace

S čím rovněž můžeme počítat, je původní 14,4″ displej s rozlišením 2400 × 1600 pixelů, avšak s vyšším jasem a podporou HDR obsahu. Počítač by se měl také dočkat většího množství portů, kromě USB-C má být k dispozici i jedno USB-A a čtečka karet microSD. Základní konfigurace má být nabízena s 16 GB RAM a 512GB SSD, ovšem za příplatek bude možné získat stroj až s 64 GB RAM a 1TB SSD.

Surface Laptop Go: pryč se 4 GB RAM

Do nové generace rovněž poskočí levný Surface Laptop Go. Ani zde se zvnějšku nemá nic měnit, hlavní novinkou má být nasazení nového procesoru Intel Core i5-1245U z rodiny Alter Lake. Tento procesor má dvě výkonná a osm úsporných jader s maximálním taktem 4,4 GHz. Počítač má být nabízen s 8 nebo 16 GB RAM a 128 nebo 256GB úložištěm – základní varianta se 4 GB RAM tak z nabídky zcela zmizí.

Surface Laptop Go recenze

Surface Go: ARMová varianta zrušena

Poslední hardwarovou novinkou má být tablet Surface Go. Bude se jednat o čtvrtou generaci, avšak v tuto chvíli prý není jasné, zda Microsoft vůbec číslici čtyři použije. Redmondští údajně plánovali u svého nejlevnějšího tabletu použít ARMový čipset, nakonec však z těchto plánů sešlo – jediným upgradem tak má být výměna současných procesorů za výkonnější čtyřjádrový Intel N200 z řady Alder Lake s maximálním taktem 3,7 GHz.

Počítač Microsoft Surface Go 3 s červenou klávesnicí

Microsoft také údajně přestane prodávat základní verzi se 4 GB RAM, minimum (a pravděpodobně i maximum) bude 8 GB. Úložiště má být nabízeno v kapacitách 64, 128 a 256 GB. Spekuluje se, že nový Surface Go bude k dispozici pouze komerčním zákazníkům, podobně jako kdysi Surface Pro 7+.

Nové počítače Surface budou představeny 21. září, dostupné by pak měly být v říjnu. Některé zdroje hovoří o mezigeneračním navýšení cen.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku